Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální porucha, která bývá nejčastějším důvodem ženské neplodnosti. Ženy s PCOS mají zvýšené hladiny mužských hormonů (androgenů), což se může projevovat například nepravidelnou menstruací, výskytem akné nebo nadměrným ochlupením na těle. Ve vaječnících se hromadí velké množství folikulů, ale už nedochází k dozrání vajíček a k ovulaci. Přesná příčina PCOS není známa, ale může souviset s inzulinovou rezistencí či záněty. Jaká je diagnostika a léčba?
Co je syndrom polycystických ovarií?
Syndrom polycystických ovarií (PCOS), neboli vaječníků, je stav, který ovlivňuje hladiny hormonů v ženském těle. Ženy s PCOS produkují vyšší množství mužských hormonů, tedy androgenů, než je v normě. Tato hormonální nerovnováha způsobuje, že nedochází k ovulaci, a tím pádem ztěžuje možnosti otěhotnění. Mnoho žen ale vůbec neví, že tímto syndromem trpí.
PCOS bývá často spojený s přibíráním na váze, může způsobovat nepravidelnou menstruaci a také se projevovat zvýšeným ochlupením na nezvyklých částech těla (včetně obličeje). Může dokonce přispět k dlouhodobým zdravotním problémům, jako je cukrovka a srdeční choroby.
Co způsobuje syndrom polycystických vaječníků?
Vývoj ženských pohlavních orgánů a kontrolu ovulace zajišťují dva hormony, které jsou produkovány v hypofýze. Jedním z nich je folikostimulační hormon (FSH), nebo také folitropin, a druhým luteinizační hormon (LH).
Za normálních okolností FSH stimuluje vaječník k produkci folikulu, tedy vaku, který obsahuje vajíčko, a poté LH vyšle vaječníku signál k uvolnění zralého vajíčka. Při PCOS dochází k tomu, že polycystický vaječník produkuje velké množství folikulů, které obsahují nezralá vajíčka. Ta ovšem nemohou dozrát, čímž neumožňují spuštění ovulace.
Zvýšené androgeny
Absence ovulace mění hladiny estrogenu a progesteronu. Hladiny progesteronu jsou nižší než obvykle, zatímco hladiny androgenů, mužských hormonů, jsou vyšší. Jsou to tedy androgeny, jejichž zvýšené hladiny zabraňují vaječníkům produkovat hormony a normálně vytvářet vajíčka.
Lékaři prozatím přesně nevědí, co konkrétně způsobuje zvýšené hladiny mužských hormonů v ženském těle, nicméně se domnívají, že tyto problémy mají spojitost s geny, inzulínovou rezistencí a různými záněty. Až 70 % žen s PCOS trpí inzulinovou rezistencí, která často bývá způsobena obezitou nebo jednoduše zvýšenou konzumací cukrů.
Inzulinová rezistence
Inzulin je hormon, který produkuje slinivka, aby pomohla tělu přeměnit cukr z potravin na energii. Když buňky nezvládají správně používat inzulin, zvyšuje se jeho potřeba pro tělo. Slinivka tedy produkuje více inzulinu. Extra inzulin pak stimuluje vaječníky k produkci většího množství mužských hormonů.
Jaké mají polycystické vaječníky příznaky?
Některé ženy mohou zaznamenat první příznaky PCOS již s příchodem první menstruace. Mnoho žen ovšem zjistí, že mají tento zdravotní problém až poté, co hodně přibraly na váze, nebo ve chvíli, kdy se neúspěšně pokoušejí otěhotnět. Mezi nejčastější příznaky polycystických ovarií patří následující:
- Nepravidelná menstruace. Absence ovulace brání tomu, aby děložní sliznice každý měsíc dorůstala. Některé ženy s PCOS mají méně než osm menstruací za rok nebo dokonce vůbec žádnou.
- Silná menstruace. Děložní výstelka se buduje delší dobu, takže menstruace, která poté nastane, může být výraznější než za normálních okolností.
- Růst chlupů na neobvyklých místech. Více než 70 % žen s tímto onemocněním rostou chlupy na obličeji a na těle, včetně zad, břicha a hrudníku. Nadměrnému růstu chlupů se říká také hirsutismus.
- Akné. Mužské hormony mohou způsobit, že je pokožka mastnější než obvykle, a vyvolávají problémy v oblastech, jako je obličej, hrudník a horní část zad.
- Řídnutí vlasů. Vlasy na temeni mohou být prořídlé a mohou více vypadávat.
- Tmavé skvrny na kůži. V tělových rýhách, jako jsou ty na krku, ve slabinách a pod prsy, se mohou tvořit tmavé skvrny na kůži.
- Přibíraní na váze. Až 80 % žen s PCOS trpí nadváhou nebo obezitou.
- Bolesti hlavy. Hormonální nerovnováha může u některých žen vyvolat bolesti hlavy.
Jak probíhá diagnostika PCOS?
Aby bylo možné diagnostikovat PCOS a vyloučit další příčiny vašich obtíží, může s vámi lékař probrat vaši anamnézu a provést fyzickou prohlídku, včetně několika testů, mezi něž patří:
- Vyšetření pánve na známky mužských hormonů, jako je například zvětšený klitoris, a vašich vaječníků, zda jsou zvětšené nebo oteklé.
- Ultrazvuk pánve. Tento test se využívá k vyšetření cyst na vaječnících a kontrole výstelky dělohy.
- Krevní testy na kontrolu hladiny androgenních hormonů. Váš lékař také zkontroluje další hormony související s jinými běžnými zdravotními problémy, které lze zaměnit za PCOS, jako je onemocnění štítné žlázy. Lékař může také otestovat hladinu cholesterolu a cukrovky.
Polycystické vaječníky: otěhotnění
Mít polycystické vaječníky neznamená, že nebudete moci nikdy otěhotnět. PCOS je sice jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen, ale lze jej léčit. U žen s PCOS narušuje hormonální nerovnováha růst a uvolňování vajíček z vaječníků.
Pokud tedy zrovna nemáte ovulaci, nemůžete otěhotnět. Váš lékař s vámi však může hovořit o způsobech, které vám pomohou zvýšit vaše šance na otěhotnění, a poradí také v souvislosti se zahájením vhodné léčby.
Polycystické vaječníky: léčba
Léčba PCOS se zaměřuje na řešení vašich individuálních problémů, jako je neplodnost, nadměrné ochlupení, akné nebo obezita. Specifická léčba může zahrnovat změnu životního stylu, léky či obojí.
Hormonální antikoncepce
Jednou z možností léčby je nasazení kombinované hormonální antikoncepce. To však není řešením, pokud plánujete těhotenství. Pilulky, které obsahují estrogen a progestin, snižují produkci androgenů a regulují hladinu vašich hormonů.
Srovnáním hladiny hormonů můžete vyléčit nejen nadměrný růst vlasů a akné, ale také předejít výskytu vážnějších onemocnění, například srdečních chorob. Místo pilulek lze použít kožní náplast nebo vaginální kroužek, které obsahují kombinaci obou hormonů.
Léky na podporu otěhotnění
Lékař vám také může předepsat léky, které vám pomohou otěhotnět. Mezi léky, které pomáhají s plodností, patří:
- Klomifen a letrozol
- Gonadotropiny
- Metformin
Kromě léčby prostřednictvím hormonů je dále možné přistoupit k laparoskopickému zákroku, případně k umělému otěhotnění metodou In vitro. O možnostech léčby se však poraďte přímo se svým lékařem.
Polycystické vaječníky a přírodní léčba
Váš lékař vám může doporučit hubnutí prostřednictvím snížení příjmu kalorií a omezení cukrů, samozřejmě v kombinaci s cvičebními aktivitami. Dokonce i mírné snížení váhy, například ztráta 5 % tělesné hmotnosti, může zlepšit váš celkový zdravotní stav. Úbytek hmotnosti může také zvýšit účinnost léků, které vám lékař doporučí k léčbě polycystických ovarií, a může pomoci s neplodností.
Omezit byste také měly pití kávy a celkový příjem kofeinu. Konzumace kofeinu může souviset se změnami hladin estrogenu. A pokud se bez kofeinu neobejdete, sáhněte raději po zeleném čaji. Zelený čaj byl prokázán jako podpora při zlepšení inzulinové rezistence. Může vám navíc pomoci při regulaci hmotnosti.
Pomohou na polycystické vaječníky bylinky?
Adaptogenové byliny údajně pomáhají vašemu tělu vyrovnat hladiny hormonů. Některé byliny také mohou zmírňovat další příznaky PCOS, jako je nepravidelná menstruace. Mezi ně patří:
- Maca
- Ašvagandha
- Bazalka indická
- Lékořice
- Drmek obecný
Polycystické vaječníky a strava
Při léčbě PCOS byste si měly dávat dobrý pozor na složení vašeho jídelníčku. Nízkotučná dieta s vysokým obsahem sacharidů může zvýšit hladinu inzulinu, což rozhodně není žádoucí. Raději zvažte dietu s nízkým obsahem sacharidů a vyšším příjmem zdravých tuků a bílkovin.
Snažte se také co nejvíce omezit průmyslově zpracované potraviny plné konzervantů, rafinovaných cukrů a nezdravých tuků a naopak zařadit více přírodních potravin, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, vejce, oříšky, panenský olivový olej, ryby, maso apod. Pokud sacharidy zůstanou součástí vašeho jídelníčku, snažte se vybírat si komplexní sacharidy, které zvyšují hladinu cukru v krvi pomaleji.
Úplné omezení sacharidů a keto dieta
Existují rovněž teorie, že s léčbou PCOS může pomoci takzvaná keto dieta, která spočívá ve stravě založené pouze na tucích a bílkovinách. Díky této stravě tělo přestane čerpat energii z uloženého glykogenu a začne využívat tuky. Tomu se říká ketóza. V těle se začnou utvářet ketolátky, což jsou organické sloučeniny nahrazující energii ze sacharidů.
Pokud ji zvažujete, poraďte se nejprve se svým lékařem, jelikož nemusí být vhodná pro každého. Stejně tak je nutné při ní dodržovat pitný režim, aby se ketony nehromadily v těle a byly vylučovány močí. V případě, že by se tyto látky v těle koncentrovaly, mohlo by dojít k tzv. ketoacidóze, kdy pH krve klesá, čímž se mění funkce důležitých orgánů, především jater.
Zdroje: healthline.com, mayoclinic.org, nzip.cz, mojezdravi.cz, 4health.cz