Děti jsou náchylné k mnoha nemocem a jednou z nich je i roup dětský. Zejména u batolat jsou roupi velmi častí, ale lze je snadno léčit. Paraziti, kteří jsou původcem infekce, sídlí ve střevech a mohou způsobovat silné svědění v oblasti konečníku. Víte, jak nákazu rozpoznat a efektivně léčit?
Co je roup dětský?
Roup dětský je jednou z nejběžnějších typů infekcí způsobených střevními parazity. Jedná se o malé, úzké červy bělavé barvy a vřetenovitého tvaru. Samci a samice červa se navzájem liší velikostí a jejich délka se pohybuje v rozmezí od 2 mm do 13 mm, šírka pak až do 0,5 mm. Dlouhý, tenký a ostře špičatý ocas je typický pro samičku.
Tito paraziti se odborně nazývají Enterobius vermicularis. Infekce vzniká tehdy, když prsty dítěte přijdou do kontaktu s infikovaným předmětem nebo osobou a poté s ústy. Dochází totiž k požití vajíček roupů. Nejčastěji se roupi vyskytují u batolat a dětí předškolního věku, ale také u lidí, kteří s nimi mají pravidelný blízký kontakt.
Roupi (lidově roupy) jsou vysoce nakažlivou infekcí, proto se vaši potomci mohou snadno nakazit mezilidským kontaktem nebo dotykem předmětů, které obsahují parazity nebo jejich vajíčka. Červi, kteří procházejí do těla požitím, sídlí v tlustém střevě nebo konečníku a kladou kolem něj vajíčka.
Jak se roupi přenášejí?
Vajíčka mohou na některých předmětech žít až dva týdny. Dítě tak může snadno chytnout červy tím, že uchopí infikovaný předmět, jako ručník nebo hračku, do rukou a poté si strčí prsty do úst. Další možností nákazy je konzumace kontaminovaných potravin.
Požitá vajíčka putují tlustým střevem, kde se budou nadále líhnout. Samičky roupů se přesunou ze střeva do oblasti konečníku, kde budou snášet vajíčka. Tím, jak se tito červi pohybují, mohou způsobit silné svědění, které může narušit například spánek vašeho potomka.
Přirozenou reakcí dítěte na svědění bývá škrábání anální oblasti, odkud vajíčka mohou proniknout za jeho nehty. Tady začíná další cyklus, když si vaše ratolest vloží infikované prsty nebo ruce opětovně do úst.
Jaké má roup dětský příznaky?
Pokud si nejste jisti, jak poznat roupy u vašeho potomka, pozorně sledujte nejen jeho chování, ale i jeho stolici. U některých jedinců s infekcí se nemusí objevit žádné příznaky. Můžete však rozpoznat, že se jedná o roupy, pokud si všimnete těchto symptomů:
- Časté a silné svědění v oblasti konečníku
- Neklidný spánek kvůli svědění a nepohodlí
- Bolest, vyrážka nebo jiné podráždění kůže kolem konečníku
- Přítomnost červa v oblasti konečníku vašeho dítěte
- Přítomnost červa ve stolici
Pokud pozorujete u vašeho dítěte pouze svědění, aniž byste zaznamenali výskyt červů nebo vajíček, může se jednat o jakýkoli jiný problém, jako je anální suchost, vyrážka z plenky, bakteriální infekce nebo průjem. Z tohoto důvodu je vhodné navštívit pediatra vašeho dítěte, který vám poskytne správnou diagnózu a stanoví vhodnou léčbu.
Roup dětský: inkubační doba
Ve vajíčkách vzniká embryo během několika hodin po uložení a v tu chvíli jsou hned nakažlivá. Z toho vyplývá, že nemoc vzniká takřka okamžitě po kontaktu s infikovaným předmětem nebo osobou. Životní cyklus roupa trvá 2 – 6 týdnů.
Roup dětský: léčba
Mírný případ infekce většinou zmizí sám, nicméně i ten obvykle způsobí svědění a narušení spánku, což může průběh snadno zhoršit a vést k dalším komplikacím a závažnější infekci. Nejdůležitější je tedy nenechat ji zhoršit.
Pediatr vašemu dítěti předepíše tzv. antihelmetika, jako je mebendazol, pyrantel nebo albendazol, které červy vyhubí. Lékař také může navrhnout léčbu celé rodině, protože infekce červa je nakažlivá a rychle se šíří, což může vést k nepříjemnému „začarovanému kruhu“. Na roup dětský lék bez předpisu najdete v lékárnách také, nicméně je vždy lepší nechat vaše dítě vyšetřit odborníkem.
Opakovaná léčba roupa dětského
Příznaky roupů zmizí během jednoho týdne léčby. Vzhledem k tomu, že léčba zabije pouze červy a ne vajíčka, může lékař doporučit opětovné přeléčení o dva týdny později. Zabijete tak červy, kteří se mohli vylíhnout z vajíček po prvním ošetření.
Jakmile proběhnou obě léčebné procedury, můžete ve stolici svého potomka najít větší množství červů, někteří se budou pohybovat a kroutit. Není se však čeho bát, protože červi právě definitivně opouštějí tělo vašeho dítěte.
Co pomáhá na dětské roupy během léčby?
- Podávejte vašemu dítěti předepsané léky podle doporučení pediatra.
- Každé ráno vašeho potomka osprchujte nebo omyjte houbou. Denní ranní čištění je nezbytné k odstranění vajíček, která jsou přes noc nakladena.
- Při každé výměně plenek otřete dítěti zadeček.
- Vyperte veškeré ložní prádlo, oblečení, ručníky a pleny v horké vodě, abyste zabili červy i vajíčka. Zabraňujete tak infekci, která se může opakovat. Vyčistěte také židle a pohovky a vysajte všechny koberce u vás doma.
- Umyjte dětské hračky mýdlem a horkou vodou. Rovněž udržujte pořádek na podlaze, na stole a dalších površích, se kterými mohlo vaše dítě přijít do styku.
- Nechávejte do místností vstoupit co nejvíce slunečního světla. Vajíčka parazitů jsou citlivá na sluneční světlo, takže je může zlikvidovat.
Jak se zbavit roupa dětského jednou pro vždy?
Přísná hygienická opatření mohou někdy odvrátit infekci i bez jakýchkoli léků a také snížit riziko jejího opakování. Níže uvádíme hygienické postupy, které byste měli dodržovat:
- Čistěte nehty svého dítěte důsledně, ideálně kartáčem
- Nepodporujte u dítěte cucání palce a kousání nehtů
- Zamezte škrábání konečníku tím, že nenecháte dítě běhat bez pleny
- Oplachujte si ruce před a po výměně pleny
- Čistěte toaletní prkýnko každý den
- Perte ložní prádlo častěji
Zdroje: nemoci.vitalion.cz, mumjunction.com, zdravi.euro.cz