Pokud jste plánovaly porodit přirozenou cestou, je naprosto normální, že vás zpráva o tom, že budete muset rodit císařským řezem, mohla mírně znepokojit. Není se však čeho bát, jelikož se jedná o naprosto běžný a bezpečný zákrok, který obvykle probíhá pod lokální anestezií. Pokud je ale císařský řez neplánovaný a objeví se během vaginálního porodu komplikace, může být nutné přistoupit k akutnímu zákroku pod celkovou anestezií. Jaké jsou nejčastější důvody pro porod císařským řezem?
Co se skrývá za pojmem císařský řez?
Císařský řez je chirurgický způsob porodu dítěte, který zahrnuje jeden řez do břicha matky a druhý do dělohy. Lékaři k tomuto zákroku přistupují zpravidla tehdy, pokud se domnívají, že je pro matku nebo dítě bezpečnější. Někdy bývá plánovaný již od samého začátku těhotenství, jindy se k němu přistupuje zcela neplánovaně až v době porodu.
I když tedy možná porod císařským řezem neplánujete, je velmi praktické se dozvědět, co takový porod zahrnuje, a to pro případ, že byste jej náhodou potřebovaly. Císařský řez představuje dnes už velmi běžný zákrok, je tedy bezpečný jak pro matku, tak i dítě. Stále se však jedná o velkou operaci, proto byste jej neměly brát na lehkou váhu.
Z jakých důvodů se provádí císařský řez?
Císařský porod se obvykle provádí, když se objeví určité komplikace, které znesnadňují tradiční vaginální porod nebo nějakým způsobem ohrožují zdraví matky či dítěte. Někdy je císařský řez plánován již na počátku těhotenství, častěji se však provádí, když během těhotenství nebo porodu nastanou komplikace. Mezi nejčastější důvody patří následující:
- Chronická onemocnění: sem patří srdeční nemoci, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin, které činí vaginální porod nebezpečným
- Vrozené vady dítěte nebo nemoci by mohly již tak náročnou cestu porodními cestami ještě více zkomplikovat
- Herpetická infekce: pokud by žena měla genitální herpetickou infekci kolem pochvy, vulvy nebo hýždí, je nutný zákrok, protože viry mohou být na vaše dítě přeneseny během porodu
- Dítě je moc velké: pokud je miminko příliš velké, mohlo by vám způsobit hlubší poranění při průchodu porodními cestami. Někdy se může jednat také pouze o nepoměr mezi dětskou hlavičkou a velikostí matčiny pánve
- Dítě se neotočilo hlavou dolů: když je vaše dítě v poloze zadečkem napřed a nemůže být otočeno
- Dvojčata a vícerčata: pokud čekáte více než jedno dítě, s velkou pravděpodobností podstoupíte císařský řez
- Problémy s placentou: placenta částečně nebo úplně blokuje cervikální otvor nebo se oddělila od stěny dělohy
- Fibroidy nebo poranění pánve: máte velký myom, který blokuje porodní cesty, nebo jste prodělaly poranění pánve v minulosti
- Extrémní nadváha nebo obezita výrazně zvyšuje vaši šanci na císařský řez, a to částečně i kvůli dalším rizikovým faktorům, které obezitu často doprovázejí
- Další komplikace, které se mohou objevit během těhotenství, například preeklampsie nebo eklampsie (velmi vzácná progrese preeklampsie, která postihuje centrální nervový systém a způsobuje záchvaty)
- Předchozí porod císařským řezem
- První těhotenství u ženy ve vyšším věku
- Stav po mimoděložním těhotenství
Plánovaný císařský řez
Pokud předem víte, že se vaše dítě narodí císařským řezem, budete znát dopředu přesný termín vašeho porodu. Tento termín vám lékař pravděpodobně stanoví až v posledním měsíci těhotenství na základě pravidelných lékařských prohlídek, které absolvujete.
Pokud je vše v pořádku, plánovaný porod císařským řezem se obvykle neprovádí dříve než před 39. týdnem těhotenství, aby dítě mělo dostatek času se plně vyvinout v děloze. Stejně tak by se nemělo čekat do poslední chvíle, aby nedošlo k samovolnému vyvolání porodu. Někdy však mohou nastat zdravotní komplikace a císařský porod musí být proveden dříve než v 39. týdnu těhotenství.
Jak probíhá plánovaný porod císařským řezem?
Většina žen, které mají naplánovaný porod císařským řezem, podstoupí lokální anestezii. Ta vás otupí od pasu dolů, takže nebudete cítit žádnou bolest. Tento typ anestézie vám umožňuje být stále vzhůru a vědět o tom, co se děje. Lékař vám může nabídnout celkovou anestezii, která vás uspí, ale u většiny plánovaných císařských řezů se spíše nedoporučuje.
Během porodu
Lékař vám umístí přes pas plachtu, takže nebudete moci vidět probíhající operaci. Na operačním sálu vám zavede do močového měchýře katétr a na břicho umístí sterilní roušky. Následně chirurg provede jeden řez do břicha a druhý do dělohy.
Je možné, že pocítíte nějaké pohyby či tlak, ale díky anestezii neucítíte bolest. Pokud u vás bude během porodu váš partner, bude oblečen do sterilního oděvu a bude sedět u vaší hlavy a držet vás za ruku.
Po zákroku
Po narození dítěte vám lékař odstraní placentu a zašije vás. Celý postup trvá asi jen 45 minut až hodinu. Jakmile se vaše dítě narodí, měly byste být schopny ho slyšet i vidět. Pokud miminko nemá problémy s dýcháním, lékař by vás měl po ukončení zákroku nechat si miminko pochovat.
Akutní císařský řez
Během akutního porodu císařským řezem se bude několik věcí lišit, zejména rychlost a naléhavost operace. Lékař může porodit vaše dítě asi 2 minuty poté, co vám provede řez v děloze, zatímco během plánovaného porodu to může trvat 10 nebo 15 minut.
Rychlost může být v tuto chvíli zásadní, a to hlavně v případě, že má vaše dítě potíže s dýcháním nebo jeho srdeční rytmus není stabilní. Lékař ho potřebuje dostat z dělohy co nejdříve, aby mu mohl poskytnout lékařskou pomoc a tím jej stabilizovat.
Lokální, nebo celková anestezie?
Pokud podstupujete akutní císařský řez, může vám anesteziolog rychle podat epidurál, který vás znecitliví, takže během procedury můžete být vzhůru. Pokud není dostatek času, může být potřeba podstoupit celkovou anestezii.
To znamená, že budete spát po celou dobu operace. Nebudete cítit bolest ani tlak, ale ani neuvidíte a neuslyšíte, jak se vaše dítě narodí. Stejně tak jej nebudete moci držet hned po narození. Důležité však je, že se dítě narodí zdravé. Jakmile navíc anestezie pomine, měly byste být schopny si své dítě pochovat i jej nakrmit.
Možné komplikace po císařském řezu
Přestože císařský řez představuje velmi bezpečný zákrok, velmi zřídka se vyskytnou komplikace. Může se jednat o reakci na léky nebo na anestezii použitou během zákroku, ztrátu krve a případnou infekci. Proto je tak důležité pečlivě dodržovat pokyny lékaře po operaci.
Dále existuje malé riziko, že se objeví krevní sraženiny v nohou, pánevních orgánech nebo plicích. I když váš lékař učiní opatření, aby k tomu nedocházelo, doporučí vám po operaci chodit, jakmile to bude možné.
Velmi zřídka se také může zanítit výstelka dělohy. Pokud si tedy po narození všimnete zvyšující se bolesti v oblasti pánve, neobvyklého výtoku nebo horečky, okamžitě vyhledejte svého lékaře.
Jaká existují rizika pro dítě?
Děti narozené císařským řezem mohou mít vyšší riziko tzv. tranzitorní tachypnoe neboli syndromu vlhké plíce. Ten bývá způsoben zbytkovou tekutinou v plicích v důsledku prodloužené očisty plic od plicní tekutiny a projevuje se rychlým dýcháním. I když tento stav zní děsivě, obvykle trvá pouze jeden den po porodu a poté zmizí sám.
Pokud byla operace provedena před 39. týdnem těhotenství, může být vaše dítě vystaveno většímu riziku dýchacích potíží, pokud plíce nejsou zcela zralé. Váš lékař ale bude vaše dítě pečlivě sledovat a léčit případné problémy. V současné době jsou ovšem lékaři schopni zachránit i velmi předčasně narozené děti, proto by neměl být důvod k obavám.
Císařský řez: rekonvalescence
Stejně jako po každé jiné operaci, i po císařském řezu vaše tělo potřebuje nějaký čas na zotavení. Jakmile po zákroku odezní anestezie, zpravidla se dostaví bolesti v oblasti řezu. A to zejména při pohybech, kdy je nutné zapojit břišní svalstvo, jako je například vstávání z postele.
V období rekonvalescence, které může trvat 6 až 8 týdnů, je tedy potřeba omezit pohyby, při kterých namáháte břišní svaly. Možná ale rychle zjistíte, že břišní svalstvo zapojujete téměř při každém pohybu, proto byste měly být opatrné. I z toho důvodu se zpočátku doporučuje kojení miminka vleže.
Žádoucí jsou ale krátké procházky, které vám udělají dobře a urychlí proces hojení. Jak bylo již zmíněno výše, ženám po císařském řezu se doporučuje začít chodit co nejdříve, aby se tělo rychleji přizpůsobilo. Už 24 hodin po operaci byste měly udělat první krůčky.
Jizva po císařském řezu
První týden po císařském řezu bude jizva silná a červená. S postupujícím časem však bude stále slábnout. Instrukce ohledně toho, jak byste měly o jizvu pečovat, dostanete od lékaře ještě v nemocnici.
V první řadě je nutné dbát na důslednou hygienu a jizvu omývat vlažnou vodou a mýdlem. Následně je třeba oblast rány jemně a důkladně vysušit a pro lepší hojení nechávat odkrytou na vzduchu.
Dokud máte v ráně stehy, můžete si jemně masírovat oblast kolem jizvy, ale na ránu samotnou nesahejte. Stehy by měly vymizet zhruba do 14 dnů. Rána po císařském řezu může být nějaký čas necitlivá, pokud došlo k deaktivaci nervů během zákroku. To je ovšem zcela normální a během několika měsíců by se nervová síť v této oblasti měla obnovit.
Zdroje: jaknamaterstvi.cz, zdravi.euro.cz, rehabilitace.info, webmd.com