27. týden těhotenství: miminko dýchá plodovou vodu a rozpozná její chuť

2
27. týden těhotenství: miminko dýchá plodovou vodu a rozpozná její chuť
Shutterstock

27. týden těhotenství je posledním týdnem druhého trimestru a vy konečně vstupujete do finální fáze těhotenství. Miminko již samo zvládá dýchat, nikoli vzduch, ale plodovou vodu, a jeho mozek se stále vyvíjí. Procvičuje si uchopování, dokáže rozpoznat světla i stíny a také už poznává chutě v plodové vodě. V tuto chvíli můžete zaznamenat změnu barvy bradavek a také se připravte na to, že vám mohou začít více otékat končetiny.

27. týden těhotenství: měsíc a trimestr

Nyní se nacházíte v posledním týdnu druhého trimestru a začínáte tedy 7. měsíc těhotenství. Už jste přemýšlely o tom, kde byste chtěly rodit? Pokud jste se ještě neregistrovaly do porodnice, nyní je už nejvyšší čas zjistit si potřebné informace, zda vaše nemocnice vyžaduje registraci a zda je nutné se dostavit osobně, nebo se stačí nahlásit pouze telefonicky.

Náš tip: Jelikož se porod pomalu, ale jistě blíží, je možná na čase zamyslet se nad tím, jak byste si představovaly, aby vypadal váš porod. Zkuste si tedy začít připravovat porodní plán.

27. týden těhotenství: co se děje s miminkem?

Vaše miminko rychle roste, jeho svaly se vyvinuly a tělo je proporčně rovnoměrné. Stále je však poměrně drobné, protože nejvíce začne přibírat až v příštím měsíci. Jeho kůže již není průsvitná, ale je červená a stále dost vrásčitá. Pokožka je nyní pokryta mázkem neboli vernixem, což je voskový povlak, který ji chrání. Zamezuje především ztrátě vody, reguluje tělesnou teplotu a podporuje imunitu.

Chuťové buňky vašeho dítěte jsou nyní také velmi vyvinuté. Pokud budete jíst nějaké kořeněné jídlo, vaše dítě bude moci poznat rozdíl na chuti v plodové vodě. Jen mějte na paměti, že čas jídla se u vás a miminka liší, k němu se totiž dostane asi 2 hodiny poté, co se najíte.

Těhotenství 27. týden: váha, délka a srdeční tep

Pokud by se vaše dítě dokázalo úplně natáhnout, mohlo by být v tuto chvíli dlouhé až 37 cm. Váží kolem 880 gramů a velikostí tedy odpovídá většímu květáku. Srdeční frekvence miminka se trochu zpomalila na přibližně 140 úderů za minutu, i když ve srovnání s vaší frekvencí je to stále dost rychlé.

Protože vaše miminko již dokáže rozpoznávat známé hlasy (zejména ten váš), může se mu při jeho zvuku mírně zpomalit srdeční frekvence. Znamená to, že je klidné a uvolněné. Jeho tlukot srdce lze nyní slyšet prostřednictvím stetoskopu a váš partner by ho dokonce mohl zaslechnout, pokud by přiložil ucho k vašemu břichu. Najít správné místo však může být dost obtížné.

27 tt: pohyby miminka

Vaše dítě silněji kope, protahuje se a navíc začíná zvládat uchopování rukama. V tuto chvíli nejspíš cítíte pohyby výrazněji nejen vy, ale i ostatní, jakmile vám položí ruku na břicho. Vaše miminko nyní umí otevírat oči a vidí kolem sebe světla a stíny. Kromě toho se také začíná poprvé usmívat, zvláště když spí.

27. týden těhotenství: poloha plodu a mozková aktivita

Ve 27. týdnu těhotenství se poloha dítěte v děloze může změnit a v této pozici pak může zůstat až do konce těhotenství. V tomto momentě je většina miminek schoulená a zaujímá tzv. „pozici dítěte“, kterou můžete znát například z lekcí jógy.

Mozek miminka je nyní aktivnější než kdy dříve. Budují se nová nervová spojení v mozku a dítě si již procvičuje pohyby svalů potřebných k dýchání po narození. Vaše ratolest se nyní učí dýchat plodovou vodu, což je důležitou součástí vývoje plic. Miminko přitom tráví asi 10 % až 20 % svého času cvičením těchto dechů.

Co se v 27. týdnu těhotenství děje s maminkou?

Počínaje touto fází těhotenství začne většina nastávajících maminek pociťovat mírné otoky končetin, zejména chodidel, kotníků a rukou. Těmto otokům se říká edémy a nastávají, když se ve vašich tělesných tkáních hromadí tekutiny kvůli zvýšenému průtoku krve a tlaku dělohy na dolní dutou žílu. Kromě dalších běžných obtíží, jako jsou křeče v nohách, zácpa, hemoroidy či živé sny, které mohou nadále přetrvávat, vás může zaskočit změna barvy bradavek.

27. týden těhotenství: velikost břicha

Před dvěma týdny vaše břicho velikostí odpovídalo fotbalovému míči, nicméně nyní se děloha opět zvětšuje až na velikost basketbalového míče. Ženy od nynějška až do 36. týdne těhotenství začínají výrazněji přibírat, proto se na kůži mohou výrazněji projevit i strie.

V tuto dobu můžete na váze pozorovat přírůstek kolem 6 až 8 kg. Každá žena však přibývá na váze odlišným tempem, takže se nesrovnávejte s ostatními. Pamatujte také, že nemusíte jíst za dva. Zdravá výživa s vyváženým poměrem živin je pro vás i pro dítě důležitější než množství jídla, které sníte.

Nezanevřete na pohyb

Nejspíš se nyní začínáte cítit trochu neohrabaně a vaše energie s rostoucím břichem začíná klesat. Přesto zkuste nezanedbávat pravidelný pohyb. Dbejte tedy na to, abyste se nepřepínaly a míra aktivity odpovídala vašim silám. Cvičení v těhotenství vás udrží v lepší kondici pro poslední trimestr těhotenství a dodá vám více sil na porod.

27. týden těhotenství: předčasný porod

Miminko narozené ve 27. týdnu těhotenství je stále považováno za extrémně předčasné, nicméně díky vyvinutým plicím jsou jeho šance na přežití poměrně vysoké. Většina dětí (zhruba 80 %), které se narodí v 26. týdnů těhotenství, přežije. Miminka narozená ve 28. týdnu mají míru přežití už 94 %.

Většina dětí narozených po 27. týdnu přežije bez neurologických problémů. Téměř všechna miminka v této době ale vyžadují mechanickou pomoc kyslíkem, aby mohla dýchat.

Děti, které se takto brzy narodí, vypadají velmi odlišně od běžných novorozenců. Jejich kůže je vrásčitá a má červenofialovou barvu. Je tak tenká, že vidíte pod kůží cévy. Jejich obličej a tělo jsou pokryty měkkými vlasy zvanými lanugo. Vypadají také velmi hubeně, protože nestihly nabrat dostatečné množství tuku.

Zdroje: tommys.org, thebump.com, babyonline.cz