40. týden těhotenství (40 tt) je oficiálním termínem porodu. To znamená, že by vaše dítě mělo přijít na svět každým dnem. Může se ale klidně stát, že bude chtít zůstat uvnitř o něco déle, a to klidně o týden až dva. Pokud do týdne od očekávaného termínu nezačnete rodit, bude muset váš lékař pečlivě sledovat srdeční frekvenci a pohyb vašeho dítěte, aby se ujistil, že je vše v pořádku, jelikož se množství plodové vody začne snižovat a placenta může přestat správně plnit svoji funkci.
40. týden těhotenství a vývoj dítěte
Hlava vašeho dítěte pravděpodobně klesla níže do pánve a jeho tělo je pevně stočené, jelikož mu v tuto chvíli vzhledem k malému prostoru moc možností nezbývá. Zaujímá tedy tzv. fetální polohu, kde má ruce i nohy pokrčené, což mu přináší pocit bezpečí. Pokud je vaše ratolest v poloze zadečkem dolu, může se ho lékař pokusit otočit silným tlakem na břicho. Pokud to nefunguje, může s vámi prodiskutovat možnost císařského řezu.
Vaše placenta stále poskytuje vašemu dítěti protilátky, které bude potřebovat k boji proti infekcím během prvních šesti měsíců svého života. Pokud však plánujete kojit, vaše mléko zajistí více protilátek k posílení imunitního systému. Důležité je zejména kolostrum, nažloutlý předchůdce mateřského mléka, které je super bohaté na protilátky a živí vašeho novorozence prvních pár dní po porodu.
Velikost a váha miminka
Ve 40. týdnu (40 tt) těhotenství je průměrné miminko velké přibližně jako dýně. Děti váží v této době zhruba 3200 gramů a měří kolem 52 centimetrů, přičemž chlapci bývají o něco větší než dívky. Zhruba 15 % jeho tělesné hmotnosti nyní tvoří tuk, který si postupně miminko ukládalo a které mu pomůže po narození udržovat tělesnou teplotu. Všechny důležité orgány jsou vyvinuté natolik, aby dokázaly správně fungovat mimo dělohu.
Kromě tukových zásob má nyní vaše nemluvně také zásoby škrobu v játrech, který se po jeho narození přemění na glukózu, a kromě něj také tekutiny, což mu umožní zvládnout první hodiny po porodu, než bude prvně nakrmené.
Vzhled dítěte po porodu
Vaše miminko po narození nemusí vypadat tak, jak očekáváte. Perfektně vypadající děti, které znáte z internetových stránek a časopisů, jsou obvykle několik týdnů staré. Hned po narození jsou novorozenci mokří a vykazují známky porodu, který právě zažili. Čerstvě narozené děti tedy mohou vypadat takto:
- Lebka miminka je během porodu měkká, což může dočasně způsobit kuželovitý tvar hlavy
- Může mít přetrvávající vernix (voskovitou bílou hmotu, která pokrývá jeho pokožku v děloze) a lanugo (tenké, měkké vlasy, které zakrývají kůži v děloze)
- Oči nemluvněte mohou být dost oteklé
- Jeho ruce a nohy mohou být zabarvené do modra
- Na tváři nebo pokožce dítěte mohou být bílé tečky, akné nebo červená vyrážka
- Prsa a genitálie dítěte mohou být nateklé
Co čeká maminky v těhotenství 40. týden?
Ve 40. týdnu těhotenství můžete být malinko nervózní, koneckonců se již blíží příchod vašeho potomka na svět. Možná vás nyní zajímá, jak vyvolat porod pomocí přírodních metod. Doporučuje se především chodit na dlouhé procházky, mít sex a dopřávat si horkou koupel. Všechny tyto možnosti by pro vás měly příjemné, takže i pokud nezafungují, za vyzkoušení rozhodně stojí.
Kromě rozměrného bříška, které vám nyní nejspíš způsobuje poměrně velké nepohodlí a brání ve vykonávání některých běžných činností, vás mohou dále trápit obtíže jako:
- Křeče v nohou
- Tlak v oblasti pánve (od tlačící hlavičky)
- Nespavost
- Únava
- Hemoroidy
- Poslíčci (Braxton-Hicksovy kontrakce)
- Úzkosti
V tuto chvíli byste už měly dokázat rozpoznat poslíčky od porodních kontrakcí, které neustupují, ale naopak zesilují a přicházejí čím dál častěji. Pokud se interval mezi nimi zkrátí na 5 minut, je nejvyšší čas vyrazit do porodnice. Dalšími známkami porodu jsou:
- Odchod hlenové zátky
- Odtok plodové vody
- Tvrdnutí břicha
- Tupé bolesti ve spodní části zad
40. týden těhotenství: přenášení
Nebuďte překvapeny, pokud se vaše dítě nenarodí přesně v plánovaném termínu. Vaše těhotenství nebude ve skutečnosti přenášení, dokud nedosáhnete 42. týdne těhotenství. Mějte tedy na paměti, že váš termín porodu je pouze odhad. Pokud porodíte o něco později, než jste čekaly, mohlo by to být proto, že vaše dítě chce jen trochu času navíc.
Tip pro nastávající maminky: Přemýšleli jste o tom, jaký způsob porodu vám bude nejlépe vyhovovat? Některé matky v současnosti upřednostňují porod do vody pro přirozenější zážitek z příchodu dítěte na svět. Jiné maminky dnes zase přistupují k tzv. lotosovému porodu, který je více spojován s duchovními rituály.
41. týden těhotenství
Pokud neporodíte po ukončení 40. týdne těhotenství, lékař s vámi prodiskutuje vyvolání porodu lékařskými metodami. Zda je to nutné, či nikoli, posoudí lékař na základě zdravotního stavu dítěte i toho vašeho. Jednou z nejméně invazivních metod vyvolání porodu, je tzv. Hamiltonův hmat, který ovšem může lékař povést výhradně s vaším svolením.
Po 40. týdnu těhotenství se množství plodové vody ve vaší děloze může začít snižovat a placenta nemusí být tak účinná při výživě a ochraně vašeho dítěte, jako tomu bylo doposud. Snažte se ale zachovat klid, protože váš lékař na vaše dítě pečlivě dohlíží. Měl by tedy vědět, jaký postup pro vás bude nejlepší.
Pokud začnete rodit, ale porod nebude postupovat normálně, může váš poskytovatel zdravotní péče navrhnout jinou metodu, která průběh vašeho porodu usnadní.
Zdroj: babyonline.cz, pampers.cz, thebump.com, nestlebaby.cz