Některé ženy trpí zácpou v raném stadiu těhotenství, jakmile se zvedne hladina těhotenského hormonu, zatímco jiné ženy se s ní mohou potýkat v pozdějším stádiu, jelikož děloha odpírá střevům dostatek prostoru. V tomto článku vám vysvětlíme, proč je zácpa v těhotenství běžná, a poradíme vám, jakou léčbou si ulevit od nepohodlí.
Co způsobuje zácpu v těhotenství?
Stejně jako u mnoha dalších příznaků těhotenství jsou viníkem zácpy těhotenské hormony, především tedy progesteron. Zvýšená hladina progesteronu v prvních měsících těhotenství způsobuje, že se svaly ve vašich střevech uvolní, a jídlo tak déle zůstává v zažívacím traktu.
Výhodou je přidaný čas na to, aby se živiny vstřebávaly déle do krve a dostaly se k vašemu dítěti. Nevýhodou je, že vy skončíte se zácpou. V pokročilém těhotenství vaše rozpínající se děloha také zabírá cenné místo, které normálně patří vašim střevům, čímž je stísňuje při běžných činnostech.
Zácpa na začátku těhotenství
Zácpa má tendenci vzniknout, jakmile se zvýší hladina progesteronu, tedy kolem druhého až třetího měsíce těhotenství. Může se také zhoršovat, jak těhotenství postupuje a vaše děloha roste. Kromě nepohodlí při vyprazdňování vás rovněž důsledkem zácpy může trápit pocit nafouklého břicha, nadýmání i bolesti břicha.
V neposlední řadě je dobré zmínit, že k zácpě mohou přispět také některé těhotenské vitamíny. Tyto vitamíny jsou zpravidla plné železa, klíčového minerálu, který může někdy během těhotenství chybět. Železo může způsobit zácpu a tvrdou tmavou stolici.
Zácpa v těhotenství a hemeroidy
Těhotenství rovněž zvyšuje riziko zduření žil kolem konečníku, čímž zvýšuje riziko tvorby hemeroidů. Pokud je vaše stolice nepříjemná a trpíte zácpou, může to hemoroidy zhoršit.
Takovou situaci byste rozhodně neměly podcenit a vyhledat lékaře, který vám předepíše vhodné léky, protože vás obtíže spojené s hemeroidy mohou provázet po celý život. Těhotenské zácpě i hemoroidům však můžete předcházet zvládáním zácpy pomocí níže uvedených tipů.
Co na zácpu v těhotenství?
Během těhotenství mohou ženy často zmírnit zácpu jemnými a bezpečnými domácími léky. Patří ně především následující:
- Vlkánina
- Dostatek tekutin
- Fyzická aktivita
- Probiotika
Vláknina
Užívání doplňků z vlákniny nebo konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, mohou zvýšit počet stolic a usnadnit jejich průchod střevem. Dospělí by měli jíst každý den mezi 28 a 34 gramy vlákniny.
Dostatek tekutin
Pít dostatek vody je důležité, aby byla stolice měkká a snadno se jí procházelo střevy. Pokud máte pocit, že voda nepomáhá, můžete zkusit přidat do svého jídelníčku tekuté polévky, čaje a přirozeně sladěné ovocné nebo zeleninové šťávy.
Fyzická aktivita
Být aktivní pomáhá stolici pohybovat se ve střevech. Pravidelné cvičení se souhlasem lékaře může pomoci zmírnit zácpu. Pokud cvičení není prioritou nebo možností, zkuste každý den zapojit alespoň dostatek chůze.
Probiotika
Ve střevech žijí miliony zdravých bakterií, které jim pomáhají správně fungovat. Probiotika mohou pomoci znovu osídlit střevní bakterie zdravými kmeny, které podporují normální a pravidelný pohyb střev. Potraviny s vysokým obsahem probiotik představují například jogurty (zejména řecké), kysané zelí, acidofilní mléko, kvašené okurky nebo třeba bryndza.
Jak na zácpu v těhotenství, když babské rady nefungují?
Pokud výše uvedené prostředky nefungují, může být čas prodiskutovat s lékařem další možnosti. U žen užívajících vitamíny s vysokým obsahem železa mohou lékaři doporučit vyzkoušet vitamin, který obsahuje méně železa.
Primárním léčebným postupem při zácpě v těhotenství je také projímadlo, které usnadňuje vyprázdnění stolice. Obecně se používání jemných projímadel považuje za bezpečné. Stimulačním laxativům je však lepší se vyhnout, protože ty mohou vyvolat kontrakce dělohy. Ačkoli je na trhu mnoho projímadel k dispozici, je důležité ověřit si u lékaře, které z nich je bezpečné používat.
Zdroje: medicalnewstoday.com, parents.com