Pohádku o tom, že děti nosí čáp, slyšel snad každý. Na mnoho párů se bohužel v této pohádce nedostává, i přesto však IVF kliniky pracují na tom, že i bez čápa nakonec příběhy neplodných párů skončí happyendem – a to díky ženám, které se rozhodly darovat svá vajíčka.
IVF s darovanými vajíčky sklízí velké úspěchy – ženám, které prodělaly závažné operace, léčbu zhoubných nádorů či trpí genetickou podmíněnou chorobou, přinášejí jednu z šancí, jak se navzdory zdravotním komplikacím nevzdat svého snu o mateřství. Co ale pro kliniky znamená “vhodná dárkyně”? A můžete jí být i vy?
Jste vhodná dárkyně?
Dárcovské programy mají většinou dvě základní podmínky, a to věk a zdravotní stav. K darování vajíček je vhodná každá zdravá žena mezi 18-32 lety, přičemž její zdravotní stav posuzují lékaři během komplexního vyšetření. Po základním pohovoru vás čeká posouzení celkového zdravotního stavu včetně BMI, gynekologické vyšetření, zjištění rodinné anamnézy, genetické vyšetření z krve, pohovor s genetikem a vyšetření sexuálně přenosných chorob. Nutno dodat, že od začátku je přísně střežena oboustranná anonymita, tedy vás i páru, který vaše vajíčka případně využije.
Dva měsíce času a finanční kompenzace
Je zřejmé, že všechna vyšetření, ovariální stimulace i odběr vajíček si vyžádají něco z vašeho času i energie, nicméně reprodukční kliniky se průběh dárcovských programu snaží optimalizovat tak, aby byl proces rychlý a co nejméně stresující. Například pražská klinika Europe IVF uvádí, že od první konzultace s koordinátorkou až po samotný odběr netrvá proces déle než 2 měsíce, finanční kompenzace je přitom velmi pěkná, a to ve výši 28 000 Kč.