Narození dítěte může v ženách vyvolat výkyvy nálad a míchání silných emocí, od vzrušení a radosti až po strach a úzkosti. Na vině jsou hormonální změny, které se v těle po porodu zcela běžně odehrávají. V některých případech však mohou tyto stavy vést i k vážnějším stavům, tedy poporodní depresi. Víte, jak ji rozpoznat a řešit?
Co je poporodní deprese?
Většina novopečených matek zažívá po porodu tzv. „baby blues“, neboli poporodní splín, což obvykle zahrnuje výkyvy nálad, plačtivost, úzkost a problémy se spánkem. Baby blues obvykle začínají během prvních dvou až tří dnů po porodu a mohou trvat dva až tři týdny. V případě poporodního splínu hraje velkou roli psychická opora ze strany partnera a rodiny, léčba však nebývá nutná.
Některé maminky ovšem zažívají závažnější, dlouhodobou formu deprese, známou jako poporodní deprese. Po porodu se zřídka může dokonce objevit i silná porucha nálady nazývaná poporodní čili laktační psychóza.
Poporodní deprese však není psychická vada nebo slabost. Jedná se čistě o komplikaci po porodu, kterou trpí zhruba 10 % žen. Jestliže poporodní splín neustává ani po 3 týdnech a naopak se spíše zhoršuje, je na místě vyhledat odbornou pomoc, neboť se pravděpodobně jedná o poporodní depresi.
Jaké má poporodní deprese příznaky?
Poporodní deprese může být zpočátku zaměňována s poporodním splínem, nicméně příznaky jsou v tomto případě intenzivnější, a co je zásadní, trvají mnohem déle. V důsledku mohou dokonce narušit schopnost matky pečovat o dítě a řešit běžné každodenní úkoly.
Symptomy se obvykle rozvinou během prvních několika týdnů po porodu, ale mohou klidně začít dříve, tedy během těhotenství, nebo také později, například až rok po porodu. Mezi typické příznaky poporodní deprese patří:
- Depresivní nálada nebo prudké změny nálad
- Nadměrný pláč
- Obtížné spojení s vaším dítětem
- Stranění se rodiny a přátel
- Ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání
- Nespavost nebo naopak neustálé spaní
- Nesnesitelná únava a ztráta energie
- Snížený zájem a potěšení z aktivit, které jste si užívaly
- Intenzivní podrážděnost a zlost
- Strach, že nejste dobrá matka
- Beznadějnost
- Pocity bezcennosti, hanby, viny nebo nedostatečnosti
- Snížená schopnost jasně myslet, soustředit se nebo rozhodovat
- Neklid
- Těžké úzkosti a záchvaty paniky
- Opakující se myšlenky na smrt nebo sebevraždu
Co způsobuje deprese po porodu?
Přesná příčina deprese po porodu není jasná, ale existují některé faktory, které k ní mohou přispět. Poporodní deprese může být vyvolána především kombinací fyzických změn a emočních stresorů.
Fyzikální faktory
Jednou z největších fyzikálních změn po porodu jsou hormony. Když jste těhotné, hladiny estrogenu a progesteronu jsou vyšší než obvykle. Během několika hodin po porodu ovšem hladiny hormonů klesají zpět do původního stavu. Právě tato náhlá změna může vést ke splínu nebo k depresi. Mezi další fyzikální faktory patří:
- Nízké hladiny hormonů štítné žlázy
- Nedostatek spánku
- Nedostatečná strava
- Zhoršený zdravotní stav
- Užívání alkoholu či drog
Psychické faktory
Poporodní deprese se nejčastěji rozvinou u žen, které v minulosti prožily poruchy nálady nebo u jejichž rodiny se tyto stavy již někdy vyskytly. Mezi psychické faktory patří například:
- Nedávný rozvod nebo smrt blízké osoby
- Vážné zdravotní problémy matky nebo dítěte
- Společenská izolace
- Finanční zátěž či obtíže
- Nedostatek psychické podpory
Jak předcházet poporodní depresi?
Pokud jste někdy trpěly depresí, informujte svého lékaře, jestliže plánujete otěhotnět nebo jakmile zjistíte, že jste těhotná. Během těhotenství vás může lékař pečlivě sledovat a rozpoznat tak první známky deprese.
Může vás rovněž nechat vyplnit dotazník pro odhalení deprese během těhotenství a po porodu. Mírnou depresi lze někdy zvládnout pomocí podpůrných skupin, poradenství nebo jiných terapií. V jiných případech lze doporučit antidepresiva, a to dokonce i během těhotenství.
Po narození dítěte vám lékař může doporučit včasné poporodní vyšetření k vyšetření na známky a příznaky poporodní deprese. Čím dříve je detekována, tím časněji může být zahájena terapie. Máte-li v anamnéze poporodní depresi, lékař vám může ihned po porodu doporučit léčbu antidepresivy nebo pomocí psychoterapie.
Jak poporodní deprese léčit?
Pokud u sebe zaznamenáváte příznaky poporodní deprese, měly byste co nejdříve navštívit svého lékaře, abyste mohly začít s léčbou. Existují dvě hlavní možnosti léčby poporodní deprese: léky a terapie. Mohou být použity samostatně, ale účinnější bývá jejich kombinace.
Je také důležité snažit se v každodenní rutině provádět zdravá rozhodnutí a nikoli jednat pod vlivem emocí. Než zjistíte, jaký způsob léčby vám nejlépe vyhovuje, může to chvíli trvat. Zásadní je udržovat otevřenou a pravidelnou komunikaci se svým lékařem.
Léčba psychoterapií
Poradenství vám může poskytnout psychiatr, psycholog nebo jiný odborník v oblasti duševního zdraví. Terapie vám usnadní pochopení vašich destruktivních myšlenek a nastolí vhodné strategie pro jejich zvládání.
Léčba antidepresivy
Antidepresiva mají přímý účinek na mozek. Mění chemikálie, které regulují náladu. Ihned však nebudou fungovat. Užívání léků může trvat několik týdnů, než si všimnete rozdílu ve vaší náladě. Někteří lidé rovněž mohou při užívání antidepresiv pociťovat vedlejší účinky, jako je únava, snížená sexuální touha nebo závratě.
Pokud se zdá, že nežádoucí účinky zhoršují vaše příznaky, informujte ihned svého lékaře. Některá antidepresiva jsou bezpečná i pokud kojíte, ale jiná nemusejí být. Jestliže kojíte, je důležité, aby to váš lékař věděl. Pokud jsou vaše hladiny estrogenu nízké, lékař vám může doporučit rovněž hormonální terapii.
Zdroje: nutriklub.cz, vitalia.cz, healthline.com