Pokud jste se snažila svou graviditu před okolím skrývat, brzy to již nebude možné. Pro období kolem 23. týdne těhotenství (23 tt) je totiž typické rychlé přibírání na váze a mohou se také dostavit první děložní stahy, které jsou mezi lidmi známé jako poslíčci. Co se týče miminka, to již dokáže rozlišit váš hlas a dává mu přednost před ostatními zvuky.
Jak se vyvíjí miminko?
Děťátko je velice aktivní a díky ukládání tuku pod kůží začíná také rychle přibývat na váze. Jeho proporce se tak každým dnem blíží miminku, které zhruba ve 40. týdnu těhotenství spatří světlo světa. Pokožka sílí a pomocí pigmentu se začíná mírně zabarvovat. Co se týče prvních zoubků, jejich zárodky jsou již připraveny v dásni.
V děloze chrání vaše miminko slaná plodová voda, která pro něj během vývoje představuje naprosto ideální prostředí. Nejen že ho udržuje v teple a brání rozvoji infekcí, ale zároveň ho nadnáší, a tak se může dítě volně pohybovat, otáčet se a kopat. Plodový vak v této době obsahuje zhruba půl litru tekutiny. Děťátko si také začíná stále více uvědomovat váš pohyb a některé aktivity, jako je například pomalá chůze, pro něj mohou být příjemnější než jiné.
Tip pro nastávající maminky: Zvykla jste si na své bříško mluvit, číst mu příběhy nebo mu dokonce tiše zpívat? V tom případě s tím rozhodně nepřestávejte. Jakmile totiž nastane 23. týden těhotenství, u miminka dochází ke zpevnění ušních kůstek. Začne tak brzy rozlišovat váš hlas od ostatních zvuků a pokud s ním budete dostatečně komunikovat, bezpečně vás pozná i po porodu.
A jak je vlastně vaše miminko v 23 tt těhotenství velké? Svou velikostí může plod připomínat třeba grapefruit. Od temene po zadeček momentálně měří asi 22 centimetrů (29 centimetrů až po patičky) a jeho váha se pohybuje kolem 500 gramů.
Co se děje s maminkou?
Zajímá vás, jak vypadá těhotenství 23. týden z pohledu nastávající maminky? V této fázi je typické rychlé přibírání na váze a zvětšující se bříško tak začíná být i pro okolí patrné na první pohled. Může se projevit tuhnutí bříška a první nebolestivé stahy dělohy, které jsou známé též jako poslíčci. Některé ženy je nemusí vůbec vnímat, ale s blížícím se termínem porodu bývají silnější.
Ačkoliv se druhý trimestr často označuje za nejkrásnější část těhotenství, mohou se dostavit také nepříjemné těhotenské obtíže, jako je například:
- Pálení žáhy
- Problémy s trávením
- Těhotenská únava
- Bolest zad
- Hemoroidy
- Křečové žíly
Kromě těchto problémů je v těhotenství poměrně běžné také otékání končetin. Tomu je možné předcházet rozprouděním krevního oběhu během pravidelného cvičení a procházek. Vhodné je také končetiny protahovat, zvedat nohy do výšky, vyhnout se dlouhému posedávání a nosit speciální kompresivní punčochy. V některých případech může otékání končetin spolu se zvýšeným krevním tlakem signalizovat také těhotenskou preeklampsii, kterou je nutné včas podchytit.
Tip pro nastávající maminky: Pokud jste ještě nezačala s procvičováním svalů pánevního dna, je vhodný čas to napravit. V průběhu těhotenství vám mohou tyto cviky pomoci předejít úniku moči a zpevněné pánevní dno navíc ovlivňuje i sexuální požitek.
Na co si dát pozor
V průběhu těhotenství může tělo nastávající maminky postrádat potřebné vitamíny. Problém představuje především nedostatek železa, které je důležité pro správnou tvorbu červených krvinek. Proto je důležité si příjem železa hlídat a zařadit do svého jídelníčku potraviny, které mají této látky dostatek. Je to například:
- Zelená listová zelenina
- Ořechy
- Sušené ovoce
- Libové maso
Nedostatek železa v krvi může způsobit silnou únavu, slabost, pocity na omdlení a zrychlený dech. Pokud ani konzumace potravin bohatých na železo nepomůže, nastávající maminka by měla tento problém konzultovat se svým lékařem. Ten může doporučit užívání doplňkového železa ve formě tablet.