22. týden těhotenství: oční duhovka se začíná zbarvovat

0

Miminko se vám v bříšku převaluje stále častěji a intervaly bdění se pomalu prodlužují. Dítě přímo reaguje na podněty zvenčí, jeho mozek se stále zvětšuje a tvoří se další a další nervová spojení. Obočí a řasy už jsou vytvořeny a začíná se vybarvovat duhovka. Oči ale zatím zůstávají zavřené. Vy si těhotenství konečně naplno užíváte. Znepříjemnit vám ho ale mohou například hemoroidy či křečové žíly.

Jak roste miminko?

Nacházíte se v nejkrásnější fázi těhotenství. Konečně cítíte pohyby svého miminka, které teď v děloze dělá kotrmelce o poznání častěji. Reaguje navíc na podněty zvenčí. Jeho mozek stále zvětšuje svůj objem a vytvářejí se další a další nervové spoje. Plod už disponuje vlastními potními žlázami, u chlapců už semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. V dásních se začínají objevovat zárodky mléčných zubů.

Ačkoli jsou víčka již zcela vyvinutá, a dokonce se na nich už nacházejí i tenké bílé řasy, oči stále zůstávají zavřené. Pod víčky se také začínají vybarvovat duhovky. Ty budou mít po narození modrou barvu a svou finální podobu získají až v následujících týdnech. Ke svému dotvoření totiž potřebují světlo.

Ve 22. týdnu těhotenství měří vaše děťátko přibližně 22 centimetrů a váží kolem 350 gramů. Na rukou má nehtíky, které už zcela překrývají konečky prstů a neustále rostou. Stejně tak začíná růst i jeho tělesný tuk, který se ale plně začne vyvíjet až ve třetím trimestru.

Co se děje s maminkou?

Na váze přibýváte rychleji než doposud, a to zhruba 500 až 800 gramů týdně. Dost možná vás také sem tam dostihne vlčí hlad. Ale pozor na něj! Ačkoli ve vás roste nový život, za dva ve skutečnosti jíst opravdu nemusíte. Stačí přijmout zhruba 300 kilokalorií denně navíc. Za druhý trimestr byste totiž neměla přibrat více než 8 kilogramů.

Tip pro nastávající maminku: Trápí vás bolest hlavy a zad? Zkuste jógu pro těhotné! Pomůže vám uvolnit tělo i mysl.

Ačkoli je druhý trimestr obecně považován za nejkrásnější období gravidity, protože už pravděpodobně netrpíte nevolnostmi, své těhotenství naplno vnímáte a zároveň zatím nemáte tak velké břicho, abyste si nebyla schopná sama zavázat boty, mohou vás potrápit zdravotní komplikace. Přestože se ve většině případů nejedná o nic vážného, tyto problémy dovedou být pořádně nepříjemné. Ve 22. týdnu těhotenství se nastávajícím maminkám nevyhnou:

Vyděsit je pak může také tuhnutí břicha, a to hlavně prvorodičky, které se s tímto problémem nikdy nesetkaly. Takzvaná tonizace, jak se tomuto jevu říká, je synonymem pro nepravé kontrakce neboli poslíčky a často vede k obavám, že se jedná o předčasný porod. Některé ženy pociťují nepravé kontrakce už od časných stádií těhotenství, ve většině případů se však objevují až v průběhu druhého či třetího trimestru. Pak je tu také skupina nastávajících maminek, které poslíčky vůbec nezaregistrují.

Jak už bylo naznačeno, nepravé kontrakce se projevují ztuhnutím děložní svaloviny, přičemž tento stav může trvat i po dobu 1 až 2 minut.

Jak si od nepříjemných pocitů pomoci?

  • Dostatečně pijte. Tonizace může být způsobena i nedostatkem tekutin. Těch byste za den měla vypít 2,5 až 3 litry.
  • Rytmicky dýchejte.
  • Změňte polohu spánku. Doporučuje se ležet na levém boku, kdy děloha neutlačuje dolní dutou žílu.
  • Dejte si teplou (ne horkou!) sprchu nebo vanu.
  • Vyprázdněte močový měchýř, i ten může v některých případech tonizaci vyvolat.
  • Po dohodě s lékařem doplňte magnesium, tedy hořčík.