Opožděná menstruace je naprosto běžným jevem, se kterým se setkává většina žen, přesto ale mnohdy dokáže člověka vyvést z rovnováhy. Zpoždění menstruace může ovlivnit řada faktorů, nejprve je však nutné potvrdit nebo vyvrátit těhotenství pomocí těhotenského testu. Zpožděná menstruace může být často důsledkem onemocnění, špatné životosprávy a stresu nebo například úbytku váhy. Vyloučit nelze ani syndrom polycystických ovarií a cysty na vaječnících.
Opožděná menstruace v závislosti na menstruačním cyklu
Jen málo žen má to štěstí, že se jejich menstruace každý měsíc objeví vždy ve stejný den, tedy po 28 dnech menstruačního cyklu. Pokud menstruace nepřijde v očekávaný den, není potřeba hned propadat panice, nebo se naopak předčasně radovat z početí miminka. Menstruační cyklus ovlivňuje celá řada nejrůznějších faktorů, které mohou být fyziologického původu nebo pocházet z vnějšího prostředí.
Menstruační cyklus zpravidla trvá 28 dní, ale není vyloučené ani rozmezí 21 až 35 dní, které je stále ještě v normě. Každá žena je jiná a stejně tak i menstruační cyklus se u každé z nich může mírně lišit. Zpoždění menstruace o 3 dny není tedy určitě důvodem k tomu být nervózní. Zároveň je dobré si uvědomit, zda je u vás nepravidelnost běžná, nebo se liší od předchozích cyklů. Pro lepší přehled vašich cyklů můžete například využít menstruační kalendář. Než se začnete znepokojovat, přečtěte si níže, jaké příčiny zpoždění menstruace se vás mohou týkat.
Důvody zpoždění menstruace
V první řadě je potřeba určit, zda se nejedná o těhotenství. Pokud jej můžeme vyloučit, je namístě pátrat po správné příčině, kterou bývá nejčastěji nerovnováha hormonů v těle, onemocnění, stres nebo výraznější úbytek na váze. Příčiny zpoždění menstruace bývají zpravidla následující.
- Těhotenství
- Syndrom polycystických ovarií
- Stres
- Nemoc
- Nadměrná fyzická zátěž
- Změna na váze
- Změna denního režimu
- Onemocnění štítné žlázy
- Ovariální-vaječníkové cysty
- Menopauza
Opožděná menstruace a bolest v podbřišku
Opožděná menstruace doprovázená bolestmi až křečemi ve spodní části břicha zpravidla bývá znamením začínající gravidity. Aby bylo možné těhotenství potvrdit, nebo naopak vyvrátit, je potřeba provést těhotenský test.
Opožděná menstruace a těhotenství
Pokud se prokáže, že je test pozitivní, zcela jistě jste gravidní. Pokud bylo početí dítěte vaším cílem, měly byste s návštěvou gynekologa počkat minimálně 14 dní, zpožděním menstruace počínaje, jelikož dříve není gravidita na ultrazvuku rozpoznatelná.
Pokud by se dostavilo slabé krvácení, bolest v podbřišku nebo jiné zdravotní komplikace, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. V případě že těhotenství není žádoucí, je zcela namístě vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve a konzultovat další kroky.
Opožděná menstruace: negativní test
Těhotenství nelze ihned vyloučit ani v případě, že se těhotenský test ukáže jako negativní. Ve chvíli, kdy dojde k usazení oplozeného vajíčka do dělohy, tělo začne produkovat tzv. hCG hormon, díky kterému je možné těhotenství prokázat. V prvních dnech gravidity je obsah zmíněného hormonu v těle nízký, tím pádem nemusí být zpočátku identifikovatelný. Z tohoto důvodu se doporučuje test zopakovat zhruba po 3 dnech, případně znovu po týdnu.
Zpožděná menstruace způsobená nedostatkem gestagenu
Nejčastější příčinou opožděné menstruace bývá kromě těhotenství právě nedostatek gestagenu, což je hormon, který je produkován v druhé polovině menstruačního cyklu žlutým tělískem ve vaječníku, které vzniká po ovulaci. Nedostatek gestagenu může zapříčinit opoždění ovulace o několik dní, důsledkem čehož není vyloučené ani zpoždění menstruace o 2 týdny. Nedostatek zmíněného hormonu může způsobit i úplné vynechání menstruace. Příčiny zpravidla pochází z vnějšího prostředí.
Vliv nemoci, změny režimu a špatné životosprávy
Důvodem vynechání či opoždění ovulace v souvislosti s následným nedostatkem gestagenu mohou být výrazné změny denního režimu, jako například změny časového pásma nebo střídání denní a noční směny. Častější příčinou však bývá stres nebo nadměrná fyzická zátěž, náhlé či dlouhodobé onemocnění, užívání některých léků, náhlý úbytek váhy nebo nadměrný nárůst váhy.
Pokud je důvodem zpoždění menstruace některý z uvedených faktorů, je potřeba dbát na zdravou a vyváženou životosprávu a cyklus se zase brzy vrátí do normálu. Pokud by se cyklus opakovaně nesrovnal nebo by menstruace stále nepřicházela, je možné přistoupit k léčbě injekční aplikací hormonu do svalu, kterou provádí lékař.
Zpoždění menstruace a syndrom polycystických ovarií
Jednou z příčin zpoždění menstruace může mít na svědomí tzv. syndrom polycystických ovarií, který způsobuje hormonální nerovnováhu. Tělo produkuje nadměrné množství mužského hormonu, v jehož důsledku dochází k zastavení ovulace a někdy dokonce k absenci menstruace. Kromě poruchy menstruačního cyklu se syndrom projevuje zvýšením androgenních rysů, mezi které patří například ochlupení na neobvyklých částech těla (prsa, záda, obličej, apod.).
Syndrom polycystických ovarií postihuje 5 až 10 % žen a může být jednou z příčin neplodnosti ženy. Jedním z doprovodných příznaků syndromu může být rovněž nadváha, nevylučuje se ani přímá souvislost s diabetem II. Aby bylo možné syndrom vyloučit či naopak potvrdit, je potřeba se objednat ke gynekologovi, který provede odběr krve na zjištění hladiny hormonů v různých fázích cyklu.
Další možná onemocnění
Touto cestou je možné odhalit i další příčiny zpoždění či vynechání menstruace, například poruchu štítné žlázy. Gynekolog provede s největší pravděpodobností rovněž ultrazvukové vyšetření, aby mohl vyloučit i závažnější onemocnění jako například ovariální-vaječníkové cysty.
Opožděná menstruace po vysazení antikoncepce
Pokud jste užívaly hormonální antikoncepci, je naprosto běžné, že nějakou chvíli potrvá, než se váš cyklus zase vrátí do normálu. V některých případech u žen dochází ihned po vysazení antikoncepce ke zvýšené aktivitě vaječníků, čímž se zvyšují šance na otěhotnění.
Zpravidla se však uvádí, že trvá zhruba 2 až 3 měsíce, někdy i déle, než se menstruační cyklus dostane do normálu a vrátí se vám ovulace. Vzhledem k postupnému vyrovnávání hladiny hormonů není vůbec neobvyklé, že bude docházet ke zpoždění menstruace. Kdy k lékaři? Pokud se menstruace zpočátku nedostaví, není třeba panikařit. Pokud by se nedostavila následující měsíc, můžete si pro jistotu udělat těhotenský test. Jestliže se menstruace nedostaví do 3 měsíců a graviditu vyloučíte, bude namístě vyhledat pomoc gynekologa.
Opožděná menstruace jako počátek menopauzy
Menopauzou se míní úplný konec menstruačního cyklu, ke kterému dochází kolem 50. roku věku ženy, je tedy přirozenou fází ženského cyklu. Stejně jako počátek menstruace, i její konec je individuální záležitostí a u každé ženy se může lišit. Zpoždění menstruace může být ve vyšším věku tedy předzvěstí přicházející menopauzy. Blížící se menopauzu je možné určit gynekologickým vyšetřením na základě odběru folikulo-stimulačního hormonu (FSH).
Zdroj: gpk.fnplzen.cz, mojezdravi.cz