Děti a polévky k sobě patří, a proto každá máma zná mnoho receptů na ty nejlepší domácí polévky. A co když u vás bydlí také kvásek?
Ten, kdo má doma kvásek a malé děti, čas od času prostě nestihne upéct, co si naplánoval. Když si uděláte rozkvas na chléb, který nestihnete upéct, když si rozkvasu nevšímáte tak dlouho, že je příliš kyselý na koláč, nebo když se vám prostě jen nechce špinit hrnec na jíšku, sáhněte po jednom z našich osvedčených polévkových receptů.
Pokud jste začátečníci nebo nad kváskem jen uvažujete, může vám vadit to plánování dopředu. Představíte si, že musíte řešit, nejen kdy jde Anička k zubaři, ale také jestli nebude potřeba za dva dny péct chléb. Ale tak složité to opravdu není. Pokud se s kváskem naučíte vařit, zjistíte, že jej můžete mít v lednici větší množství a klidně si udělat rozkvas pro případ jen tak kdyby náhodou.
Také pokud se vám vymkne z ruky kynutí, a těsto na chleba zkysne, můžete vše ještě zachránit tím, že v lednici počká, až budete vařit kyselou polévku. Jak zužitkovat kvásek na jakoukoli polévku? Udělejte základ polévky na másle nebo oleji, pak stačí jen ve vodě rozmíchat kvásek na řidší, a polévku jím zahustit.
Krátce povařte, aby byla mouka stravitelnější. Pokud potřebujete takto využít zkyslé těsto na chleba, které vám překynulo, nezapomeňte polévku nejdříve nesolit. Dochutíte ji až po propaření mouky. Polévkových receptů je pak celá řada, polévky se vyznačují nakyslou chutí a jsou opravdu syté.
Netradiční pohankové kyselo
Tradiční krkonošské kyselo je velký kulinářský pojem. Jeho základem jsou houby a žitný kvas. Jestli do něj patří nebo nepatří smetana, vajíčko natvrdo nebo rozšlehaný žloutek, o tom vedou spory všichni majitelé poctivých domácích receptů. Pojďte si tedy radši s námi uvařit něco méně klasického. Množství ingrediencí nechám na vás. Použijte maximálně 100ml klasicky hustého kvásku z pohankové krupice na litr polévky.
Budete potřebovat
- Máslo
- Sůl
- Sušené houby
- Mrkev
- Brambory
- Řapíkatý celer
- Kvásek z pohankové krupice
- Lžička kvásku
Jak na to
Připravte si rozkvas 1:1 z pohankové krupice, vody a lžíce kvásku. Pokud spěcháte, udělejte směs rovnou řidší, kvašení bude rychlejší. Pokud chcete polévku opravdu kyselou, nebojte se rozkvas nechat hodně prokvasit. Namočte houby do vody. Na másle osmahněte na kostičky nakrájenou mrkev a řapíkatý celer a zalijte vodou s houbami.
Přidejte na kostky nakrájené brambory, osolte, doplňte vodu, doveďte k varu a vařte na mírném ohni asi 15 minut. Poté kvásek z pohankové krupice rozřeďte a zahustěte jím polévku. Vše chvíli vařte a nechte polévku pár minut zakrytou, aby se mouka propařila. Můžete zdobit zakysanou smetanou, vařeným vejcem nebo pažitkou.
Jarní Žurek prababičky Zuzanky
Moje prababička Zuzanka se od své rodiny po svatbě odstěhovala jen za řeku, ale po roce 1920 se tahle řeka stala československou státní hranicí s Polskem. A protože se tím návštěvy rodiny staly výjimečnějšími, její recept na tradiční polskou polévku žurek se od dnešních polských receptů velice liší. Já osobně dávám přednost jarní polévce, kterou vařívaly všechny ženy v naší rodině. Věřím, že bude chutnat i vám.
Budete potřebovat
- Máslo
- Sůl
- Nať z různých jarních zelenin
- Jarní cibulka
- Zázvor
- Mladé listy mangold
- Mladé listy špenátu
- Mrkev
- Brambory
- Kvásek z žitné mouky
- Lžička kvásku
Jak na to
Připravte si rozkvas 1:1 z žitné mouky, vody a lžíce kvásku. Pokud spěcháte, udělejte směs rovnou řidší, chcete-li polévku opravdu kyselou, nebojte se rozkvas nechat hodně prokvasit. Mrkev a brambory nastrouhejte na hrubém struhadle, osmahněte spolu s jarní cibulkou a nadrobno nakrájeným zázvorem na másle a poté zalijte vodou nebo vývarem. Hrubší natě nakrájejte na tenčí plátky a přidejte rovnou do polévky. Poté, co je zelenina měkká, přidejte lístky mangoldu a špenátu a zahustěte řidším žitným rozkvasem. Nechte propařit. Ochuťte pouze solí.