Trápí vaši ratolest horečka, silná únava a nepříjemná růžová vyrážka, která se objevila na trupu, odkud se postupně šíří také na ruce, nohy a hýždě? Na vině by mohla být šestá nemoc, kterou si lidé často pletou se spalničkami nebo zarděnkami. Toto onemocnění však není nebezpečné a obvykle během několika dnů samo vymizí.
Co je šestá nemoc?
Šestá dětská nemoc je mezi lékaři známá také pod názvem roseola infantum či exanthema subitum. Jedná se o virové infekční onemocnění, za jehož rozvojem stojí lidské herpesviry typu 6 (HHV-6) a někdy také lidské herpesviry typu 7 (HHV-7). Pro ně je charakteristické to, že po nákaze zůstávají v organismu pacientů, kteří po prodělání šesté nemoci získávají doživotní imunitu.
Co se týče výskytu šesté nemoci, nejvíce postiženy bývají děti od šesti měsíců do tří let věku. V České republice se s tímto onemocněním údajně setká zhruba každý třetí kojenec či batole, přičemž infekce se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny.
Aby toho nebylo málo, lékaři odhalili přítomnost virů zodpovědných za rozvoj šesté nemoci také v mateřském mléce, moči a ženském genitálním sekretu. Z toho důvodu předpokládají, že se šestá nemoc pravděpodobně šíří také nitroděložní (intrauterinní) cestou.
Inkubační doba šesté nemoci
Pokud jde o šestou nemoc, inkubační doba se podle lékařů pohybuje v rozmezí od 5 do 12 dnů. Pacienti jsou přitom infekční ještě před tím, než se u nich objeví první příznaky tohoto onemocnění, a jejich nakažlivost pak trvá až do té doby, než odezní veškeré symptomy a zmizí také charakteristická růžová vyrážka.
Jaké má šestá nemoc příznaky?
Pro šestou nemoc u dětí je typický rychlý nástup horečky, která často dosahuje až 40 °C. U kojenců je možné zpozorovat, že vazivový lupínek na jejich lebce, který se označuje jako fontanela, bývá zvláště napjatý. Co se týče doprovodných příznaků, typické je zvětšení šíjových uzlin nebo uzlin za ušním boltcem. Kromě toho se u pacientů mohou objevit některé z následujících doprovodných příznaků:
- zvýšená únava,
- podrážděnost,
- rýma a posmrkávání,
- zánět hltanu,
- průjem a zvracení.
Zhruba po třech dnech horečka odezní, ale následuje výsev charakteristické růžové vyrážky, kterou lékaři označují jako generalizovaný makulózní či makulopapulózní exantém. Jedná se o malé až středně velké skvrny, které se objevují hlavně na trupu malých pacientů, odkud se postupem času mohou šířit také na horní a dolní končetiny nebo do oblasti hýždí.
Charakteristická vyrážka obvykle během několika hodin nebo dnů sama ustoupí. Výjimečně přitom může být postižen také obličej, ale pro šestou nemoc to není příliš typické. V některých případech se pak šestá nemoc u malých pacientů manifestuje pouze jako horečnaté onemocnění bez jakékoliv vyrážky. Dostavit se ale mohou jiné obtíže, které není radno podceňovat. Patří sem například:
- silný průjem,
- zvýšená dráždivost,
- respirační obtíže,
- febrilní křeče.
Možné komplikace
Šestá nemoc většinou není nijak nebezpečná a její symptomy během několika dní samy odezní. V některých výjimečných případech však může dojít k rozvoji závažných komplikací, jako je například:
- hepatitida,
- encefalitida,
- aseptická meningitida,
- hematologická malignita,
- syndrom infekční mononukleózy.
Jak poznat šestou nemoc?
Diagnostika tohoto onemocnění většinou probíhá na základě klinických příznaků, přičemž svůj odhad mohou lékaři potvrdit pomocí přímé izolace viru a prokázání specifických protilátek. Pokud jde o diferenciální diagnostiku, je nutné odlišit příznaky šesté nemoci od projevů jiných virových a polékových exantémů.
Ačkoliv se diagnostika šesté nemoci zdá snadná, lidé si toto onemocnění bohužel často pletou se spalničkami nebo zarděnkami, které ale bývají mnohem nebezpečnější. Pokud lékař malému pacientovi rovnou předepíše antibiotika a šestou nemoc neodhalí, charakteristická vyrážka je pak většinou považována za projev alergie na užívané léky.
Léčba šesté nemoci
Rychlý nástup horečky a dalších doprovodných obtíží mnohé rodiče nepříjemně vyděsí, a proto často se svými ratolestmi spěchají k lékaři. Šestá nemoc však ve většině případů mívá mírný průběh, takže se není čeho obávat. Děti jsou sice mrzuté, podrážděné a hodně unavené, ale i přes horečku se obvykle zajímají o své okolí, hrají si a jejich chuť k jídlu bývá nezměněná.
Pokud jde o vyrážku na trupu, končetinách a hýždích, ta by měla během několika dní sama vymizet. Léčba šesté nemoci proto bývá pouze symptomatická. Důležité je, aby děti dodržovaly klidový režim, pily dostatečné množství tekutin a vyrážku si příliš neškrábaly. Jestliže horečka nepolevuje, můžete podat antipyretika, a pokud se dostaví závažnější komplikace, vyhledejte pro jistotu lékaře.
Šestá nemoc u dospělých
Ačkoliv se virové exantémy objevují především u malých dětí, šestá nemoc se výjimečně může rozvinout také u dospělých. Její nástup pak bývá podobný jako v případě malých pacientů, což zahrnuje především zvýšenou únavu a vysokou horečku, která přetrvává klidně i několik dní.
Další příznaky, které šestou nemoc u dospělých obvykle doprovázejí, mohou na první pohled připomínat chřipku. Pacienti si totiž stěžují třeba na nechuť k jídlu, bolest v krku nebo zduřelé uzliny. Po odeznění horečky pak může následovat výsev typické vyrážky.
Před šestou nemocí by se měly mít na pozoru především těhotné ženy. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění doprovázejí vysoké horečky, existuje poměrně velké riziko, že tento stav ohrozí jejich nenarozeného potomka. Z toho důvodu je nutné okamžitě konzultovat zdravotní obtíže s ošetřujícím lékařem.
Zdroje: pediatriepropraxi.cz, solen.cz, wikiskripta.eu