Ačkoli je těhotenství považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě každé ženy, jeho průběh není vždy hladký. Budoucí maminky se například velmi často potýkají s bolestí břicha. Ta bývá většinou způsobena roztahující se dělohou nebo zažívacími problémy. Její příčiny však s těhotenstvím nutně souviset nemusí.
S nějakým druhem komplikací se během gravidity setká každá budoucí matka. A přestože se většinou nejedná o nic závažného, dokáží tyto potíže každodenní život pěkně znepříjemnit. Častým problémem může být třeba bolest břicha, která se ozývá od samotného začátku těhotenství, ale nemusí nutně znamenat důvod k obavám. Pozornost by potížím měla nastávající maminka začít věnovat až v okamžiku, kdy bolest doprovází také příznaky jako:
- Zvracení
- Průjem
- Zvýšená teplota
- Pocit na omdlení nebo závratě
- Vaginální špinění, krvácení
- Bolest při močení
V těchto případech je vždy nutné vyhledat lékaře.
Běžné příčiny bolesti břicha v těhotenství
Bolest břicha k těhotenství neodmyslitelně patří, je však nutné ji odlišit od problémů, které s graviditou nesouvisí. Jaká bolest je pro jiný stav tedy typická?
Bolest děložních vazů
Už od počátku těhotenství rodičky doprovází bolest břicha způsobená roztahujícími se vazy, na kterých je v dutině břišní zavěšena děloha. Ta se napínáním vazů připravuje na masivní růst. Bolest však může být způsobena také fyzickou aktivitou.
Potíže bývají většinou nárazové a projevují se píchnutím nebo krátkými křečemi. Zpočátku těhotenství pociťují budoucí maminky tyto bolesti v podbřišku, později se přesouvají do oblasti pupku, přičemž nejsilněji se projevují v druhém trimestru.
Potíže se zažíváním
Potíže se zažíváním doprovází každou těhotnou ženu. Mohou za to hormonální změny, které se odehrávají v těle rodičky, konkrétně zvyšující se hladina ženského pohlavního hormonu progesteronu. Nejen, že zpomaluje zažívání, zvětšující se děloha navíc tlačí na žaludek a střeva, ve kterých zároveň dochází k ochabnutí hladké svaloviny, což brání snadnému odchodu plynů.
Jak s potížemi bojovat? Důležitá je hlavně úprava stravovacích návyků. V první řadě je nutné si vyhradit dostatek času na jídlo, čímž žena zamezí spolykání zbytečného množství vzduchu. Důležitou roli samozřejmě hraje i samotné složení potravin. V zásadě je nutné omezit cukry, sycené vody a vyhnout se potravinám, které nadýmají, konkrétně:
- Luštěninám
- Košťálové zelenině
- Některým peckovicím
- Cibuli
Vhodný je naopak pravidelný pohyb, konzumace bylinných čajů (máta, fenykl, anýz), aplikace teplých obkladů na břicho nebo masáž břicha. Potíže mohou těhotné ženy zmírnit i některými volně prodejnými léky. Vhodný je třeba Espumisan.
Poslíčci
Braxton-Hicksovy kontrakce, lidově poslíčky, pociťuje v druhé polovině těhotenství mnoho žen. Jedná se o nepravidelné kontrakce dělohy, které trvají zhruba půl minuty až minutu. Zpočátku nebývají bolestivé, ale s blížícím se porodem mohou přidávat na intenzitě. Podílejí se totiž na změnách děložního čípku. A jak je odlišit od skutečných kontrakcí? Ty Braxton-Hicksovy se liší tím, že nejsou pravidelné, a pokud je žena v klidu, brzy samy ustoupí.
Vážné příčiny bolesti břicha v těhotenství
Přestože je bolest břicha běžnou součástí těhotenství, někdy může být také příznakem vážných komplikací.
Mimoděložní těhotenství
Může se stát, že oplozené vajíčko do dělohy nedoputuje a usadí se jinde, nejčastěji v jednom z vejcovodů. Tím vznikne mimoděložní těhotenství, stav, který se musí řešit operativně, a to co možná nejrychleji. Protože kromě toho, že není možné plod donosit, je žena také přímo ohrožena na životě. Pokud by se špatně uhnízděné embryo neodstranilo, došlo by k prasknutí vejcovodu a žena by mohla vykrvácet.
Zapeklité v tomto případě je, že mimoděložní těhotenství pozná až lékař. Veškeré projevy jsou totiž stejné jako u klasické gravidity. Žena pociťuje pnutí v prsou, únavu, dojde k vynechání menstruace a výsledkem je rovněž pozitivní test.
Hlavními příznaky mimoděložního těhotenství jsou:
- Silné bolesti v podbřišku, které neustupují ani v klidu
- Silné vaginální krvácení
- Bolest ramen
- Zvracení
- Bledost
Spontánní potrat
Potratem se nazývá stav, kdy dojde k samovolnému vypuzení plodu z dělohy, a to během prvních 24 týdnů těhotenství s tím, že nejvíce rizikový je první trimestr, kdy často dochází k potratům, aniž by žena vůbec zjistila, že je těhotná. Příčiny potratů je těžké objasnit, protože se na nich obvykle podílí hned několik faktorů. Problém může být na straně plodu i matky, ale velký vliv mají i vnější faktory, například infekce rodidel nebo užívání toxických látek. Potrat se obvykle ohlásí bolestmi, které jsou způsobeny děložními stahy, a krvácením.
Předčasný porod
Za předčasný porod se považuje každý, který započne před 38. týdnem těhotenství. Kromě pravidelných kontrakcí a odtoku plodové vody, se může dostavit také vaginální krvácení a bolest v oblasti bederní páteře.
Mezi další příčiny bolesti břicha patří:
- Odloučená placenta
- Zánět močových cest
- Otrava jídlem
- Ledvinové či žlučové kameny
- Zánět slepého střeva
- Myomy na děloze nebo vaječnících