Pátá nemoc začíná vyrážkou na obličeji ve tvaru motýlích křídel. Jak ji léčit?

1
Pátá nemoc začíná vyrážkou na obličeji ve tvaru motýlích křídel. Jak ji léčit?
Shutterstock

Pátá nemoc je virové onemocnění, z něhož se většina dětí zotavuje rychle a bez komplikací. Je způsobena parvovirem B19 a je běžná u dětí na základní škole. Onemocnění způsobuje výraznou červenou vyrážku na obličeji, odkud se o několik dní později šíří až na trup, paže a nohy. Obvykle trvá 1 až 3 týdny. Přestože nemoc mívá mírný průběh, pozor by si měly dát těhotné ženy a jedinci se slabší imunitou.

Co je pátá nemoc?

Pokud zpozorujete, že má vaše dítě jasně červené tváře a nehrálo si zrovna venku v chladu, může být důvodem pátá nemoc. Zpočátku se projevuje jako jiné běžné virózy, přičemž typickým symptomem je specifická vyrážka. Virus má tendenci se šířit slinami a vzduchem zejména mezi dětmi na základní škole.

Tato dětská nemoc dostala své jméno, protože byla pátou chorobou na historickém seznamu šesti běžných kožních vyrážek u dětí. Nemoc způsobuje parvovirus B19, který je také známý pod názvem erythema infectiosum. Onemocnění je převážně sezónní a nejvíce se šíří na jaře a na podzim.

Jaké má pátá nemoc příznaky?

Pátá nemoc u dětí začíná jako mnoho jiných virových infekcí, takže může být těžké s jistotou vědět, zda ji vaše dítě má. Diagnózu tedy zcela jistě potvrdí až váš lékař, který vyrážku snadněji rozpozná a provede krevní testy na kontrolu protilátek proti viru. Toto onemocnění obvykle nemívá vážný průběh. Mezi typické příznaky páté nemoci patří:

  • Mírná vyrážka
  • Horečka
  • Rýma a ucpaný nos
  • Bolest v krku
  • Bolesti svalů
  • Bolest hlavy

Pátá nemoc: vyrážka začíná rudými tvářemi

K rozpoznání nemoci je nejlepším vodítkem právě vyrážka. Je jasně červená a poprvé se objeví jako rudé skvrny na tváři, které mají tvar motýlích křídel. Může připomínat pocit schvácení nebo „zfackovanou tvář“. O několik dní později se může objevit další vyrážka, která má síťovitý tvar.

Tato druhá vyrážka často začíná na trupu a šíří se na paže, nohy a dokonce i na chodidla. Může svědit, ale obvykle zmizí už asi po týdnu. Trvat však může až 3 týdny. Když se dítě cítí lépe, vyrážka může zmizet a objevit znovu o několik týdnů nebo dokonce měsíců později, jakmile je potomek vystaven horkým teplotám nebo se jeho tělo více prokrví, například během cvičení nebo koupání.

Pátá nemoc: inkubační doba

Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po vystavení viru. Po několika dnech od nákazy se u většiny lidí objeví červená vyrážka, která je nejprve viditelná na tvářích. Tato vyrážka je často prvním příznakem nemoci, kterou zaznamenáte. Vyrážka může trvat i týdny, ale jakmile ji uvidíte, už nejste nakažliví.

Pátá nemoc u dospělých

Výskyt páté nemoci u dospělých je poměrně vzácný, neboť ji většina lidí prodělá právě v dětství. Většímu riziku jsou vystaveni lidé trpící poruchami imunity, problémy s krvetvorbou či anemií, jelikož u nich může virus vyvolat poruchu tvorby červených krvinek.

Lidé, kteří mají problémy s imunitním systémem, mohou potřebovat speciální léčbu, která jim pomůže v boji proti páté nemoci. To zahrnuje například osoby, které podstoupily orgánové transplantace nebo které mají rakovinu či HIV.

Pátá nemoc v těhotenství

Pátá nemoc většinou nezpůsobuje problémy těhotným ženám, ani jejich dětem. Vzácně se ale mohou vyskytnout vážné problémy, pokud dojde k přenosu viru na dítě placentou. Jestliže se virus dostane do kostní dřeně plodu, může znesnadnit tvorbu červených krvinek.

To může vést k těžké anémii, která způsobuje hromadění tekutin. Důsledkem přitom může být také těžké poškození plodu a srdeční zástava. Proto je vždy nutné vyhledat lékaře a podstoupit patřičná vyšetření. Riziko poškození plodu při onemocnění pátou nemocí je 5 – 10 %.

Pokud je tedy někomu tato nemoc diagnostikována a byl v kontaktu s těhotnou ženou, je nutné, aby ji o tom informoval. Těhotné ženy s pátou nemocí mohou následně podstoupit následující testy:

  • Ultrazvuk, aby se zjistilo, zda má dítě problémy.
  • Amniocentézu, což je odebrání plodové vody z dělohy.
  • Kordocentézu (punkci pupečníku), tedy postup ke kontrole pupečníkové krve a zjištění závažnosti anémie dítěte. Anémie obvykle není závažná.

Pátá a šestá nemoc: v čem se liší?

Oba dva typy nemocí se projevují vyrážkou.  Šestá nemoc (roseola infantum) je ovšem horečnaté onemocnění, které navíc postihuje i horní cesty dýchací. V tomto případě je původcem sedmý lidský herpetický virus (HHV6, HHV7).

Šestá nemoc zpravidla začíná horečkou, která zhruba po 4 dnech klesá a vysévá se drobnoskvrnitá vyrážka růžového zabarvení. Objevuje se především na trupu, odkud se dále šíří na horní končetiny a krk.

Diagnostika páté nemoci

Lékaři dokáží obvykle diagnostikovat pátou nemoc pouze tím, že vidí příznačnou vyrážku na obličeji a na těle. Pokud se u dotyčného vyrážka neobjeví, ale má jiné příznaky, může lékař provést krevní testy, aby zjistil, zda jsou způsobeny pátou nemocí.

Pátá nemoc u dětí a léčba

Pátá nemoc je virové onemocnění, tudíž ji nelze léčit antibiotiky (antibiotika ničí bakterie, ne viry). Ve většině případů se však jedná o onemocnění s mírným průběhem, které nevyžaduje speciální léčbu.

Případná léčba je symptomatická, odstraňují se tedy pouze příznaky virózy, jako je například horečka. Nedávejte však svému dítěti aspirin, protože je spojován se vzácným, ale závažným onemocněním zvaným Reyeův syndrom. Vhodnější jsou například léky obsahující látku paracetamol (Paralen, Panadol, apod.).

Děti s pátou nemocí obvykle nemají náročný průběh choroby a musí si pouze odpočinout. Poté, co zmizí horečka a další mírné příznaky nachlazení, může být třeba zmírnit nepříjemné projevy vyrážky. V takovém případě se poraďte s vaším pediatrem o tom, jaké doporučí možnosti na zmírnění tohoto nepohodlí.

Zdroje: euc.cz, nutriklub.cz, kidshealth.com