Preeklampsie se v těhotenství projevuje především vysokým tlakem. Jaká jsou rizika?

0
Preeklampsie se v těhotenství projevuje především vysokým tlakem. Jaká jsou rizika?
Shutterstock

Preeklampsie je porucha, která se obvykle vyvíjí po 20. týdnu těhotenství a je charakterizována náhlým vzrůstem krevního tlaku a známkami poškození dalších orgánů, což se projevuje přítomností bílkovin v moči. Můžete, nebo nemusíte také zaznamenat další příznaky, jako jsou otoky rukou nebo obličeje. Jaká jsou rizika preeklampsie a v čem spočívá léčba?

Preeklampsie: co to je?

Preeklampsie je stav, který se týká výhradně těhotných žen. Projevuje se vysokým krevním tlakem, bílkovinami v moči a otoky nohou, chodidel a rukou. Toto onemocnění vzniká v důsledku nedostatečného přísunu krve do placenty, přes kterou je dítě vyživováno kyslíkem a živinami.

Obvykle k ní dochází v pozdní fázi těhotenství, typicky po uplynutí 20. týdne, nicméně objevit se může i dříve nebo naopak těsně po porodu. Na stupni závažnosti se pak může pohybovat od mírné až po těžkou.

Riziko preeklampsie

Preeklampsie, která není léčena, může vést k vážným, nebo dokonce až fatálním komplikacím pro vás i vaše dítě. Může totiž dojít k abrupci placenty, tedy jejímu odloučení od děložní stěny. To může vést ke smrti plodu a také k eklampsii, což je velmi závažný stav, kdy žena upadá do bezvědomí.

Pokud máte preeklampsii, jedinou možnou léčbou je porod vašeho dítěte. I po porodu může chvíli trvat, než se váš zdravotní stav zlepší. Pokud je preeklampsie diagnostikována příliš brzy v těhotenství na to, aby žena porodila své dítě, čeká ji a jejího lékaře nelehké rozhodování.

Jaké má preeklampsie příznaky?

Některé ženy s mírnou preeklampsií nemusí pociťovat žádné příznaky, tudíž je důležité pravidelně navštěvovat lékaře, který provede kontrolu krevního tlaku a testy moči. Kromě již zmiňovaných otoků, bílkovin v moči a vysokého krevního tlaku příznaky preeklampsie zahrnují:

  • Rychlý nárůst hmotnosti během 1 nebo 2 dnů v důsledku navýšení tělesné tekutiny
  • Bolest břicha, zejména v pravé horní části
  • Silné bolesti hlavy
  • Změna reflexů
  • Méně časté nebo minimální močení
  • Závratě
  • Silné zvracení a nevolnost
  • Změny vidění nebo rozmazané vidění

Začínající preeklampsie: co ji způsobuje?

Příčina vzniku preeklampsie zahrnuje několik faktorů. Lékaři se domnívají, že začíná v placentě. Tento orgán vzniká na samém začátku těhotenství, aby vyživoval plod přes nové krevní cévy, kterými do placenty proudí krev.

Pokud je ženě diagnostikována preeklampsie, znamená to, že se tyto krevní cévy nevyvíjejí nebo nefungují správně. Mohou být užší než normální krevní cévy a nebo reagovat odlišně na hormonální signály v těle, což omezuje množství krve, které jimi může protékat. V důsledku nesprávné funkce cév nemůže být plod dostatečně vyživován kyslíkem a živinami.

Příčiny abnormálního vývoje cév mohou být následující:

  • Nedostatečný průtok krve do dělohy
  • Poškození cév
  • Problém s imunitním systémem
  • Genetické faktory

Rizikové faktory ovlivňující vznik preeklampsie

Přestože přesná příčina preeklampsie není známá, existuje několik faktorů, které vás mohou vystavit vyššímu riziku vzniku. Jsou jimi:

  • Vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin před těhotenstvím
  • Rodinná anamnéza preeklampsie nebo vysokého krevního tlaku
  • Věk nižší než 20 let a vyšší než 40 let
  • Očekávání dvojčat nebo vícerčat
  • Obezita či BMI vyšší než 30

Preeklampsie a druhé těhotenství

Pokud jste v předchozím těhotenství prodělaly preeklampsii, máte zvýšené riziko jejího rozvoje i v dalších těhotenstvích. Míra rizika závisí na závažnosti předchozí preeklampsie a na době, kdy se u vás vyvinula v prvním těhotenství. Obecně platí, že čím dříve se u vás rozvine, tím je závažnější a pravděpodobnější, že se objeví znovu.

Jaká je u preeklampsie prevence?

Pokud se snažíte zjistit, jak předejít preeklampsii, nejspíš vás zklameme. Vzniku preeklampsie bohužel nelze zcela zabránit. Lékaři však mohou některým ženám doporučit, aby po prvním trimestru užívaly aspirin, a zabránily tak jejímu vzniku.

Včasná a důsledná prenatální péče může pomoci lékaři diagnostikovat preeklampsii včas a vyhnout se tak možným komplikacím. Stanovení diagnózy umožní lékaři, aby vám poskytl správné sledování až do termínu porodu.

Preeklampsie: diagnostika

Pokud vám lékař při pravidelné kontrole naměří vysoký krevní tlak nebo se u vás projeví některé z výše uvedených příznaků, je potřeba přistoupit k dalším testům, které mohou preeklampsii potvrdit, nebo vyvrátit. Vyšetření zahrnuje následující:

  • Krevní testy. Váš lékař objedná testy jaterních funkcí, testy funkce ledvin a také změří vaše krevní destičky.
  • Analýza moči. Váš lékař vás požádá, abyste odebíraly moč po dobu 24 hodin za účelem měření množství bílkovin v moči. Ke stanovení diagnózy lze také použít jeden vzorek moči, který měří poměr bílkovin ke kreatininu.
  • Ultrazvukové vyšetření. Lékař může také doporučit pečlivé sledování růstu vašeho dítěte, obvykle pomocí ultrazvuku. Snímky vašeho dítěte vytvořené během ultrazvukového vyšetření umožňují odhadnout hmotnost plodu a množství tekutiny v děloze (plodová voda).
  • Nestresový test nebo biofyzikální profil. Nestresový test je jednoduchý postup, který kontroluje, jak srdeční frekvence vašeho dítěte reaguje, když se vaše dítě pohybuje. Biofyzikální profil používá ultrazvuk k měření dechu, svalového tonusu, pohybu a objemu plodové vody vaší dělohy u vašeho dítěte.

Těžká forma preeklampsie může vyžadovat hospitalizaci. V nemocnici může lékař provádět pravidelné stresové testy nebo biofyzikální profily, aby sledoval pohodu vašeho dítěte a měřil objem plodové vody. Nedostatek plodové vody je známkou špatného prokrvení dítěte.

Léčba preeklampsie

Jedinou účinnou léčbou preeklampsie je porod. Jestliže jste v 37. nebo pozdějším týdnu těhotenství, lékař vám doporučí podstoupit vyvolání porodu. V tomto okamžiku se dítě dostatečně vyvinulo a není považováno za nedonošené. Po porodu dítěte i placenty by se váš zdravotní stav měl vrátit do normálu.

Pokud vám je diagnostikována preeklampsie před 37. týdnem těhotenství, lékař při rozhodování o načasování porodu zváží zdraví vaše i vašeho dítěte. To závisí na mnoha faktorech včetně gestačního věku vašeho dítěte, ale i na tom, jak závažný je váš stav.

V některých případech vám mohou být podány léky, které pomohou snížit krevní tlak, případně umožní předcházet dalším možným komplikacím. Je však nutné zmínit, že v takové situaci dochází pouze ke zmírnění symptomů nemoci, nikoli k její léčbě.

Zdroje: babyonline.cz, zdravi.euro.cz, webmd.com