Říká se, že druhý trimestr je to nejkrásnější a zároveň nejméně rizikové období celého těhotenství. Nepříjemné zdravotní příznaky spojené s graviditou, jako je pravidelné zvracení nebo různé bolesti, se totiž postupně zklidňují a maminka si tak může své těhotenství naplno užívat. Co se týče miminka, to je v průběhu 18. týdne těhotenství (18 tt) v děloze aktivní, rychle se vyvíjí, začíná slyšet, a dokonce získává také své jedinečné otisky prstů.
Jak se vyvíjí miminko?
Miminku pomalu rostou plíce, v nichž se vyvíjejí vzduchové váčky, a vytváří se také mozková kůra. Postupně se u něj vyvíjí pevné kosti a sluchové kůstky ve středním uchu začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha. Miminko díky tomu začíná slyšet a může vnímat třeba ozvy vašeho srdce, váš hlas nebo i další zvuky zvenčí.
Tip pro nastávající maminky: Nebojte se miminku pustit nějakou pěknou hudbu, povídat si s ním nebo mu zpívat.
Pro miminko je v těhotenství 18. týden obdobím, kdy je v děloze velice aktivní. Rychle se vyvíjí, otáčí se a procvičuje si své reflexní pohyby, protože má kolem sebe ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou tyto pohyby dobře vidět. Pokud jde o jeho drobné prstíky, na jejich kůži se z tukových polštářků tvoří bříška a papilární linie, díky kterým děťátko získá své jedinečné otisky prstů.
Jelikož miminko již několik týdnů polyká plodovou vodu, která obsahuje také mrtvé buňky spolu se střevními sekrety, ve střevech se hromadí smolka (mekonium), což je první stolice plodu. Má zeleno‑černou barvu a konzistencí může připomínat dehet. V 18. týdnu těhotenství měří plod zhruba 14 centimetrů a jeho váha se pohybuje kolem 150-190 gramů. Svou velikostí tak připomíná třeba mango nebo avokádo.
Co se děje s maminkou?
Pro nastávající maminky bývá druhý trimestr tím nejklidnějším a nejkrásnějším obdobím. Kolem 18. týdne těhotenství se vám pravděpodobně začne zlepšovat kvalita vlasů a pleti. Krevní oběh je totiž během těhotenství mnohem výkonnější a pleť díky většímu zásobení kyslíkem získává zdravější vzhled.
Vedle těchto příjemných změn se však mohou dostavit i mnohé nepříjemnosti. Jelikož se vaše děloha zvětšuje, více tlačí na močový měchýř, a vy tak můžete mít pocit, že neustále potřebujete na toaletu. Další komplikace mohou zahrnovat:
- Závratě
- Hemoroidy
- Zácpu
- Pálení žáhy
- Nízký tlak
- Problémy se spánkem
- Pigmentové skvrny na těle i obličeji
- Tmavnutí prsních dvorců, bradavek a genitálií
Pokud se nejedná o rizikové těhotenství, druhý trimestr by měl být zcela bezpečný, co se týče sexuálních aktivit. Pánevní oblast je u nastávajících maminek v tomto období více prokrvená, a z toho důvodu můžete zažívat častější chuť na sex a také intenzivnější vzrušení.
Tip pro nastávající maminky: Jestli jste tak ještě neučinila, je dobré začít posilovat pánevní dno. Pomůže vám to zabránit budoucím obtížím.
Jak se zvětšuje vaše bříško?
Pokud jde o druhý trimestr a pohyby dítěte, záleží na tom, zda je nastávající maminka prvorodička, nebo se už chystá na příchod sourozence. Ženy, které mají už jedno nebo více těhotenství za sebou, mohou pohyby dalšího miminka poprvé pocítit již v průběhu 18. týdne těhotenství. Pokud však čekáte prvního potomka, budete si na kopání muset ještě zhruba dva týdny počkat.
A jak roste bříško v 18 tt? Přírůstek na váze v průběhu těhotenství je poměrně individuální, pohybuje se však zhruba kolem 12-15 kilogramů. Během druhého trimestru začínáte přibírat rychleji, než tomu bylo doposud. Váhový přírůstek se každý týden bude pohybovat zhruba kolem 0,5 kilogramu.
Na co si dát pozor?
Těhotenské hormony neovlivňují pouze pigment kůže, ale také vašich vlasů. Pokud si je barvíte, může se stát, že vám barva nechytne v takovém odstínu jako obvykle. V průběhu těhotenství byste měla být opatrná na veškeré chemikálie obsažené v kosmetice, ať už vlasové či pleťové. Vyzkoušejte proto raději přírodní varianty.
Některé nastávající maminky trápí také problémy se spánkem. Pomoci od bolesti zad může třeba speciální kojící polštář, který si při usínání umístíte mezi kolena, nebo polštář pod paží, jenž vám pomůže najít tu správnou oporu na boku. Pokud vás trápí pálení žáhy, lékaři doporučují podložit si při ležení polštářem také záda.