Nitroděložní tělísko chrání ženy před početím až po dobu 5 let. Pro koho je vhodné?

0
Nitroděložní tělísko chrání ženy před početím až po dobu 5 let. Pro koho je vhodné?
Shutterstock

Pokud přemýšlíte o možnosti antikoncepce, jednou z metod, kterou můžete zvážit, je nitroděložní tělísko. Tato forma antikoncepce není vhodná pro každého, přesto je považována za účinnou a bezpečnou pro většinu žen. Včetně těch, které ještě nerodily. Jednou z hlavních předností nitroděložního tělíska je délka účinnosti. Můžete se také rozhodnout, zda zvolit hormonální či nehormonální typ antikoncepce. Zajímá vás, jak tělísko funguje, kolik stojí a zda je vhodné právě pro vás?

Co je nitroděložní tělísko?

Nitroděložní tělísko je malý předmět umístěný ve vaší děloze, který slouží k přerušení procesu inseminace, tedy oplodnění vajíčka spermiemi. Je velké pár centimetrů a nejčastěji má tvar písmene „T“. Tato forma antikoncepce je na trhu již desítky let. Nitroděložní tělísko je velmi populární po celém světě a představuje jednu z nejúčinnějších forem antikoncepce. Přesto ale stále nepatří mezi nejvyužívanější.

Tento typ ochrany je vhodný především pro ženy, které mají stálého partnera a není u nich vysoké riziko pohlavně přenosných nemocí. V současné době existují dva typy nitroděložního tělíska, a to hormonální a nehormonální. Obě varianty tělíska fungují tak, že znesnadňují spermiím dostat se k vašemu vajíčku.

Jaké má výhody a nevýhody antikoncepční tělísko?

Ačkoli je nitroděložní tělísko účinnou metodou antikoncepce (zejména hormonální varianta funguje z 99 %), je třeba zvážit několik pro a proti, než se rozhodnete pro jeho implantaci.

Výhody nitroděložního tělíska

  • Chrání před otěhotněním 3 až 5 let v závislosti na typu
  • Jakmile je tělísko nasazeno, funguje okamžitě (případně za pár dní)
  • Většina žen s dělohou jej může používat
  • Nenarušuje sex
  • Pokud kojíte, je bezpečné
  • Je možné otěhotnět, jakmile je tělísko odstraněno
  • Není ovlivněno jinými léky
  • Neexistuje žádný důkaz, že IUD ovlivní vaši váhu nebo zvýší riziko rakoviny děložního čípku, dělohy nebo rakoviny vaječníků

Nevýhody nitroděložního tělíska

  • Vaše menstruace může být silnější, delší nebo bolestivější (zejména u nehormonálního tělíska), i když se to po několika měsících může zlepšit
  • Zavedení může být bolestivé
  • Nechrání před pohlavně přenosnými chorobami
  • Pokud dostanete infekci, když máte nasazené tělísko, mohlo by to vést k infekci pánve
  • Ženy, které přestanou používat tělísko, mohou zažívat vaginální krvácení a bolesti, ačkoli tyto nežádoucí účinky nejsou časté

Jak probíhá zavedení tělíska?

Nitroděložní tělísko zavádí váš gynekolog. Domluvte si s ním tedy nejprve schůzku, abyste zjistily, zda je pro vás tato forma antikoncepce vhodná. Tělísko lze zavést kdykoli, když je jisté, že nejste těhotná. Zpravidla se to dělá během prvních 7 dní menstruace. Váš lékař během zákroku zavede tělísko skrz děložní hrdlo do dělohy, zatímco budete ležet v křesle, jako při běžné prohlídce.

Procedura obvykle trvá méně než 15 minut. Zákrok lze provést s lokální anestezií nebo bez ní. Lékař vám může také doporučit užít předem některý z léků proti bolesti, jako např. ibuprofen. Pravděpodobně budete cítit nějaké křeče nebo nepohodlí. Lékař vám do pochvy nejprve jemně zavede zrcátko, aby se rozšířila. Pomocí speciálních nástrojů následně:

  • Zkontroluje velikost a polohu dělohy
  • Vyčistí si děložní čípek a pochvu antiseptickou tekutinou
  • Zkontroluje potenciální problémy s dělohou
  • Zarovná děložní hrdlo s dělohou

Co vás čeká po zákroku?

Po zákroku lékař zkontroluje umístění tělíska ultrazvukem. Vy pravděpodobně zaznamenáte křeče v podbřišku a mírné krvácení. Některé ženy mohou dostat závrať nebo omdlí, když se poté pokusí vstát. Lehněte si, dokud se nebudete cítit dostatečně dobře, abyste vstaly, a pak se pomalu zvedejte.

Režim po zavedení tělíska

Po zavedení tělíska může docházet několik dní až týdnů ke špinění a první cykly mohou být nepravidelné. Po 4 až 6 týdnech vás čeká kontrola tělíska, zda je správně umístěno a dobře se hojí. Po dobu hojení, což je přibližně jeden měsíc, není možné používat tampony ani mít pohlavní styk.

Během tohoto období je také dobré počítat s tím, že děloha bude citlivější. Pokud byste však zaznamenaly silné křeče, krvácení nebo horečku, obraťte se na vašeho lékaře. Po implantaci také existuje velmi malé riziko vypuzení. Během prvních několika měsíců je proto důležité kontrolovat, zda je stále na svém místě. Měly byste to tedy raději dělat každý měsíc.

Jak ověřit posunutí nitroděložního tělíska?

  • Umyjte si ruce mýdlem a vodou
  • Vložte prst do pochvy, dokud se nedotknete děložního čípku
  • Měly byste cítit strunu vedoucí z tělíska

Pokud se vám struna tělíska zdá kratší nebo delší než normálně, může to znamenat problém. Neměly byste zároveň cítit tvrdý konec tělíska proti děložnímu čípku. Vypuzení tělíska je poměrně vzácné. Pokud se to ale stane, bude to pravděpodobně během menstruace, přičemž nejvyšší šance jsou v prvních měsících po zavedení.

Co nedělat po zavedení tělíska?

Pokud zaznamenáte změny, netahejte za šňůrku ani se nepokoušejte nitroděložní tělísko znovu zavést samy. Místo toho si domluvte schůzku se svým lékařem, který zkontroluje, zda je vše v pořádku. Zatímco čekáte na opětovné zavedení tělíska, používejte alternativní formu antikoncepce, například kondom.

Jak funguje hormonální tělísko?

Hormonální typ tělíska uvolňuje malé množství hormonu progestinu do vašeho těla během několika let. Progestin je velmi podobný hormonu progesteronu, který vaše tělo vytváří přirozeně. Hormony v tělísku pomáhají předcházet těhotenství a mohou zároveň pomoci s bolestivou nebo silnou menstruací.

Tato forma antikoncepce zabraňuje těhotenství v první řadě tím, že udržuje spermie mimo vaše vajíčko. Pokud se spermie nemůže dostat k vajíčku, nemůže dojít k těhotenství. Hormony v tělísku dále zabraňují těhotenství dvěma způsoby:

  • Zesilují hlen na děložním čípku. Tento hlen blokuje spermie, takže se nemohou dostat k vajíčku. Také ztenčují děložní výstelku.
  • Zabraňují tomu, aby vajíčka opustila vaječníky, tedy ovulaci, což znamená, že spermie nemají žádné vajíčko, které by oplodnily.

Hormonální děložní tělísko: cena a délka trvání

  • Nitroděložní tělísko Mirena: cena 4 až 6 a půl tisíce korun, může být zavedeno až na 5 let. Je vhodné pro ženy, které nesmějí používat estrogen.
  • Nitroděložní tělísko Jaydess: cena 4 až 5 a půl tisíce korun, může být zavedeno až na 3 roky. Je vhodné pro ženy, které doposud nerodily.
  • Nitroděložní tělísko Levosert: cena 3 až 4 a půl tisíce korun, může být zavedeno až na 3 roky.
  • Nitroděložní tělísko Kyleena: cena 4 až 5 tisíc korun, může být zavedeno až na 5 let. Obsahuje méně hormonů než Mirena.

Jak funguje nehormonální tělísko?

Nehormonální děložní tělísko je tvořené mědí k prevenci těhotenství. Spermie nemají měď rády, jelikož mění způsob, jakým se pohybují, takže nemohou doplavat k vajíčku. Pokud se spermie nemůže dostat k vajíčku, nemůže dojít k těhotenství. Obecně se však uvádí, že tento typ tělíska má nižší účinnost než hormonální varianta.

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že chcete otěhotnět, nebo pokud už jen nechcete mít nitroděložní tělísko, váš lékař vám je může kdykoli vyjmout. Poté, co si necháte odstranit nitroděložní tělísko nehormonální, vaše plodnost se vrátí k původnímu stavu jako dříve.

Nehormonální antikoncepce: cena a délka trvání

Nitroděložní tělísko, které neobsahuje hormony, se nazývá Gynefix. Jeho cena se pohybuje mezi 3 a půl až 4 tisíci korunami a může být zavedeno až na 5 let. Skládá se z malých měděných válečků navlečených na nylonové vlákno, na jehož konci je malý uzlík. Díky němu je téměř nemožné, aby bylo tělísko vypuzeno.

Vzhledem k vlastnostem vlákna je tělísko velmi ohebné a tělo si na něj většinou snadno zvykne. Je vhodné i pro ženy, které doposud nerodily. Zavádění ovšem může být velmi bolestivé, ale je možné jej zavést pod narkózou.

Zdroje: nonstop-lekarna.cz, gynem.cz, antikoncepce.cz, emimino.cz, webmd.com