Šestinedělí po porodu je pro ženy často psychickou výzvou. Co dodržovat a jak ho zvládnout?

1
Šestinedělí po porodu je pro ženy často psychickou výzvou. Co dodržovat a jak ho zvládnout?
Shutterstock

Šestinedělím se označují první týdny po porodu, během kterých se vaše tělo bude uzdravovat a navracet se do původního stavu před těhotenstvím. Součástí tohoto období je zvykání si na mateřství a péči s ním spojenou, která může být pro čerstvou matku v prvních dnech poměrně stresující. Zejména když se k ní přidá ještě únava z nevyspání a splín způsobený kolísáním hormonů. V této době je více než kdy jindy potřeba věnovat pozornost nejen důkladné péči o novorozence, ale také o vaše fyzické a psychické zdraví.

Co je šestinedělí po porodu?

Prvních šest týdnů po porodu se označuje jako šestinedělí. Toto období bývá pro ženy velmi intenzivní. Během něj vaše tělo zažije řadu změn, od fyzického uzdravení po příchodu dítěte na svět až po změny nálady. K tomu všemu se může přidat stres z kojení, nedostatek spánku a celkové zvykání si na mateřství, pokud se jedná o vaše první dítě. Zkrátka toho může být hodně.

V tuto chvíli novopečená matka zpravidla potřebuje větší podporu ze strany svého partnera, rodiny a přátel. Nejen fyzické, ale i duševní zdraví matky vyžaduje pozornost, jelikož se u ní v důsledku hormonálních změn mohou vyvinout stavy, jako je poporodní deprese nebo dokonce laktační psychóza.

Během šestinedělí můžete zaznamenat krvácení z dělohy, poporodní stahy i bolesti hlavy. Doba zotavení po porodu se ale může u každého lišit. Pokud porodíte třetí dítě, které budete tlačit ven 20 minut, vaše rekonvalescence bude probíhat jinak, než kdybyste rodily své první dítě 30 hodin a z toho 3 hodiny tlačily, nebo dokonce podstoupily císařský řez.

Co se děje ve vašem těle během šestinedělí?

Po porodu se největší změny odehrávají především v děloze. Těsně po příchodu dítěte na svět váží až 1000 gramů. Její velikost se však každým dnem zmenšuje, což může být doprovázeno drobnými stahy. Na konci šestinedělí se děloha dostává do původního stavu a váží opět zhruba pouhých 70 gramů.

Stěny pochvy, které se v době porodu značně roztáhly, se nyní opět zkracují a získávají zpátky svoji původní elasticitu. Stejně tak se do původního stavu začínají navracet svaly pánevního dna, které jsou nyní také uvolněné.

To může však několik týdnů trvat. Břišní svaly jsou povolené, přičemž přímé břišní svaly bývají mírně rozestoupené. V některých případech dochází k tzv. diastáze, která vyžaduje rehabilitaci správnými cviky.

Krvácení v šestinedělí

Během prvních týdnů po porodu dochází k jevu, kterému se říká očistky v šestinedělí. Znamená to, že vaše tělo po odloučení placenty vylučuje tkáňový sekret, který se v prvních dnech projevuje silným krvácením. Krvácení obvykle trvá asi tři dny a jeho podoba se průběžně mění. Nejprve jsou očistky hnědé, od druhého týdne po porodu žluté a následující týden šedobílé.

Jaké se mohou objevit obtíže v šestinedělí?

Během této doby budou kromě tělesných změn kolísat také vaše hormony. Může se tedy stát, že na vás padne poporodní splín, nebudete myslet zcela jasně a budete dost přecitlivělé.

Pokud ale nepříjemné nálady přetrvávají déle než dva týdny, nebo dokonce uvažujete o tom, že byste ublížily sobě či svému dítěti, okamžitě to někomu sdělte, aby vám mohl pomoci. Mezi běžné obtíže, se kterými se během šestinedělí můžete potýkat, patří:

  • Bolest v podbřišku
  • Splín a změny nálady
  • Zácpa
  • Hemoroidy
  • Návaly horka
  • Vaginální výtok
  • Bolest oblasti perinea (hráze)
  • Citlivá prsa a bradavky
  • Zadržování vody
  • Zvýšené padání vlasů

Co dodržovat v šestinedělí?

Váš lékař nebo ošetřující sestra by vám měli říci, jak správně pečovat o své tělo po porodu, když se zotavujete. Stejně tak by měl lékař určit, kdy je v pořádku cvičit, mít sex a používat tampony. Také vám poradí, jak zvládat případnou bolest a otoky, zatímco se vaše tělo uzdravuje.

V prvních dnech byste se po každém vyprázdnění na toaletě (včetně močení) měly důkladně oplachovat vodou a pravidelně vyměňovat vložky. Pokud jste během porodu podstoupily epiziotomii neboli nástřih hráze, měly byste dbát na zvýšenou hygienu.

Návštěvy v šestinedělí

Návštěvy ze strany přátel a rodiny, ať už v porodnici nebo doma, nejsou ze zdravotního hlediska problém, pokud lékař neurčí jinak, nicméně je potřeba respektovat pocity čerstvé matky.

Některé ženy po porodu potřebují mít čas samy pro sebe a svoji rodinu a návštěvy pro ně mohou být stresující. Je tedy vždy dobré nejprve zjistit, jak se žena cítí, a poslechnout její přání.

Sex v šestinedělí

Pohlavní styk po porodu je možný až ve chvíli, kdy se zahojí všechna poranění a ustane krvácení a odchod tkáňového sekretu. Měly byste tedy se sexem počkat alespoň prvních šest týdnů po porodu, abyste předešly vzniku infekce. Sex po šestinedělí se však může u každého lišit.

Návrat k pohlavnímu styku je individuální záležitostí každé ženy, jelikož může být zpočátku i bolestivý. Někdy také trvá, než se hladiny hormonů stabilizují a vaše libido se vrátí do normálu. Některým ženám může trvat i rok, než se vše vrátí do původního stavu.

Cvičení v šestinedělí

První aktivity po porodu by neměly být namáhavé, ale velmi jemné. Zkuste se nejprve jen projít v okolí vašeho domu a poté přidávat delší procházky. Změna prostředí je navíc osvěžující a může vám dodat více energie.

Než začnete cvičit, poraďte se lékařem. Cvičení po šestinedělí by mělo být nenáročné a především zaměřené na posílení svalů pánevního dna, jako jsou například Kegelovy cviky.

Hubnutí po porodu vyžaduje také trpělivost, jelikož zdravé hubnutí by mělo být pomalé. Věnujte svému tělu pozornost a dejte mu čas. Pokud se vám něco nezdá v pořádku, pravděpodobně není. Dá se očekávat mírná bolestivost, ale příliš silná bolest může znamenat, že něco není tak, jak má. Péče o dítě je v tuto chvíli velmi důležitá, ale nezapomínejte i na své vlastní zdraví.

Co jíst v šestinedělí?

Strava v šestinedělí by měla být především vyvážená z pohledu všech důležitých makro (bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky) i mikro (vitamíny, minerály) živin. Snažte se jíst zdravá jídla, která obsahují čerstvé suroviny a minimum průmyslově zpracovaných potravin. Tyto živiny vám pomohou podpořit rychlejší uzdravení.

Zvyšte příjem celozrnných produktů, zeleniny, ovoce a bílkovin. Také byste měly zvýšit přísun tekutin, zvláště když kojíte. Pokud nevíte, co vařit v šestinedělí, zaměřte se na jednoduchá jídla, jako je například kuřecí maso s bulgurem a čerstvou zeleninou. V období kojení byste se měly také vyhýbat jídlům, která nadýmají, aby vaše miminko netrápily bolesti břicha způsobené plynatostí.

Otěhotnění v šestinedělí

Ženám se doporučuje, aby počkaly s početím dalšího dítěte alespoň 12 měsíců po porodu, aby se jejich tělo zvládlo plně zotavit po předcházejícím těhotenství a porodu. Většina žen zpravidla navíc nezačne po porodu ihned ovulovat ani menstruovat. Menstruace po šestinedělí často bývá známkou toho, že žena opět může otěhotnět, ale není to pravidlem.

Menstruační cyklus každé ženy je jiný a ovlivňuje jej po porodu především kojení, ale i jiné faktory, jako je váha, stres, strava nebo kouření a alkohol. Výzkumy ukázaly, že matky, které opětovně otěhotní do 6 měsíců po porodu, mají vyšší riziko předčasného porodu nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností.

Kontrola po šestinedělí

Po skončení šestinedělí by se každá žena měla dostavit na gynekologickou prohlídku ke svému lékaři, aby mohl zkontrolovat, jak se hojí poporodní poranění a poranění hráze, jaké je uložení vnitřních rodidel a jaký je stav poševních stěn a děložního hrdla.

Kontrola pánevního dna je důležitá i pro zjištění kvality udržení stolice a moči. Součástí této prohlídky je kolposkopické vyšetření děložního čípku, cytologický odběr a kontrola prsou.

Jak zvládnout šestinedělí co nejlépe?

Přivítání nového dítěte do rodiny je sice jedním z nejradostnějších zážitků v životě, ale může být také jedním z nejvíce stresujících období. Mnoho čerstvých matek se po porodu potýká s poporodním splínem a některé trpí i poporodními depresemi. Abyste si zachovaly duševní zdraví a toto období zvládly co nejlépe, pomůže vám:

  • Spánek: Ujistěte se, že máte dostatek odpočinku. Když jste unavené, nemyslíte jasně. Může to být nyní těžké, ale snažte se spát, kdykoli je to možné.
  • Zdravá výživa: Konzumace jídla, které je pro vás prospěšné, vám pomůže rychleji se zotavit a je zvláště důležitá, pokud kojíte.
  • Doplňování Omega 3 mastných kyselin: Bylo prokázáno, že Omega 3 tuky snižují úzkost a deprese u čerstvých matek.
  • Chůze: Chůze nebo jemné cvičení vám zlepší náladu a pomůže tělu zotavit se z porodu.
  • Čas pro sebe: Udělejte si alespoň na okamžik čas jen pro sebe. Pokud se místo vás může na chvilku o dítě postarat partner nebo někdo jiný z rodiny, lépe si odpočinete.
  • Kontakt s okolím: Trávení času a povídaní si s jinými dospělými může být prospěšné pro vaše psychické zdraví.
  • Dostatek tekutin: Dodržujte pitný režim a zkuste vypít alespoň dva litry vody denně.
  • Smích: Nezapomeňte si dát pauzu a nebojte se od srdce zasmát. Mít obavy ze všeho nového je přirozené, ale mít smysl pro humor vám život s dítětem v mnohém usnadní.

Zdroje: porodnice.cz, babyonline.cz, heroine.cz, nutriklub.cz