Když máte dítě, mohou nastat chvíle, kdy je jídlo to poslední, na co myslíte, nebo na něj prostě zapomínáte úplně. Když jste ale čerstvá maminka, musíte udržovat dostatečný energetický příjem. Dobrou zprávou je, že během kojení nepotřebujete speciální dietu. Pouze to, co jíte, musí být nutričně vyvážené. Co tedy jíst při kojení a čemu se naopak vyhýbat?
Co jíst při kojení?
Stejně jako v těhotenství i v době kojení je důležité ohlídat si zdravé stravovací návyky. Nejspíš vás potěší, že v tomto období nemusíte z jídelníčku vyřadit žádné konkrétní suroviny. Je však důležité dávat pozor na dostatečný příjem energie s vyváženým poměrem živin a omezit vysoce zpracované potraviny.
To znamená, že by ve stravě neměl chybět dostatek sacharidů, proteinů a stejně tak zdravých (nenasycených) tuků. Vaše tělo spotřebuje zhruba o 500 kalorií více než normálně, což může být také důvodem, proč máte větší hlad. Kromě hladu se však zvyšuje i potřeba specifických živin, a to včetně bílkovin, vitaminu D, vitaminu A, vitaminu E, vitamínu C, B12, selenu a zinku.
Vhodné jídlo při kojení
Pro vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je důležité jíst celou řadu potravin bohatých na minerály, vitamíny a další potřebné látky. Výběr kvalitních potravin vám pomůže zajistit, že získáte všechny makro a mikroživiny, které vy i vaše miminko potřebujete. Zde je několik výživných a chutných potravin, které je vhodné při kojení upřednostnit:
- Ryby a mořské plody: losos, korýši, sardinky apod.
- Maso a drůbež: kuřecí, hovězí, jehněčí, vepřové, maso z orgánů (například játra)
- Ovoce a zelenina: bobule, rajčata, paprika, zelí, česnek, brokolice
- Ořechy a semínka: mandle, vlašské ořechy, chia semínka, konopná semínka, lněná semínka
- Zdravé tuky: avokádo, panenský olivový a panenský řepkový olej, vejce, plnotučné jogurty, sýry
- Škroby bohaté na vlákninu: brambory, sladké brambory, fazole, čočka, oves, quinoa, pohanka
Co se může jíst při kojení na rozdíl od těhotenství?
Zatímco během těhotenství jste se musely některým potravinám zcela vyhýbat, nyní si je můžete s radostí dopřát. Řadíme sem například syrové ryby, včetně suši a ústřic, nebo nepasterizované měkké sýry a růžové nebo dokonce červené maso je také zpět v nabídce.
Co nejíst při kojení?
Pokud se zdravě stravujete, nemusíte dodržovat žádný druh speciální stravy. Vaše tělo vytváří mateřské mléko přesně pro vaše dítě pokaždé, když kojí, nehledě na to, co jíte. Jediné, čemu byste se měly stále vyhýbat, jsou ryby s vysokým obsahem rtuti.
Stejné pokyny EPA o bezpečnosti ryb, které se vztahují na těhotné ženy, platí i pro kojící ženy. Vyvarujte se tedy ryb, jako je tuňák, žralok, mečoun, nebo třeba makrela. V malém množství vám sice neuškodí, ale rozhodně je pro vás lepší zvolit jiný typ ryb, které jsou zdraví velmi prospěšné.
Co nejíst při kojení: seznam vysoce zpracovaných potravin
Abyste splnily zvýšené nároky na výživu během kojení, je nesmírně důležité jíst zdravou a vyváženou stravu. Jelikož vysoce zpracované potraviny mají obecně vysoký obsah kalorií, nezdravých tuků a přidaných cukrů, avšak s nízkým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů, doporučuje se jejich příjem co nejvíce omezit.
Mezi vysoce zpracované potraviny patří většina jídel, která najdete v supermarketu zabalená do plastového obalu. Bývají zpravidla tvořena 5 a více ingrediencemi a základními surovinami pro jejich výrobu je typicky palmový tuk a cukr.
Tyto potraviny nejsou zdravé nejen pro kojící ženy, ale ani pro kohokoli jiného, neboť vedou k obezitě, narušení střevního mikrobiomu a zhoršení inzulinové rezistence. Řadíme sem například níže uvedené.
- Mražená pizza
- Párky
- Sladkosti a kupované tyčinky
- Ochucené mléčné jogurty, kefíry
- Slané balené potraviny, jako jsou chipsy
- Většina pečiva v supermarketu
- Margaríny a kupované pomazánky
- Zmrzlina z prášku
- Sycené a slazené nápoje, jako limonády
- Ovocné aromatické čaje
- Instantní nudle
- Instantní káva
Kojení: co nejíst, když se objeví přecitlivělost?
Do mateřského mléka se mohou dostat stopy toho, co jíte a pijete. Pokud je vaše dítě citlivé na určité jídlo, může to na něj mít vliv. Kromě jídla je potřeba ohlídat i některé druhy nápojů. Mezi potraviny se zvláštním zřetelem na bezpečnost patří:
- Ryby: Vyvarujte se ryb s vysokým obsahem rtuti
- Alkohol: Nejbezpečnější je se alkoholu zdržet. Při konzumaci malého množství si nezapomeňte načasovat jakýkoli nápoj po kojení
- Byliny: Před užitím jakékoli bylinky se poraďte se svým lékařem
- Kofein: Příliš mnoho kofeinu by mohlo vaše dítě přehnaně stimulovat
- Čokoláda: Obsahuje kofein a ve větším množství může též přehnaně stimulovat
- Kravské mléko: Vaše dítě může mít intoleranci na bílkoviny v kravském mléce
- Sója: Vaše dítě může mít potravinovou intoleranci na protein obsažený v sóji
Jak se projevuje přecitlivělost na potraviny?
Každé dítě je jiné, a zatímco některému nemusí vadit žádné potraviny, jiné může na určité typy jídla reagovat přecitlivěle. To, že vašemu miminku potrava nedělá dobře, můžete poznat podle některých z těchto příznaků:
- Špatně jí a nepřibírá na váze
- Problémy se stolicí, jako je průjem nebo zácpa
- Červené svědění (kopřivka) na těle dítěte
- Červená svědivá vyrážka kolem úst dítěte
- Oteklé oči, obličej nebo rty
- Rýma
- Zvracení
- Ekzém
Pokud se domníváte, že mléčné, případně jiné výrobky ovlivňují vaše dítě, promluvte si nejprve se svým praktickým lékařem. Je potřeba zvážit všechny možnosti a zjistit správnou příčinou obtíží, aby vaše miminko dostalo potřebnou léčbu.
Zdroje: nutricbistro.cz, nhs.uk