Novorozenecké akné je jedním z běžných kožních problémů, které postihuje malé děti v prvním měsíci života. Toto kožní onemocnění však zpravidla žádné obtíže nezpůsobuje a během několika týdnů samo odezní. Víte, jak poznáte, že se jedná o novorozenecké akné?
Co je novorozenecké akné?
Přestože jste se možná domnívali, že dětská pokožka bývá výhradně hebká a jemná, nemusí tomu tak vždy být. Spousta novorozenců se běžně potýká s problematickou pokožkou v podobě nejrůznějších pupínků a skvrn, což zahrnuje i novorozenecké akné.
Tento typ akné se typicky objevuje v prvním měsíci života a normálně nevyžaduje speciální péči. Zaznamenat jej můžete na nose, tvářích a na čele, případně i na hrudi. Není však důvod k obavám, neboť zpravidla odezní zcela samo.
Jak poznáte, že jde o novorozenecké akné?
Jak vypadá akné u dospělého nebo dospívajícího člověka, nejspíš dobře víte, ale protože jej u miminka možná neočekáváte, může vás to snadno zmást. Dětské akné poznáte podle zarudlých zánětlivých papul, které se nacházejí především na obličeji, ale výjimkou není ani novorozenecké akné na hrudi či novorozenecké akné ve vlasech. [1] [2]
Akné se typicky objevuje kolem 3. týdne života a po několika týdnech samovolně mizí, nejpozději do 3 měsíců věku. Někdy si jej rodiče mohou splést s dětskými potničkami, ty ovšem vznikají především v ohybech části kůže, kde se nejvíce zapařuje.
Pokud si nejste jistí, zda se nejedná o jiné onemocnění pokožky, jako je například seboroická dermatitida či ekzém, raději navštivte dětského lékaře. Rovněž můžete zadat do Googlu výraz „novorozenecké akné foto“ a výsledné obrázky můžete porovnat s pokožkou vašeho potomka.
Jak a proč kojenecké akné vzniká?
Novorozenecké akné vzniká tehdy, dojde-li k ucpání dětských mazových žláz pokožky. K tomu dochází nadměrným působením mateřských a nadledvinových hormonů v kombinaci se zvýšenou citlivostí mazových žláz a androgenních receptorů. Mateřské hormony se do těla miminka dostanou ještě před porodem přímo z placenty.
Protože ještě nějakou chvíli v těle zůstávají, mohou způsobit dočasné změny na kůži. Novorozenecké akné je naprosto běžným kožním problémem, neboť postihuje každého pátého kojence. Častěji jím trpí chlapci. [3] [4]
Novorozenecké akné: léčba
Pokud přemýšlíte nad tím, co na novorozenecké akné pomáhá, raději si nedělejte příliš velké starosti. Tento typ kožního onemocnění nevyžaduje žádnou specifickou léčbu a typicky odezní do několika týdnů, případně měsíců.
Chcete-li však léčbu dětského akné podpořit, zkuste omývat problematickou pokožku odvarem z heřmánku, měsíčku lékařského, řepíku nebo dokonce převařenou micelární vodou či natřít zasažená místa tekutým dětským pudrem. Vyzkoušet můžete na novorozenecké akné Sudocrem, který dětskou začervenalou pleť zklidňuje. [5] [6]
Přípravky na akné raději příliš nekombinujte a užívejte je střídmě, abyste pokožku zbytečně nepodráždili. Akné byste neměli mastit, ale ani příliš vysušovat. Pupínky rozhodně nikdy nevymačkávejte a stejně tak byste měli ohlídat, aby si je miminko nerozškrábalo a nezaneslo do pupínků infekci.
Zdroje: motherclub.cz, dove.com, internimedicina.cz, pampers.cz