První polovina těhotenství je za vámi a vaše bříško už podle toho také vypadá. Na váze se začínají projevovat nejen těhotenské chutě, ale i rostoucí miminko, které už je velké jako banán, a s ním děloha, placenta a tělesné tekutiny. Ve 20. týdnu těhotenství vás čeká 2. screeningový test, který ověří, zda se děťátko vyvíjí správně. Také nejspíš konečně zjistíte, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka.
20. týden těhotenství: jaký je to měsíc?
Dvacátý týden těhotenství znamená, že se nacházíte v pátém měsíci. A protože těhotenství oficiálně trvá 40 týdnů, jste právě nyní v polovině těhotenství. Jak vaše dítě a děloha stále rostou, můžete si všimnout dalších změn ve své hmotnosti a velikosti břicha.
Jak pokračuje vývoj miminka?
Vaše ratolest začíná ve 20. týdnu (20tt) těhotenství produkovat mekonium, což je tmavě zelená nebo černá lepkavá hmota, která bude prvním obsahem její plenky po porodu. Na hlavičce dítěte již rostou vlásky, vlasové folikuly se prodlužují a jeho tělo pokrývají jemné chloupky zvané lanugo.
Kůže je nyní tvořená čtyřmi vrstvami a je tedy pevnější, než tomu bylo ještě před dvěma týdny. Nadále se tvoří ochranná voskovitá vrstva pokožky zvaná vernix, která zabraňuje jejímu vysušování a umožní snazší průchod miminka porodními cestami. Do délky nyní rostou především dolní končetiny.
Začínají se tvořit potní žlázy, žlučník produkuje žluč, která pomáhá trávit živiny, a holčičkám se v této chvíli formuje pochva. V této fázi vývoje je však klíčový především rozvoj smyslů, na čemž mají zásluhu buňky a spoje v nervové soustavě, které právě dozrávají.
Vaše miminko je každým dnem čím dál aktivnější. Kromě kopání, bouchání a otáčení si dokáže cucat palec, čímž se rozvíjí jeho sací reflex, který bude potřebovat k sání mléka, jakmile se narodí. Ve 20. týdnu těhotenství velikost plodu činí asi 25 centimetrů a váží kolem 300 gramů. Na délku je tedy miminko velké přibližně jako banán.
Co čeká maminky v těhotenství 20. týden?
Těhotenské příznaky typické pro druhý trimestr, jako je pálení žáhy, ucpaný nos a těhotenské chutě na jídlo, mohou pokračovat i tento týden. Nejspíš také přibíráte na váze, pozorujete změny na břiše a možná se potýkáte s nepříjemnými křečemi nohou. Tyto křeče se nejčastěji objevují v lýtkách. Bývají náhlé a bolestivé a často se projevují v noci.
Nárůst hmotnosti v této fázi těhotenství obvykle nebývá způsoben větším přísunem jídla, ale spíše kombinací mnoha různých faktorů, včetně hmotnosti rostoucího miminka, dělohy, placenty, plodové vody, a dokonce také vyššího objemu krve, vody v buňkách a prsní tkáně.
Možná si v tomto týdnu všimnete, že vaše nehty začínají být pevnější, vlasy rostou rychleji než obvykle a zdají se být hustší a plnější. Za to můžete poděkovat těhotenským hormonům, protože ty zvyšují krevní oběh, což napomáhá živinám dostat se do buněk vlasů a nehtů. Vaše nehty sice mohou být dlouhé a pevné, ale stejně tak mohou být suché a lámat se.
Jak vypadá 20. týden těhotenství bříško?
Nyní, když jste v polovině těhotenství, vaše těhotenské bříško již skutečně roste a formuje se. V této chvíli by měl váš lékař naměřit velikost v rozmezí asi 18 až 22 centimetrů od stydké kosti k horní části dělohy. Nadále by se mělo vaše bříško zvětšovat každý týden přibližně o jeden centimetr.
Stále však existuje široká škála toho, co je v normálu, pokud jde o velikost těhotenského břicha, a to i ve 20. týdnu. Takže se nebojte, jestli je vaše bříško větší nebo menší než u jiných žen v tomto období. Ať už se jedná o vaše první těhotenství, nebo jde o to druhé či třetí, mohou o velikosti a tvaru břicha rozhodovat i další faktory, jako je genetika. Kolem 20. týdne těhotenství je obvyklé přibrat asi 4,5 kilogramu.
Screening 20. týden těhotenství
Pokud jste jej ještě nepodstoupily, čeká vás tento týden velký ultrazvuk. Ve 20tt lékař během tohoto vyšetření zkontroluje vývoj jednotlivých částí těla a orgánů vašeho miminka, pupeční šňůru, placentu a plodovou vodu.
Jedná se o druhé screeningové vyšetření ve vašem těhotenství, které slouží především k odhalení vrozených vývojových vad. Pokud si to přejete a vaše dítě spolupracuje, můžete během tohoto vyšetření zjistit také pohlaví dítěte.
Tip pro maminky: Pokud už znáte pohlaví miminka, nejspíš se vám začne v hlavě honit spousta otázek, jaké jméno vybrat. Můžete se proto inspirovat například v některém z našich článků.
Celé vyšetření trvá asi jen 10 minut, a pokud by lékař zaznamenal nějaké nesrovnalosti, poslal by vás na další podrobnější vyšetření, která mohou potvrdit, zda je vše v pořádku, či nikoli. Pokud by byly u miminka odhaleny vrozené vady, lékař s vámi prokonzultuje vaše možnosti. Ukončení těhotenství ve 20. týdnu se doporučuje u vážnějších genetických poruch, jako je například Edwardsův syndrom.
3D ultrazvuk ve 20tt
Součástí běžného vyšetření je ultrazvukový snímek, který je ovšem pro spoustu rodičů dost nepřehledný. Proto kliniky dnes už nabízejí možnost 3D ultrazvuku, ze kterého si můžete odnést fotku nebo video záznam miminka. Na něm pak můžete detailněji vidět jednotlivé rysy děťátka, včetně jeho výrazu ve tváři.
Zdroje: nutriklub.cz, babyonline.cz, babyweb.cz, verywellfamily.com, nestlebaby.cz