Streptokoka v těhotenství odhalí pouze lékařské vyšetření. Nebezpečí hrozí zejména při porodu

1
Streptokoka v těhotenství odhalí pouze lékařské vyšetření. Nebezpečí hrozí zejména při porodu

Streptokok skupiny B (GBS) neboli Streptococcus agalactiae je běžná bakterie, která může být přítomna v reprodukčním a trávicím ústrojí. Nejedná se o pohlavně přenosnou nemoc a většina žen nemívá žádné příznaky. Přítomnost tohoto typu streptokoka pro vás škodlivá není, ale může ovlivnit vaše dítě v době porodu. Může totiž způsobit vážnou infekci u novorozenců a velmi zřídka během těhotenství. Jak ho léčit?

Streptokok agalactiae v těhotenství

Streptokokové jsou patogenní bakterie, které se rozdělují do několika skupin podle odlišných vlastností. Každá z těchto skupin je heterogenní, a zahrnuje tedy více druhů streptokoků. Jeden z nejznámějších streptokoků, konkrétně Streptococcus pyogenes, který způsobuje angínu (streptokok v krku), patří do streptokokové skupiny B (GBS – Group B Streptococcus). Do stejné skupiny patří také Streptococcus agalactiae, který může být problematický právě během těhotenství.

Streptococcus agalactiae je typ bakterie, která se často vyskytuje v močových cestách, zažívacím ústrojí a reprodukčních cestách. Přítomen bývá až u 20 % žen. Bakterie pocházejí a odcházejí z našich těl, takže většina lidí, kteří je mají, o nich často ani neví.

Tento typ streptokoka může být tedy naprosto normální součástí poševní mikroflóry a často nezpůsobuje žádné zdravotní obtíže. Problém ovšem nastává, pokud dojde k jeho přemnožení nebo je přítomen v pochvě během porodu.

Streptokok v těhotenství: příčina nákazy

Bakterie GBS běžně žijí v zažívacích a pohlavních ústrojích lidí. Zažívací trakt je část těla, která tráví jídlo a zahrnuje žaludek a střeva. Genitální trakt je část těla zapojená do reprodukce a u žen zahrnuje vagínu. Bakterie se ovšem nešíří pohlavním stykem, potravou, vodou ani ničím, s čím by lidé mohli přijít do styku. Jak lidé dostávají tyto bakterie nebo je šíří, není tedy prozatím zcela známo.

Streptokok v pochvě v těhotenství: přenos na dítě

Je prokázáno, že těhotné ženy mohou během porodu přenést bakterie na své děti. Většina novorozenců, kteří onemocní GBS v prvním týdnu života (s časným nástupem), je tímto způsobem vystavena působení bakterií.

Děti, u kterých se rozvine onemocnění GBS od prvního týdne do tří měsíců života, mají pozdní nástup onemocnění. Může být tedy těžké přijít na to, jak děti, u kterých se vyvine pozdní nástup GBS, dostaly bakterie. Bakterie mohly pocházet od matky během porodu, nebo z úplně odlišného zdroje.

Ve výjimečných případech může dojít k přenosu streptokoka na dítě již během těhotenství, a to tehdy, když se u ženy projeví zánět dělohy, pupečníku a plodových obalů.

Streptokok v těhotenství: příznaky

Jak již bylo zmíněno výše, streptokok v pochvě se typicky nijak neprojevuje a bývá odhalen pouze díky vyšetření GBS pozitivity, které podstupují ženy v posledním trimestru, zpravidla v 36. týdnu těhotenství. Projevit se ovšem může u novorozenců, a to následujícími příznaky:

  • Horečka
  • Obtížné kojení
  • Malátnost a nedostatek energie (letargie)
  • Obtížné dýchání
  • Podrážděnost
  • Novorozenecká žloutenka
  • Namodralá barva kůže

Streptokok v těhotenství před porodem: riziko pro dítě

Pokud miminko přijde do styku s GBS během porodu, může zůstat zcela zdravé, ale některá z těchto dětí vážně onemocní. U většiny novorozenců, kteří se bakteriemi nakazí, se onemocnění projeví první týden po příchodu na svět, obvykle do 12–24 hodin po narození. To se nazývá infekce GBS s časným nástupem.

Streptokok může způsobit infekce, jako je sepse, zápal plic a meningitida. Malý počet dětí, které se zotaví z infekce GBS, může mít dokonce dlouhodobé zdravotní postižení a v krajním případě může dojít i k úmrtí dítěte. Většina dětí se ovšem díky včasné léčbě zcela uzdraví.

Pozitivní streptokok v těhotenství a léčba

Ženy, které mají pozitivní test na GBS, nejsou nemocné. Jsou však vystaveny zvýšenému riziku přenosu bakterií na své děti během porodu. Proto lékaři testují ženy v pozdní fázi těhotenství, když se blíží porod.

Lékaři následně podávají ženám antibiotika během porodu ve formě transfúze. Antibiotika pomáhají chránit děti před infekcí, ale pouze pokud jsou podána během porodu. Zdravotníci nepodávají antibiotika dříve než před zahájením porodu, protože bakterie mohou rychle opětovně dorůst.

Lékaři nejčastěji předepisují druh antibiotik nazývaných beta-laktamy, které zahrnují penicilin a ampicilin. Ženám, které jsou na tento typ léčiv alergické, se pak předepíše jiný druh antibiotik. Antibiotika jsou obecně velmi bezpečná. Přibližně jen 1 z 10 žen má mírné vedlejší účinky při užívání penicilinu. Existuje pak jen velmi vzácná šance (přibližně 1 z 10 000 žen), že se rozvine závažná alergická reakce, která vyžaduje urgentní léčbu.

Zdroje: cdc.gov, gynella.com, zdravi.euro.cz, vitalia.cz