Nejste si jistá, zda se u vás vyskytl zánět prsu při kojení? Nevíte si rady, co s ním, a děláte si starosti o vaše miminko? Poradíme vám, jak poznat zánět prsu, jak postupovat při jeho léčbě a také co dělat, pokud máte podezření na zánět v prsu mimo kojení.
Jak poznat zánět prsu při kojení
Příčinou zánětu prsu neboli mastitidy bývá nejčastěji ranka nebo prasklina na bradavce, kterou se do prsu dostane bakterie způsobující infekci. Zánět zapříčiňuje, že se v prsu zadržuje mléko, což vede k silné bolesti prsu, horečkám a dalším projevům infekce.
Občas dochází k zaměňování zánětu v prsu s ucpaným mlékovodem, který taktéž způsobuje bolest, ale horečky nikoliv. K ucpání mlékovodu v prsu dochází v šestinedělí mnohem častěji než k samotnému zánětu prsní žlázy. Podívejte se níže detailněji, jaké jsou příznaky zánět prsu nejen při kojení.
Zánět prsu u nekojící ženy
Zánět prsu nepostihuje pouze kojící ženy. Možná vás to překvapí, ale může se projevit také u žen mimo kojení, nejčastěji ve věku 30–55 let. Nejvíce mají sklony k tomuto onemocnění silné kuřačky, diabetičky a ženy, které podstoupily operační zákrok prsu.
Onemocnění většinou začíná jako celulitida nebo zánět, nicméně příznaky jsou velmi podobné jako u zánětu prsou při kojení. Příčiny zánětu prsu u nekojících žen mohou být různé, patří mezi ně například zranění, infekce, plísně nebo paraziti.
Příznaky zánětu prsu:
- Nalití prsou
- Zadržování mléka v prsou (při kojení)
- Bolest prsou
- Bolest hlavy, kloubů i svalů
- Horečka až zimnice
- Horkost v části prsu
- Červené pruhy mezi prsem a podpažím
- Zduření lymfatických uzlin
- Nevolnost a zvracení
- Změna tvaru bradavky
- Hnisavý výtok z bradavky
Jak postupovat při zánětu v prsu
V případě zánětu prsu neváhejte navštívit svého lékaře, který vám s největší pravděpodobností předepíše konkrétní antibiotika. Návštěvu lékaře nepodceňujte ani v případě, že nekojíte, neboť by se pod některými z příznaků mohl skrývat nádor prsu.
Léčba při kojení
Pokud kojíte, nemusíte mít strach, že byste s tím kvůli antibiotikům musela přestat. V kojení můžete bez problému pokračovat dál.
Naopak se nedoporučuje s kojením přestat, protože by se mléko v prsu shromažďovalo a váš stav by se pouze zhoršoval. Pomoci vám může před kojením teplý obklad, aby se průchod mléka uvolnil, dále také masáž prsu, případně vyzkoušejte obklady z tvarohu.
Léčba u nekojící
V případě, že u vás došlo k zánětu prsu mimo kojení, léčba probíhá velmi podobně, tedy pomocí antibiotik – v závislosti na příčině zánětu. V případě že dojde k abscesu, řešením může být také chirurgický zákrok. Stejně jako při jiném onemocnění, i v případě zánětu prsu byste měla dodržovat klid, nemoc vyležet a dostatečně pít.