Zatímco pro zdravého člověka toxoplazmóza zpravidla nepředstavuje žádné riziko, pro těhotné ženy je prevence této nemoci zásadní. Spočívá zejména v důkladném mytí rukou, čištění ovoce a zeleniny znečištěné půdou a vyhýbání se syrovému masu nebo kontaktu s kočkami. Ovšem pouze s těmi, které běhají volně po ulici. Domácí mazlíček krmený kupovanou stravou totiž přijít do kontaktu s parazitem nemůže, a tudíž nepředstavuje žádnou hrozbu. Jaká existují rizika při nákaze toxoplazmózou v těhotenství?
Co je toxoplazmóza?
Toxoplazmóza je infekce způsobená parazitem jménem Taxoplasma gondii. Nakazit se lidé mohou zejména při konzumaci kontaminovaného jídla, což je například špatně uvařené maso (zejména hovězí a vepřové) a syrové ovoce či zelenina, nebo případně při kontaktu se zvířetem, které je přenašečem parazita.
Zdrojem nákazy může být například přímý kontakt s kočkou nebo její podestýlkou. Parazita ovšem mohou přenášet pouze kočky, které samy volně loví potravu. Městská bytová kočka krmená průmyslovým krmivem nepředstavuje žádné nebezpečí.
Onemocnění je zpravidla asymptomatické, takže pokud zrovna lékař neobjeví přítomnost protilátek v krvi, nejspíš o něm nebudete vůbec vědět. Bezpříznaková toxoplazmóza pro zdravého člověka nepředstavuje žádné riziko, nicméně pro plod může být závažná, pokud k nákaze dojde během těhotenství.
Toxoplazmóza a těhotenství
Jestliže těhotná žena přijde do kontaktu s parazitem způsobující toxoplazmózu, může to pro její plod být velmi nebezpečné. Pokud se totiž nastávající matka nikdy před otěhotněním s tímto onemocněním nesetkala, její tělo vůči němu není imunní.
Parazit je na rozdíl od jiných bacilů schopen překonat bariéru placenty a poté kontaminovat plod. Nejvyšší riziko přenosu infekce na plod hrozí ve 3. trimestru, zatímco v 1. trimestru je pravděpodobnost velmi malá.
Zhruba 80 % případů toxoplazmózy během těhotenství nezpůsobuje žádné příznaky a diagnóza je stanovena během sérologického screeningu, tedy rozborem krve. Ve výjimečných případech se však mohou objevit následující příznaky:
- Mírná horečka (max. 38 °C)
- Vyrážka (malé růžové skvrny) po celém těle
- Únava až několik týdnů nebo měsíců
- Bolest hlavy
- Bolest kloubů a svalů
- Zvětšení lymfatických uzlin (hlavně na krku)
Jaká jsou rizika toxoplazmózy v těhotenství?
Čím dříve dojde ke kontaminaci parazitem v těhotenství, tím je sice pravděpodobnost přenosu na dítě nižší, ale o to závažnější toxoplazmóza může být. Nejvíce jsou tedy ohroženy děti v 1. trimestru těhotenství. Mezi placentární infekcí a průchodem k plodu vždy existuje prodleva. Na konci těhotenství, kdy je orgán vyvinutější a lépe vyživován, je tato prodleva větší.
Pokud se žena nakazí během 2. trimestru, riziko komplikací klesá a mohou se objevit slabší vývojové vady. Při nákaze v 3. trimestru, tedy po ukončení 27. týdne těhotenství, je již velká šance, že se narodí miminko zcela zdravé. V případě časné kontaminace během těhotenství může toxoplazmóza způsobit závažné komplikace, jako je:
- Úmrtí plodu
- Předčasný porod
- Neurologické následky (abnormality vývoje mozku, psychomotorická retardace, epilepsie atd.)
- Postižení zraku
Léčba toxoplazmózy v těhotenství
Jak již bylo zmíněno výše, průběh toxoplazmózy bývá zpravidla bezpříznakový a krevní test na tuto nemoc není součástí běžného těhotenského vyšetření, jako tomu je v některých jiných zemí Evropy. Pokud tedy nastávající matka pojme podezření, že mohla přijít s parazitem do kontaktu, je potřeba o této skutečnosti informovat svého lékaře, který navrhne sérologické vyšetření.
Existuje-li vyšší riziko postižení, je možné podstoupit tzv. amniocentézu, kterou lze ověřit, zda došlo k přenosu parazita na plod. Zatímco u zdravého jedince toxoplazmóza léčbu nevyžaduje, u těhotné ženy je nutný multidisplinární přístup a léčba na infekční klinice.
Po narození v mnoha případech miminko nemá žádné příznaky, ale jeho biologické testy ukazují, že bylo v kontaktu s parazitem. Včasnou léčbou tak mnohdy lze předejít postupu nemoci do oční nebo neurologické formy. Oční postižení se však může objevit i později a dochází k němu asi v 25% případů. Je tedy potřeba podstoupit jednou ročně klinické sledování, které může pokračovat až do dospělosti.
Prevence toxoplazmózy
Vzhledem k tomu, že prevence formou očkování v případě toxoplazmózy neexistuje, je jednou z nejúčinnějších zbraní mytí rukou. Snažte se tedy mýt si ruce důkladně, alespoň po dobu 30 sekund a vždy mýdlem. Nezapomeňte také na důsledné očištění nehtů. Pokud pracujete na zahradě nebo připravujete syrové maso, vůbec nejlepší je použít rukavice. Ruce byste si měly mýt vždy:
- Před přípravou jídla
- Po manipulaci se syrovým masem nebo zeleninou znečištěnou půdou
- Před konzumací jídla
- Při návratu ze zahrady
- Po mazlení s cizími zvířaty (zejména s kočkami, pokud běhají volně venku)
Abyste předešly toxoplazmóze, je také nutné dávat si pozor na potraviny, které konzumujte, zejména v případě masa a zeleniny. Syrovou zeleninu, bylinky a ovoce tedy vždy důkladně omyjte čistou vodou, abyste odstranily všechny zbytky půdy. V ideálním případě ji konzumujte až po tepelné úpravě. Co se týče konzumace masa, zde byste se měly řídit těmito pravidly:
- Maso důkladně tepelně zpracujte při teplotě vyšší než 70 stupňů Celsia. Pamatujte také na to, že mikrovlnná trouba nezničí parazita tak dobře jako třeba vaření či pečení.
- Vyvarujte se konzumace marinovaného a uzeného masa.
Pokud máte strach, že byste se nakazily při hlazení vaší domácí kočky, můžete zůstat v klidu. Riziko hrozí pouze tehdy, pokud zvíře pobíhá volně po ulicích, kde může přijít do kontaktu s parazitem. Pokud však máte kočku, která neopustí váš byt a je krmena výhradně konzervami nebo granulemi, nemůže být toxoplazmóze vystavena.
Zdroje: nutriklub.cz, zdravi.euro.cz, mojezdravi.cz, ameli.fr