Za menstruační bolesti může vysoká hladina prostaglandinů. Jak si od nich ulevit?

1

Zatímco některé ženy se s podrážděností a bolestmi v podbřišku potýkají již před příchodem menstruace, jiné tyto nepříjemné pocity zažívají až během svých dnů. V určitých případech mohou tyto problémy zabraňovat vykonávání běžných činností, zejména objeví-li se i další potíže jako bolesti hlavy nebo nevolnost. Víte, jak s bolestmi při menstruaci účinně bojovat a kdy je třeba vyhledat lékaře?

Menstruační bolesti

Bolestivá menstruace trápí každý měsíc nemalé množství žen. A zatímco některé z nich pociťují bolest břicha před menstruací, kdy mluvíme o jednom z příznaků premenstruačního syndromu (PMS), jiné tyto nepříjemné stavy trápí i v první dnech periody. Výjimku ale netvoří ani ta část ženského populace, jež se s bolestmi potýká po celou dobu krvácení.

Zatímco u někoho se objeví pouze slabé bolesti, které by se daly přirovnat spíše k nepříjemnému pocitu v podbřišku, jiné ženy mohou zápolit až se silnými křečemi. Délka a intenzita menstruační bolesti je stejně jako samotná menstruace velice individuální záležitostí, tudíž se u každého může projevovat jiným způsobem.

Nejsilnější bolesti bývají u dospívajících dívek, naopak s přibývajícím věkem obvykle bolesti ustupují, není to ovšem pravidlem. Někdy se dokonce bolesti ustálí po prvním porodu.

Jaké vás obvykle trápí bolesti v souvislosti s menstruací?

Silné menstruační bolesti

Silné bolesti při menstruaci mohou zabraňovat vykonávání běžných činností, zejména jsou-li doprovázeny i dalšími příznaky, mezi které patří následující:

  • Křeče v podbřišku
  • Pocit nafouklého břicha
  • Napětí v prsou
  • Bolest v kříži a v zádech
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnost
  • Podrážděnost
  • Průjem

Bolestivá menstruace: co ji způsobuje

Z lékařského hlediska se bolest břicha při menstruaci označuje jako dysmenorea, kterou je dále možné rozdělit na primární a sekundární. Primární dysmenorea v podstatě představuje běžné menstruační bolesti, které nejsou způsobené žádnou zjevnou příčinou.

Na vině nejpravděpodobněji bývá vysoká hladina prostaglandinů, jež způsobují bolestivé stahy děložní svaloviny. Tyto látky pomáhají během menstruace s odlučováním děložní sliznice. Pokud jich však organismus vyprodukuje nadměrné množství, hladká svalovina dělohy je výrazněji stimulována a důsledkem jsou menstruační bolesti. Podíl na bolesti nese také hormon vazopresin, jež ovlivňuje cévy a v případě nedokrvení tkáně uvnitř dělohy způsobuje bolest.

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea představuje bolestivost při menstruaci, jež má zjevnou příčinu, jinými slovy se jedná o signalizaci nějakého onemocnění. Tyto bolesti mají zpravidla jiný charakter než klasické menstruační bolesti a také většinou trvá déle, tedy obvykle i po skončení menstruace.

Tento typ bolesti poznáte podle toho, že se objeví náhle, což znamená, že u vás doposud nebyla běžná. V tuto chvíli je namístě vyhledat lékaře, neboť na vině může být onemocnění jako endometrióza či myomy, což jsou nezhoubné nádory. V podstatě se nejedná o vážné onemocnění, ale je potřeba podstoupit patřičné vyšetření a léčbu, jelikož mohou způsobit neplodnost.

Bolest v podbřišku po menstruaci

Bolestivá menstruace je jedna věc, pokud ale obtíže přetrvávají i po jejím ukončení. Může se jednat o některá z onemocnění, které je nutné řešit s lékařem, jež by vás měl vyšetřit. Příčinou mohou být následující obtíže:

  • Endometrióza
  • Myomy (nezhoubné nádory)
  • Poruchy štítné žlázy
  • Polypy (výrůstky na děložní sliznici)
  • Rakovinové onemocnění
  • Různé záněty (močového měchýře, vaječníků, dělohy)

Bolest v podbřišku před menstruací

Jak bylo již zmíněno výše, bolest vaječníků před menstruací je jedním z příznaků premenstruačního syndromu, jedná se tedy o naprosto běžný jev. Bolest břicha týden před menstruací způsobuje nerovnováha hormonů estrogenu a progesteronu, které kolísají již v druhé polovině menstruačního cyklu.

V poslední fázi cyklu progesteron výrazně klesá, tím pádem převažuje hladina estrogenu, což může výrazně ovlivnit nejen bolestivost, ale i psychický stav ženy.

Menstruační bolesti bez menstruace

Pokud se u vás nedostavilo menstruační krvácení, ale zažíváte podobné bolesti jako při menstruaci, je dost možné, že se jedná o těhotenství. Téměř všechny ženy pociťují v počátcích gravidity bolest v podbřišku bez menstruace, jež se ale podobá menstruačním bolestem. Jedná se obvykle o bolest tupého charakteru, ale může být i křečovitá.

Jestliže se potýkáte s podobnými bolestmi, je namístě provést těhotenský test. Pokud se ani při opakovaném testu těhotenství neprokáže, měly byste vyhledat lékaře pro případ, že by se mohlo jedna o některé z výše uvedených onemocnění.

Léčba velmi bolestivé menstruace

Co na bolestivou menstruaci? Jednou z možností, jak ulevit od bolesti při menstruaci jsou analgetika, jež tlumí bolest a většina z vás je pravděpodobně bude mít ve své domácí lékárničce.

Řeč je o léčivech obsahující látky ibuprofen (Brufen, Nurofen, Ibalgin, Nalgesin, apod.) a paracetamol (Panadol, Paralen, apod.). Co se týče volby vitamínů, které pomáhají od křečí a bolestí, zde je klíčový především hořčík, chybět by ale ve stravě neměly ani jiné důležité vitaminy, jako například B a C.

Homeopatika na bolest břicha při menstruaci

V některých případech mohou léky dráždit žaludek, zejména pokud se během menstruace potýkáte i s nevolnostmi nebo zažívacími obtížemi. Proto jednou z možností jak bojovat účinně s menstruačními bolestmi může být i alternativní medicína.

Pokud vás trápí náhlé bolesti, které rychle začnou a skončí, a ještě se cítíte podrážděné, je možné využít Kolokvintu obecnou (Colocynthis), která bolest mírní. Máte-li křeče a jste citlivé na pachy nebo dokonce trpíte nevolností, využít lze například Kulčibu dávivou (Nux vomica).

V případě, že se potýkáte s křečemi a prudkými bolestmi, které zasahují celou oblast břišní, vhodná pro vás bude nejspíš kovová měď (Cuprum metallicum), která je rovněž účinná při svalových křečích v končetinách.

Bylinky při bolestivé menstruaci

V neposlední řadě bychom neměli podceňovat sílu léčivých bylinek, které nám taktéž mohou být dobrým pomocníkem při menstruačních obtížích, jelikož obsahují bylinné hormony, jež ovlivňují ty ženské. Při menstruačních bolestech se doporučují zejména tyto byliny:

  • Pupalka dvouletá – je dobré ji užívat již několik dní před očekávanou menstruací
  • Kontryhlel – má blahodárné účinky pro ženské ústrojí
  • Meduňka – navozuje celkové uvolnění
  • Heřmánek – má podobné účinky jako meduňka
  • Řebříček – čaj z řebříčku je vhodný nejen na bolesti, ale i na silné krvácení

Zdroje: gynmedico.cz, zdravi.euro.cz, mojezdravi.cz