Kopřivka u dětí se projeví svědivými červenými pupeny. Léčba se odvíjí od věku dítěte

1

Kopřivka u dětí se stejně jako u dospělých projevuje svědivou vyrážkou v podobě plochých pupenů, které se mohou objevit na jakékoliv části těla. Příčiny mohou být různé, proto je někdy těžké je identifikovat. Kopřivka však vždy bývá způsobena nějakým dráždivým podnětem. Při projevech pomáhají chladivé gely či antihistaminika, u dětí se ale využívají také kapky a sirupy.

Jak vypadá kopřivka?

Nejčastějším projevem je takzvaná alergická kopřivka. Příznaky jsou zpravidla snadno identifikovatelné. Poznáte ji podle výsevu růžových svědivých pupenů na kůži, které mohou přetrvat několik hodin, dnů, a dokonce i týdnů. Pupeny mají plochý povrch a ohraničené okraje, někdy mohou být mezi sebou propojené.

Vzhledově pupeny připomínají reakci na požahání kopřivou. Odtud byl také název odvozen. Na některých místech mohou způsobit dokonce otoky, zejména kolem očí, rtů nebo genitálií. Ty se nazývají angioedémy. V ojedinělých případech mohou být pupeny doprovázeny bolestí hlavy, nadměrnou tvorbou slin nebo žaludečními křečemi.

V praxi se můžeme setkat s akutní kopřivkou, která zpravidla odezní do několika hodin, maximálně dní (obvykle za 3–5 dní), nebo chronickou kopřivkou, která trvá více než 6 týdnů a bývá ojedinělá.

Měly vaše děti už někdy kopřivku?

Kopřivka u dětí

U dětí se nejčastěji projevuje kopřivka na břiše, na krku, na hrudníku nebo na rukách, ale objevit se může v podstatě kdekoliv. Kopřivka na obličeji je u dětí běžná, ale rozhodně není zcela vyloučené, že vaše dítě postihne kopřivka po celém těle. Důležité je dětem zabránit, aby si pupeny rozškrábaly a zanesly si tak infekci.

U dětí ani u dospělých není kopřivka infekční, tudíž se nemusíte bát, že by ji váš potomek mohl někde chytit nebo naopak někoho nakazit. Vzhledem k projevům kopřivky je její diagnostika u dětí poměrně snadná, obtížné bývá spíše odhalení příčiny.

Příčiny kopřivky

Příčinou kopřivky je neadekvátní reakce imunitního systému na nějaký vnější nebo vnitřní podnět. Tyto mohou být různé, nejčastěji se jedná o následující:

  • Potraviny: Nejčastější příčinou bývají ořechy, vejce, mořské plody a mléčné výrobky.
  • Léky: Kopřivku může vyvolat téměř jakýkoliv lék, ať už volně prodejný, nebo na předpis, obsahuje-li látku, na kterou je dotyčné dítě citlivé.
  • Počasí: Sluneční kopřivka bývá způsobena slunečními paprsky, zatímco chladová kopřivka je zapříčiněna velmi chladným počasím.
  • Silné emoce: Některé emoce mohou zvýšit tělesnou teplotu, což může vést k projevům kopřivky.
  • Kousnutí či bodnutí hmyzem: Původcem může být například mravenec, vosa, sršeň či včela.
  • Infekce: Kopřivka může být někdy vyvolána také bakteriální, virovou i plísňovou infekcí.

Jak vyléčit kopřivku

Zásadním bodem při léčbě kopřivky je prevence. Pokud vaše dítě postihne kopřivka, snažte se zjistit, co kopřivku způsobilo, a danému podnětu se vyhýbejte, zejména pokud se jedná o určitý typ potraviny, který by mohl vést až k anafylaktickému šoku. V takovém případě byste měli s dítětem ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Proti svědění se často dětem doporučují různé chladivé gely s aloe vera či jinými léčivými látkami, ale pomoci mohou i chladivé obklady. Starším dětem a dospělým se někdy podávají antihistaminika v podobě tabletek, které by měly být prověřeny pro léčbu kopřivky.

Kopřivka u kojence se nejčastěji léčí kapkami, které vám doporučí lékař. Malým dětem se také často podávají různé sirupy.

Kopřivka foto