34. týden těhotenství: plicní tkáň miminka dokončila svůj vývoj

2
34. týden těhotenství: plicní tkáň miminka dokončila svůj vývoj
Shutterstock

V 34. týdnu těhotenství vaše dítě dovršilo důležitého vývojového milníku, což je dozrání plicní tkáně. V tuto chvíli už má také dost podkožního tuku a začíná vypadat jako plně donošené miminko. Z povrchu kůže pomalu ustupuje mázek do plodové vody a ve střevech se vytváří první smolka. Vy nejspíš čím dál více pociťujete pnutí ve spodní části břicha, jak se vaše tělo připravuje na porod. Do vašeho velkého dne ale už zbývají méně než 2 měsíce.

Jak se vyvíjí miminko v 34. týdnu těhotenství?

Vzpomínáte si na ten hustý, voskovitý povlak připomínající krémový sýr, který doposud pokrýval pokožku vašeho dítěte a postupně zesiloval? V 34. týdnu (34 tt) těhotenství začíná mázek, neboli vernix, pomalu odcházet z povrchu kůže do plodové vody. Tu vaše miminko nejen polyká, ale také do ní dýchá. Když děti spolykají mázek spolu s plodovou vodu, může to údajně pomoci při vývoji jejich trávicího systému, svalů i kostí.

Co je v této fázi těhotenství však nejzásadnější, je to, že došlo k vytvoření plicního surfaktantu, což je látka snižující povrchové napětí v plicích, která brání kolapsu průdušek, díky čemuž dozrála i plicní tkáň. V dětských střevech se nyní začíná hromadit látka zvaná smolka. V podstatě se jedná o první známky stolice, která je prozatím velmi tmavá a hustá.

Čekáte chlapečka?

Pokud čekáte malého chlapce, pak v tomto týdnu těhotenství jeho varlata sestupují z břicha do šourku. Když se narodí, jeho genitálie mohou vypadat dost zvětšené. V takovém případě se jedná o otok způsobený nadbytečnou tekutinou nebo pozdním návalem hormonů. Po několika dnech se však zmenší.

34. týden těhotenství: velikost plodu a váha

Vaše miminko je nyní přibližně 45 cm dlouhé od hlavy k patě a váží kolem 2,1 kg. To je přibližně jako velikost žlutého melounu. Dítě má v této době poměrně dost tukových zásob, které ho ochraňují a zároveň také vyživují. Díky tomu už také začíná vypadat jako běžný novorozenec.

Vzhledem k tomu, že miminko potřebuje ještě stále růst a jeho kosti také nadále zesilovat, je důležité dbát na dostatečný příjem vápníku.

Dětská hlavička však prozatím zůstává měkká. Lebka dítěte je nyní tvořena kostěnými šupinami, mezi kterými jsou poměrně velké mezery vyplněné vazivovými blánami. Ty se nazývají fontanely. Toto uspořádání kostí umožňuje miminku snadněji projít porodními cestami. Jakmile přijde dítě na svět, začnou lebeční švy pomalu srůstat.

Co čeká maminku 34. týden těhotenství?

Těhotenství 34. týden znamená, že už jste 2. týden v 8. měsíci. Přestože se možná už cítíte spíše jako v 134. týdnu, vězte, že do porodu zbývá už jen pouhých 6 týdnů. To je méně než 2 měsíce. Vzhledem k přírůstku hmotnosti dítěte není žádným překvapením, že pociťujete také větší pnutí v břiše. Stejně jako většina nastávajících maminek se kolem 34. týdne pravděpodobně setkáváte také s příznaky, jako jsou:

Můžete se také cítit hodně nafouknutá ze zadržované vody. I když se to může zdát nevěrohodné, pití velkého množství tekutin může pomoci vyplavit přebytečnou vodu z vašeho organismu.

Zůstat hydratovaná je důležité pro vás i vaše dítě. Vzhledem k tomu, že s rostoucím miminkem se snižuje množství plodové vody ve vaší děloze, může být i jedním z důvodů zavodnění právě vstřebávaní přebytečné vody do vašeho těla.

Tip pro nastávající maminky: Pokud již máte starší dítě, je nejvyšší čas se ujistit, že máte někoho, kdo se o něj postará během porodu a po něm. Stejně tak už můžete pomalu začít přemýšlet o tom, co si sbalit s sebou do porodnice.

Některé ženy si v této fázi těhotenství již mohou všimnout, jak jejich břišní pupík začíná pomalu vystupovat ven. To je docela normální a není se čeho bát. Pokud si všimnete, že je váš pupík také hodně citlivý, zkuste jej překrýt například náplastí, aby nedošlo k jeho podráždění.

34. týden těhotenství: tvrdnutí břicha a poslíčci

Jestli se vám kdykoli během 3. trimestru stává, že občas vaše břicho ztuhne, cítíte pnutí a dokonce i mírné nepohodlí, pravděpodobně zažíváte Braxton-Hicksovy kontrakce, neboli poslíčky. Jedná se o falešné kontrakce, kterými se vaše porodní cesty pomalu připravují na porod.

O začínající porod se ale doposud nejedná a při změně polohy nebo pohybu by tyto pocity měly odeznít. Někdy se naopak objevují v důsledku zvýšené aktivity (například po delší procházce nebo během úklidu). V takovém případě je vhodné si naopak sednout či lehnout a být v klidu.

Pokud začnete pociťovat porodní kontrakce, které jsou bolestivé a neustupují ani při změně polohy, zavolejte vašemu lékaři. I když je vaše dítě v tomto okamžiku ještě považováno za nezralé, předčasný porod není nic neobvyklého.

34. týden těhotenství: porod

Děti narozené v 34. týdnu těhotenství přecházejí podle gestačního stáří ze středně nezralého novorozence na lehce nezralého. Lehce nezralé dítě může již vypadat jako plně donošené miminko, ale stále ještě není zcela vyvinuté.

Lehce nezralých dětí se v České republice rodí každoročně kolem šesti tisíc. Jsou tedy nejpočetnější skupinkou mezi předčasně narozenými dětmi.

Děti, které se narodí v 34. týdnu, mohou mít určité zdravotní problémy, jako je novorozenecká žloutenka, potíže s kojením nebo s dýcháním. Při správné péči se jim ovšem často daří velmi dobře. Míra přežití miminka narozeného ve 34. týdnu je vyšší než 99% a riziko závažného postižení v souvislosti s nedonošením je přibližně pouhých 5%.

Zdroje: pampers.cz, nutriklub.cz, babyweb.cz, verywellfamily.com