Cítit se během prvních měsíců těhotenství unavená a dokonce vyčerpaná je naprosto přirozené. Únava je totiž časným příznakem těhotenství, který téměř všechny ženy zažívají v prvním trimestru. Těhotenství je přece jen pro ženské tělo určitá zátěž, protože pro zdravý vývoj miminka je potřeba spousta energie. V druhém trimestru pocity vyčerpání nejspíš odezní, ale je velmi pravděpodobné, že se vrátí opět ve třetím trimestru. Jak s únavou v těhotenství bojovat?
Je únava v těhotenství normální?
Stává se vám, že ráno nemůžete vstát z postele nebo se jednoduše nemůžete dočkat, až si lehnete na pohovku, jakmile se večer vrátíte domů? Přestože se to někomu může jevit spíše jen jako výmluva, únava je skutečně jedním z příznaků těhotenství. Může se přitom projevit již v prvních týdnech těhotenství, přičemž některé ženy mohou tuto ztrátu energie pocítit již týden po početí dítěte.
I když je to pro vás možná frustrující, pocit únavy je vlastně dobrým znamením. Stejně jako nevolnost naznačuje, že vaším tělem proudí těhotenské hormony a organismus poctivě pracuje, aby pomohl vašemu dítěti růst a správně se vyvíjet. Nemusíte mít tedy žádné obavy, že by únava mohla miminku nějak uškodit.
Co způsobuje únavu v těhotenství?
Těhotenství může být pro každou ženu jiné, ale všechny se jistě shodnou, že je náročné. Těhotenství by se v podstatě dalo přirovnat k běhu maratonu s batohem, který každý den váží o něco více.
I když nemusíte zcela vnímat, co se ve vašem těle právě děje, pravdou je, že nyní musí pracovat více než dříve, i když jste v klidu. Kromě hormonálních změn snižují hladinu energie také fyzické a emoční změny, díky nimž se cítíte unavené. Co vše tedy může stát za vaší únavou?
- Zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu, které působí jako přírodní sedativum
- Snížený krevní tlak a nízká hladina cukru v krvi
- Zvýšený průtok krve
- Narušený spánek
- Problémy s trávením
- Ranní nevolnost
- Stres a úzkost
- Časté močení
- Pálení žáhy
- Bolesti zad, kyčle a pánve
Únava v začátku těhotenství
Únava na začátku těhotenství bývá u žen o dost častějším příznakem gravidity než ranní nevolnost. Ztráta energie v této fázi těhotenství vám může navíc připadat o dost znatelnější než běžná únava. Lze ji přirovnat například k horšímu jet lagu.
Ženy, které potřebují v noci spát jen 6 hodin, často zjistí, že během prvních týdnů těhotenství potřebují téměř dvojnásobek. Pro ostatní je denní únava spojena s problémy s kvalitním spánkem. Nevolnost a zvracení mohou být také zdrojem velké ztráty energie.
Únava v těhotenství 2. trimestr
Během druhého trimestru se vaše tělo s únavou začne o něco lépe vyrovnávat. Vaše dítě sice začíná být těžší a vaše bříško větší, ale teď, když se vytvořila placenta a vaše tělo se trochu přizpůsobilo těhotenským hormonům, můžete cítit více energie.
Tento čas je vhodné využít k veškerým úkolům, které potřebujete vyřídit předtím, než miminko přijde na svět, protože v příštím trimestru už by to mohlo být náročnější. Vyplatí se myslet například na nákup kočárku nebo na registraci v porodnici. Na začátku druhého trimestru je také nejvyšší čas oznámit těhotenství přátelům a kolegům v práci.
Únava ve 3. trimestru těhotenství
Únava z prvního trimestru se může vrátit opět v poslední fázi těhotenství. Na vině je především zvětšující se bříško, které je už nyní poměrně velké, a s ním rostoucí dítě, které neustále přibírá na váze. Nosit takové závaží není jednoduché, proto se můžete cítit často vyčerpané. Navíc je teď o dost náročnější najít vhodnou pozici, ve které by se dobře spalo.
K tomu vám možná ještě miminko tlačí na močový měchýř, takže více času než v posteli strávíte na toaletě, což kvalitě vašeho spánku také příliš nepřidá. A když vás zrovna neprobudí nutkání čůrat, jsou to údery vaší ratolesti, která se rozhodla být aktivní právě ve chvíli, kdy byste si přály odpočívat. Zkuste tedy využít k odpočinku každé chvíle, kdy můžete, a příliš se nepřepínejte.
Jak na únavu v těhotenství?
Únava během těhotenství je signál vašeho těla, který vám sděluje, že je potřeba zpomalit. Takže ho poslouchejte a dopřejte si odpočinek, který potřebujete. Možná se budete zpočátku cítit provinile za to, že nemůžete dělat všechno, na co jste byly dříve zvyklé. Ale je naprosto v pořádku se nyní více hýčkat.
V první řadě zkuste potlačit nutkání pít kávu, abyste zůstaly ve střehu. Kávu v těhotenství a kofein obecně byste měly výrazně omezit především kvůli vašemu dítěti, ale také abyste zlepšily kvalitu vašeho spánku.
Pokud si chcete dopřát alespoň jeden slabší šálek denně, je rozhodně lepší zvolit dopolední hodinu a po obědě už se kofeinu vyhýbat. Místo toho pijte hodně vody nebo neslazeného čaje. Omezení jakékoli práce navíc nebo společenských závazků, zejména během prvních týdnů těhotenství, vám jistě také pomůže cítit se lépe a být více produktivní.
Co vám pomůže cítit se lépe?
- Kvalitní strava a konzumace menších, ale častějších porcí vám průběžně dodá energii, kterou potřebujete. Mohou také pomoci s lepším trávením, při nevolnosti a při pálení žáhy.
- Pokud jste v práci a bojujete proti zavírajícím se očím, vyzkoušejte hluboká dechová cvičení, vstaňte a projděte se po kanceláři nebo si dejte krátkou pauzu na vzduchu.
- Pokud můžete, choďte na pravidelné procházky. Trocha cvičení v těhotenství vás také může nabít energií a může vám pomoci kvalitněji odpočívat, když spíte.
- Pozměňte své spánkové návyky. Pokud je to možné, zdřímněte si alespoň na chvilku během dne. Můžete také zkusit jít spát dříve, než jste zvyklé.
- Pijte dostatek tekutin během dne a o něco méně několik hodin před spaním. To vám může pomoci vyhnout se nutnosti vstávat a běhat na toaletu během noci. Je však důležité tělo během dne dostatečně hydratovat, aby mělo více sil.
Zdroje: urmc.rochester.edu, zdravi.euro.cz, abctehotenstvi.cz,