Menstruační kalíšek šetří přírodu i peníze. Manipulace s ním však může být složitá

0

Menstruační kalíšek je vynález dámské intimní hygieny, který je ekologickou alternativou jednorázových vložek a tampónů. I přes specifickou manipulaci, která se hlavně zpočátku může zdát složitá, se dostává do obliby stále většího množství žen. Současně je však rozděluje na dva opačné tábory. Zatímco část z nich na něj nedá dopustit, druhá ho zatracuje. Pojďme se společně podívat na to, jaké jsou jeho výhody a v čem oproti jiným výrobkům naopak zaostává.

Ačkoli se první menstruační kalíšky objevily už v roce 1867, populárními se staly až o více než století později. Do povědomí žen se hojně rozšířily zejména v posledních letech, kdy některé uživatelky hledají ekologičtější variantu oproti jednorázovým vložkám a tampónům. Kalíšek lze na rozdíl od nich použít opakovaně, a to přibližně po dobu 5 až 10 let.

A jak je možné, že vydrží tak dlouho? Jedná se o menstruační pomůcku, která je vyrobena z odolného materiálu, nejčastěji ze silikonu, latexu či termoplastu. Zpravidla má tvar zvonu, ve kterém se v průběhu dne shromažďuje menstruační krev. Tu žena jednou až třikrát denně vylévá. Na celou periodu si tak uživatelka vystačí s jediným kalíškem.

Jak kalíšek funguje?

Podobně jako tampón, i kalíšek se zavádí přímo do pochvy, kde v průběhu dne zachytává menstruační krev. Díky podtlaku, který po jeho zavedení vzniká, sám přilne k poševní sliznici, čímž brání protékání. Lze jej tedy použít i během sportu, a to včetně plavání.

Obsah kalíšku je třeba během dne pravidelně vylévat. Záleží vždy na síle menstruačního krvácení, obecně se ale uvádí, že je tak vhodné učinit vždy po čtyřech až dvanácti hodinách. Jeden kalíšek je totiž schopný pojmout zhruba 30 ml tekutiny. Zpočátku menstruace bude tedy výměna častější, postupně se však bude interval prodlužovat.

Co se týče zavádění a vyjmutí kalíšku, oba tyto úkony chtějí trochu cviku. Osvojení toho správného způsobu tedy bude chtít trochu trpělivosti, jakmile tomu však přijdete na kloub, stanou se obě činnosti naprosto jednoduchými.

Zavádění menstruačního kalíšku

Jelikož se kalíšek zavádí přímo do pochvy, je nutné dbát na dostatečnou hygienu. Před zahájením úkonu si proto vždy umyjte ruce mýdlem. Pokud kalíšek zavádíte v první den menstruace poprvé, vyvařte jej předtím ve vodě po dobu alespoň pěti minut. Stejně učiňte i po jeho vyndání na konci menstruačního krvácení. Při výměně v průběhu periody ho však stačí jen opláchnout vodou. Bude se vám i lépe zavádět.

Kalíšek stlačte a pomocí obou rukou ohněte a následně uchopte mezi ukazováček a palec jedné ruky. Zaujměte vhodnou pozici, nejlépe v podřepu a lehce rozevřete otvor pochvy. Palcem a ukazováčkem vsuňte složený kalíšek dovnitř, stopka v jeho dolní části by však měla zůstat venku (některé ženy si ale kalíšek zavádějí až k čípku, i to je v pořádku, záleží, co vám vyhovuje). Jakmile bude kalíšek celý v pochvě, pusťte jej. Následně se rozevře a sám přitiskne k poševní stěně, čímž vznikne podtlak, který ale není nijak nepříjemný.

Že je kalíšek zaveden správně, poznáte tak, že vás nikde netlačí. Pokud však cítíte, že uvnitř zcela nesedí, je nutné jej vyjmout a zkusit zavést znovu. Stopka, která se nachází zespodu kalíšku, je někdy příliš dlouhá a je nutné ji zastřihnout, aby vám nepřekážela při pohybu. Existují také kalíšky s kroužkem na konci anebo zcela bez zakončení.

Vyjmutí menstruačního kalíšku

Ačkoli existují i speciální pomůcky, k vyjmutí kalíšku vám bohatě postačí jen vaše ruce. Zaujměte polohu v podřepu či vsedě na toaletě a vsuňte jeden ukazováček k dolní části kalíšku. Přitlačením na spodní část stěny pak zrušíte podtlak. Kalíšek následně uchopte mezi ukazováček a palec a vytáhněte ven. Pomoci si můžete i druhou rukou, kterou současně zatáhnete za stopku.

Kalíšek je nutné celou dobu držet za jeho spodní část, aby nedošlo k nechtěnému vylití krve. Jeho obsah následně vylijte do toalety. Kalíšek i ruce opláchněte pod tekoucí vodou, pokud ho už nebudete zavádět, vyvařte ho ve vodě.

Použití kalíšku v terénu

Ačkoli se používání menstruačního kalíšku zdá být snadné, problém může nastat v okamžiku, kdy jej budete potřebovat vyměnit mimo domov. Na toaletu s umyvadlem totiž člověk narazí jen málokde. A pokud se nacházíte na výletě v přírodě, je situace ještě o poznání složitější. V takových chvílích vám nezbyde nic jiného, než se předem připravit a vzít si s sebou na cestu láhev s čistou vodou a vlhčené ubrousky. V případě nouze lze kalíšek pouze otřít toaletním papírem a vymýt až při další výměně.

Jak vybrat správný kalíšek?

Při výběru velikosti je důležité zvolit správný obvod kalíšku tak, aby seděl velikosti pochvy. A ačkoli se jednotlivé výrobky mnohdy liší jen o milimetry, i takový rozdíl může být znát. A na čem velikost pochvy záleží? Vliv mají:

  • Fyziologické předpoklady
  • Stav svalů pánevního dna (povolené či zpevněné)
  • Porody
  • Věk
  • Sporty (pilates, jóga, tanec zpravidla zpevňují svaly pánevního dna)

Odhadnout se dá velikost také na základě zkušenosti s tampóny. Pokud vám například vyhovuje velikost mini, postačí vám malý kalíšek, pokud potřebujete tampony velké, stejně tak budete potřebovat i větší kalíšek. Roli hraje také to, jak vysoko má žena během menstruace položený děložní čípek. Pokud bývá položen nízko, je třeba sáhnout po kratším menstruačním kalíšku. Pokud si ohledně velikosti nejste jistá a nechcete riskovat zakoupení špatně padnoucího výrobku, poraďte se se svým gynekologem. Většina značek vyrábí kalíšky ve třech velikostech, některé ve čtyřech.

Určit si žena může také měkkost kalíšku. Obecně se udává, že měkčí kalíšky jsou vhodné pro citlivé ženy, které by manipulace s tuhým produktem byla nepříjemná, a dále pro ty, jež nemají příliš zpevněné pánevní dno. S pevným kalíškem je na druhou stranu jednodušší manipulace a hodí se pro sportovní ženy.

Výhody menstruačního kalíšku

Jak už zaznělo výše, kalíšek se podobně jako tampón zavádí přímo do pochvy, v mnoha ohledech se od sebe obě pomůcky však liší. Kalíšek je například méně náchylný k bakteriím. Má totiž hladký povrch, na kterém nepřátelské mikroorganismy hůře ulpívají, což snižuje riziko rozvoje mykóz a syndromu toxického šoku (TSS). Oproti tampónu, který je vyrobený ze savých materiálů, nevysušuje kalíšek poševní sliznici a neuvolňuje syntetická vlákna, jež jsou běžnou součástí tamponů i vložek. Díky měkkému materiálu dochází při zavádění k menšímu mechanickému poškození sliznice.

Mezi další výhody patří:

  • Při koupání se nenacucává vodou
  • Je šetrný k přírodě
  • Z dlouhodobého hlediska se vyplatí i finančně (za 5 let používání zaplatíte jednorázově cca 500 korun při jeho nákupu)
  • Při používání nevylučuje žádný zápach

Nevýhody menstruačního kalíšku

Aby to nevypadalo tak, že menstruační kalíšek je jedinou správnou volbou, je nutné uvést i jeho nevýhody. Tou největší je zřejmě fakt, že kvůli poměrné čerstvosti tohoto trendu zatím nevznikl dostatek studií týkajících se zdravotních následků dlouhodobého užívání.

Existuje zatím studie, která byla otištěna v americkém časopise Applied and Environmental Microbiology a zkoumala riziko vzniku toxického šoku (TSS) v návaznosti na používání kalíšků. Podle ní může vzduch, který během zavádění kalíšku vnikne do pochvy, přispívat k růstu bakterií, které stojí za vznikem TSS. Toto riziko údajně hrozí i přes umývání kalíšku vodou po každém použití. Nutno ale podotknout, že množství bakterií je výrazně nižší než v případě tampónů. Testování navíc neprobíhalo na samotných ženách, ale pouze v laboratorních podmínkách.

Další nevýhody jsou:

  • Možné počáteční potíže se zavedením
  • Zhoršené podmínky v terénu
  • Zvýšená péče, na kterou je třeba si zvyknout (vymývání, vyvařování…)
  • Přímá manipulace s krví
  • Povytahování nitroděložního tělíska kvůli podtlaku z kalíšku