30. týden těhotenství: miminku mizí chloupky a kostní dřeň přebírá tvorbu červených krvinek

1
30. týden těhotenství: miminku mizí chloupky a kostní dřeň přebírá tvorbu červených krvinek
Shutterstock

30. týden těhotenství znamená, že se blížíte ke konci sedmého měsíce. Vaše dítě se už nejspíš dostalo do porodní polohy a jak roste, může jeho hlavička začínat čím dál více tlačit na vaše pánevní dno. To může mít za následek například častější běhání na toaletu. Vaše ratolest v tomto období ztrácí své jemné chloupky a tvorbu krvinek nyní přebírá kostní dřeň. V tomto nebo v následujícím týdnu se také připravte na poslední velké ultrazvukové vyšetření.

30. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

Pokud jste těhotná 30 týdnů (30 tt), jste stále v 7. měsíci těhotenství. Zbývají už tedy jen necelé 2 měsíce, přesněji 10 týdnů, do porodu. V tomto okamžiku začínáte být pravděpodobně připraveny setkat se s vaším miminkem. Nezapomeňte však, že tyto poslední týdny těhotenství jsou důležitým obdobím pro růst, konečný vývoj a postnatální zdraví vašeho dítěte.

Co se děje s miminkem?

Bílý mázek na pokožce vašeho miminka zvaný vernix a jeho jemné chloupky na kůži, (lanugo) od nynějška mizí. Malé plíce vašeho dítěte se nadále vyvíjejí, i když při předčasném porodu by stále potřebovalo pomoct s dýcháním.

Jeho ledviny plně fungují a moč se mísí s plodovou vodou, která nabývá na objemu a začíná dosahovat svého maxima. Vaše miminko nyní pobývá v asi 800 ml plodové vody. Toto množství však v následujících týdnech bude pomalu klesat.

Další velkou změnou tohoto týdne je tvorba červených krvinek. Kostní dřeň vašeho dítěte zcela převzala produkci červených krvinek. Dříve se o ni postaraly tkáňové skupiny a poté slezina a játra. Toto je důležitý krok pro vaše dítě, protože to znamená, že jakmile se narodí, bude lépe prospívat, než by tomu bylo doposud.

30. týden těhotenství: váha miminka a velikost

Od 30. týdne těhotenství poloha plodu bývá s největší pravděpodobností hlavou dolů. Pokud tomu tak není, stále má ještě dostatek času, aby se otočil. Není tedy důvod propadat panice. Jeho prostor začíná být čím dál těsnější, ale stále má místo pro pohyb.

V současné chvíli měří zhruba 39 centimetrů a váží přibližně 1300 gramů. Od nynějška bude miminko čím dále rychleji růst, tudíž se může zvýšit tlak na podbřišek a pánevní dno.

Co se děje v těhotenství 30. týden s maminkou?

V 30. týdnu těhotenství mohou být vaše sny ještě podivnější, než byly doposud. Tedy za předpokladu, že se vám vůbec daří se vyspat. Tyto noční můry mohou být výsledkem změn hladiny hormonů, ale na vině může být stejně tak úzkost. Zvažte tedy, co by vás uklidnilo a usnadnilo vám odpočinek.

Náš tip: Pokud se například bojíte, že předčasně porodíte v autě, proveďte s vaším partnerem zkušební jízdu do porodnice. Tímto způsobem přesně zjistíte, jak dlouho trvá, než se dostanete do cíle. Pak možná přestanete mít noční můry z porodu v autě.

Mnoho příznaků raného těhotenství, o kterých jste si myslely, že je máte už za sebou, se vám možná do jisté míry vrací, jako třeba nutkání neustále čůrat. Je to tím, že hlavička vašeho dítěte nyní tlačí na váš močový měchýř. Dále můžete mít přecitlivělá prsa, která se připravují na produkci mléka, vrací se únava a také pálení žáhy.

Vyšetření ve 30. týdnu těhotenství

Mezi 30. a 32. týdnem těhotenství vás čeká 3. velké ultrazvukové vyšetření. Váš lékař během prohlídky zkontroluje, zda se miminko správně vyvíjí a jestli máte dostatečné množství plodové vody, a zároveň se podívá, kde se nachází placenta.

Přestože se každé miminko vyvíjí odlišným tempem, váš lékař pozná, zda dítě neprospívá, jak by mělo. Od této chvíle budete také častěji chodit na preventivní kontroly, zpravidla se od 30. týdne těhotenství dochází k lékaři každé dva týdny.

Doporučení pro maminky ve 30. týdnu těhotenství

Věděly jste, že ženy, které během těhotenství zůstanou aktivní, mohou mít kratší porod, snazší průběh a menší riziko komplikací, které mohou vyžadovat nástřih hráze? Pokud máte nekomplikované těhotenství, můžete zůstat aktivní až do narození dítěte a posilovat pánevní dno například plaváním, cvičením jógy či pilates nebo jednoduše pravidelnými procházkami.

Nejspíš je už také na čase udělat si seznam toho, co pro své novorozené dítě potřebujete, a začít tyto položky shánět. To bude zahrnovat oblečení, plenky, místo na spaní vašeho miminka, kočárek, autosedačku a další základní vybavení. Není třeba kupovat vše najednou. Většina věcí kromě těch základních může počkat, až budete vy i vaše dítě doma.

Předčasný porod ve 30. týdnu těhotenství

Děti narozené kolem 30. týdne těhotenství mají velmi vysoké šance na přežití (kolem 94 %) a nemusí mít žádné dlouhodobé zdravotní nebo vývojové problémy. Pokud se nějaké vyskytnou, nebývají závažné. Většina dětí narozených před 32. týdnem má však potíže s dýcháním a musí být tedy umístěny do inkubátoru.

Děti narozené v tomto týdnu jsou stále ještě velmi malé, ale obvykle odcházejí domů několik týdnů před původním termínem nebo právě kolem svého původního data narození, pokud se u nich neobjeví žádné vážné komplikace nebo nemoci.

Zdroje: babyweb.cz, zdravi.euro.cz, nutriklub.cz