Hamiltonův hmat se smí provádět pouze se souhlasem rodičky. Na jakém principu funguje?

0

Už máte po termínu, ale dítěti se stále nechce na svět? Pomoci by mohl Hamiltonův hmat. Jedná se o metodu indukce porodu, kterou lékař provádí během vaginálního vyšetření. Pomocí prstů uvolní část plodových obalů naléhajících na pánevní vchod, čímž dojde k vyplavení látek, které mohou pomoci vyvolat kontrakce dělohy.

Hamiltonův hmat je metoda, jejímž cílem je vyvolání porodu. Spočívá v tom, že lékař zavede prsty jedné ruky co nejhlouběji do vagíny a krouživými pohyby uvnitř středu čípku odloupne od děložní sliznice vak blan. Druhou rukou přitom tlačí na břišní stěnu. Po uvolnění části plodových obalů dojde k vyplavení prostaglandinů, což jsou hormony, které spouští mechanismus porodu.

Po zákroku cítí nastávající maminka bolesti břicha. Pokud nepříjemnosti sílí, jedná se zpravidla o porodní bolesti, které se obvykle rozjíždí do 48 hodin od vyšetření. Přestože se o metodě mluví jako o bezbolestné, zkušenosti některých žen mluví jinak. Některé z nich během ní pociťovali pálení, štípání či bolest různé intenzity.

Je důležité vědět, že Hamiltonův hmat může být proveden pouze s vaším souhlasem. Lékař by vás měl rovněž poučit o všech přínosech a rizicích. Přesto se na internetových diskuzích dočtete o situacích, kdy byla metoda lékařem provedena bez předchozí konzultace s pacientkou. Takové jednání je však protiprávní.

Jakou má Hamiltonův hmat účinnost?

Aby byl Hamiltonův hmat účinný musí být tělo ženy připraveno k porodu. Pokud by byla metoda použita před termínem, tedy v okamžiku, kdy porodní cesty připraveny nejsou, vedla by pouze ke špinění, případně ke krvácení či k poslíčkům, což jsou děložní kontrakce, které však neznamenají porod.

Metoda nemusí být účinná ani v případě, že je žena na porod připravená. V takové situaci může pomoci Hamiltonův hmat s odstupem času zopakovat nebo přistoupit k jiným metodám vyvolání porodu, a to konkrétně:

  • Protržením vaku plodových blan
  • Podáním prostaglandinu
  • Podáním oxytocinu

Rizika Hamiltonova hmatu

Ačkoli se o této metodě mluví jako o nejšetrnějším způsobu vyvolání porodu, která je neškodná a šetrná jak vůči matce, tak vůči plodu, existuje určité riziko spojené s možným zavedením infekce do dělohy. Při nesprávné manipulaci s plodovými obaly může navíc dojít k jejich úplnému protržení.

Ve srovnání s farmakologickými metodami indukce je však Hamiltonův manévr šetrnější. Pokud je tedy k indukci porodu důvod, doporučuje se tuto metodu upřednostnit a vyzkoušet jako první.

Kdy se k Hamiltonově hmatu přistupuje?

Lékaři k indukci porodu obecně přistupují v momentě, kdy žena přenáší déle než týden. Nejpozději však počátkem 42. týdne těhotenství. Placenta má totiž jen omezenou životnost, a pokud přestane plnit svou funkci, může plod ohrozit. U přenášených dětí navíc hrozí riziko velké porodní váhy a s ní spojené komplikace. Dalšími důvody indukce jsou:

  • Rodičce odtekla plodová voda, ale kontrakce samovolně nenastaly. Miminku tedy hrozí infekce
  • Během těhotenství nastaly komplikace (cukrovka, vysoký krevní tlak, infekce…)
  • Plod má vyšší hmotnost (obvykle více než 4000 gramů)

Kdy se metoda nesmí provádět?

K Hamiltonově hmatu se nesmí přistupovat, pokud se zjistí, že má žena abnormální placentu nebo u ní při poševním stěru, který se provádí kolem 36. týdne, došlo k nálezu Streptokoka skupiny B. Stejně tak je metoda vyloučená v případě, pokud žena nerodí přirozenou vaginální cestou.