33. týden těhotenství: miminko má vlastní imunitní systém

1
33. týden těhotenství: miminko má vlastní imunitní systém
Shutterstock

V 33. týdnu těhotenství mozek vašeho dítěte intenzivně pracuje a nadále roste, neboť všechny jeho smysly jsou již vyvinuty. Vaše protilátky začaly přecházet i na vaše miminko, což znamená, že od nynějška má vlastní imunitní systém. Ten bude postupně zesilovat, aby se po porodu vaše ratolest dokázala ubránit zárodkům různých bacilů. Vás nadále nejspíš sužuje pocit nepohodlí spolu s narůstajícím bříškem a také kopání miminka může být zase o něco znatelnější.

33. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

Pokud jste právě v 33. týdnu (33 tt) těhotenství, znamená to, že se nacházíte již druhý týden v 8. měsíci. Do porodu tedy zbývají méně než dva měsíce. Pokud se začínáte cítit více roztržité a nemotorné, je to naprosto přirozené. Jistě toho nyní máte mnoho na mysli a s blížícím se příchodem miminka na svět možná začínáte být i více nervózní. Proto byste si měly dopřát dostatek odpočinku.

Jak pokračuje vývoj miminka?

Vaše dítě nyní dosáhlo důležitého vývojového milníku. Má svůj vlastní imunitní systém. Imunita vašeho miminka se nyní vyvíjí tak, že protilátky jsou mu předávány od vás. Přestože se obranyschopnost dítěte buduje ještě dlouho poté, co se narodí, bude se moci začít bránit všemožným choroboplodným zárodkům, jakmile bude mimo dělohu.

V 33. týdnu těhotenství váha plodu činí už kolem 2 kilogramů a na délku měří přibližně 45 centimetrů. Velikostí se tedy nyní vaše dítě podobá ananasu. Stejně jako miminko samotné i jeho mozek nyní roste velmi rychle.

Díky tomu se v tomto týdnu i jeho hlavička zvětšila až o 1,3 centimetru. Hlavním úkolem vašeho dítěte do porodu už bude především růst a nabírat na síle. Každý týden nabere na váze kolem 200 gramů. Před porodem se přírůstek hmotnosti může pohybovat od jedné třetiny až po zdvojnásobení.

Tip pro maminky: Připravte se na to, že spolu s vaším miminkem nyní výrazněji poroste i vaše bříško. Během 3. trimestru tedy můžete přibrat dalších 4 až 7 kilogramů. Více o přibírání v těhotenství si můžete přečíst v tomto článku.

Vaše dítě rychle ztrácí zvrásněný „mimozemský“ vzhled a jeho pokožka je méně průhledná. S tím, jak se připravuje na porod, se tedy stává měkkou a hladkou. Jak se jeho prostor v děloze zmenšuje, miminko se čím dál méně otáčí, nicméně jeho pohyby mohou být naopak znatelnější. V tuto chvíli už je také s velkou pravděpodobností otočené hlavou dolů v poloze na porod.

Co čeká nastávající maminky v těhotenství 33. týden?

S rostoucím plodem uvnitř dělohy se vaše hladina plodové vody postupně snižuje, takže nyní dítě zabírá více místa než tekutiny kolem něj. To je jeden z důvodů, proč některé jeho údery a kopy mohou být více znatelné.

Pokud bychom měli shrnout těhotenské příznaky v 33. týdnu těhotenství do jednoho slova, bylo by jím nejspíš nepohodlí. Takto se pravděpodobně tento týden cítíte. Jaké hlavní obtíže vás tedy mohou trápit?

  • Přehřívání: Vzhledem ke zrychlenému metabolismu nejspíš zažíváte neustále návaly horka.
  • Bolesti hlavy: Kolísání hormonů kolem 33. týdne může způsobit bolesti hlavy. Stejně tak může být na vině stres nebo dehydratace. Zkuste tedy zůstat v klidu a pít hodně vody.
  • Dušnost: Nyní už můžete být zvyklé na to, že nejste schopny úplně popadnout dech. Představte si, jaká to bude úleva, když dítě „klesne“ a uvolní místo v plicích. U každé budoucí maminky se to stává v různé době, ale je pravděpodobné, že to může být velmi brzy.
  • Zapomnětlivost a nemotornost: Přestože se jedná o neprokázaný jev, můžete být více roztržité kvůli fyziologickým změnám, většímu stresu a úzkosti z očekávání blížícího se porodu.

Pociťujete 33. týden těhotenství bolesti v podbřišku?

Pokud občas cítíte, jak se vám břicho stahuje, pravděpodobně máte Braxton-Hicksovy kontrakce, neboli poslíčky. Ty v této fázi bývají naprosto běžné, jelikož se díky nim vaše děloha pomalu připravuje na porod. Pokud by se ale objevily křeče připomínající menstruační bolesti, mohou být signálem předčasného porodu.

Další známkou začínajícího porodu může být vaginální krvácení či odchod hlenové zátky. V 33. týdnu těhotenství může být projevem porodu také tlak v oblasti pánve. Dávejte na tyto příznaky raději pozor. Pokud vás cokoli znepokojuje, vyprázdněte močový měchýř, lehněte si na levý bok, pijte vodu a zavolejte svému lékaři.

Předčasný porod ve 33 tt

Pokud by skutečně došlo v 33. týdnu těhotenství k porodu, dítě bude stále považováno za předčasné. Z toho důvodu musejí děti narozené v této fázi těhotenství zpravidla ještě pár následujících týdnů přečkat v inkubátoru.

Přestože je organismus miminka v tuto dobu již téměř plně funkční, dýchací soustava se vyvíjí až do posledních dnů těhotenství. Stejně tak protilátky teprve začínají přecházet z matky na dítě. Jeho imunitní systém je tedy stále velmi slabý. Sací reflex v této době děti také ještě nemají plně pod kontrolou.

Zdroje: babyweb.cz, nutriklub.cz, babyonline.cz