Ještě před 12 týdny jste měly poslední menstruaci a nyní se uvnitř vaší dělohy nachází plod, jehož orgány a tělesné soustavy se postupně vyvíjejí. Placenta je v této fázi těhotenství již plně vyvinuta, a tak přebírá funkci výživy dítěte, díky čemuž výrazně klesá riziko potratu. Co vás během 12. týden těhotenství čeká a jaké jsou změny u miminka?
Vývoj miminka 12. týden těhotenství
Tento týden je pro vaše dítě zlomový. Ve 12. týdnu (12 tt) těhotenství je většina tělesných struktur a soustav vašeho dítěte již plně formována. Všechny základy orgánů, svalů, končetin a kostí jsou na svém místě a pohlavní orgány jsou také utvořené. Od této chvíle se budou všechny tělesné systémy vyvíjet a dozrávat.
Střeva vašeho dítěte jsou vyvinutá a začínají měnit polohu. Přesouvají se z blízkosti pupeční šňůry na své místo. Ledviny mohou nyní začít produkovat moč a játra vytvářejí červené krvinky. Hypofýza začíná vylučovat hormony.
Když jste ve 12. týdnu těhotenství, začínají se u dítěte vytvářet první reflexy, především sací a úchopový. Oční víčka se otevírají a zavírají, plod saje ústy a brzy sevře ruku v pěst. Většina těchto reflexů se začíná vyvíjet v této fázi a chvíli jim zůstanou i po narození. Až potom budou nahrazeny dobrovolnými pohyby.
12. týden těhotenství: velikost plodu a jeho vzhled
Ve 12. týdnu těhotenství je vaše miminko velké asi jako kiwi, měří kolem 6 centimetrů a váží přibližně 8,5 až 14 gramů. Jeho oči se tento týden přiblíží k sobě a v obličeji začíná vypadat více jako miminko. Pokožka dítěte je jemná a průsvitná, kosti, včetně kostry, lebky a dlouhých kostí, tvrdnou, prsty už nejsou spojené a začínají se tvořit nehty.
Placenta je plně vyvinutá
Placenta je nyní již plně funkční a přebírá místo žlutého tělíska produkci hormonů a jeho výživovou funkci. Od nynějška tak může miminko zásobovat kyslíkem a živinami. Z jedné strany je připojena k dítěti pupeční šňůrou a druhou stranou přiléhá k děloze. Riziko potratu tak konečně klesá na minimum.
Co čeká v těhotenství 12. týden maminky?
Jak se přibližujete k cílové čáře prvního trimestru, vaše děloha o velikosti velkého grapefruitu se začne posouvat ze spodní části pánve do předu na střed břicha. Pokud máte štěstí, mohl by pominout jeden z nepříjemných příznaků raného těhotenství, a to neustálé nutkání močit.
Také se předpokládá, když jste na vrcholu prvního trimestru, že se nyní trochu sníží některé z dalších příznaků těhotenství, jako je nevolnost, přecitlivělá prsa a bradavky, averze k jídlu a silná únava. Vaše bradavky ale v této fázi těhotenství pravděpodobně trochu ztmavnou.
Zvýšená pigmentace kůže
Nárůst hormonů způsobuje ve vašem těle nejrůznější druhy změn. Jednou z nich je zvýšená pigmentace, neboli hypermigmentace, postihující především obličej. Tento stav je známý také jako melasma nebo chloasma.
Tato pigmentace postihuje zhruba polovinu těhotných žen a výsledkem jsou tmavé skvrny na čele a tvářích. Neméně častá je také tmavá čára táhnoucí se od pupíku dolů, zvaná linea negra, která zpravidla mizí po porodu.
12. týden těhotenství: bříško pomalu roste
Ve 12. týdnu se vaše břicho může začít projevovat navenek, nejen díky rostoucí děloze s dítětem, ale také kvůli jejímu umístění. Je ale pravděpodobné, že i když vám bude oblečení možná už trochu těsné, v tomto okamžiku ještě nebudete mít znatelné těhotenské bříško.
V každém případě můžete vypadat, jako byste trošku přibraly, nebo se vůbec nemusíte lišit od ostatních žen, neboť projev těhotenství je u každého odlišný.
12. týden těhotenství: ultrazvuk
Zhruba v tomto týdnu byste měly podstoupit další těhotenské vyšetření v prenatální poradně. Součástí prvotrimestrálního screeningu, který se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, je specializované ultrazvukové vyšetření a odběr krve. To pomáhá odhalit riziko vrozených vad, jako je například Downův syndrom.
Dále vás čeká vyšetření prsů, kontrola pánve, děložního čípku a cytologický stěr. Pokud ještě nemáte těhotenskou průkazku, nyní by vám ji měl lékař vystavit. 12. týden těhotenství pohlaví miminka bohužel ještě znát nebudete. Na to si musíte počkat do 2. trimestru.
Předtím, než podstoupíte ve 12 tt ultrazvuk, budete možná muset mít plný močový měchýř, protože díky tomu může být obraz jasnější. Pokud tomu tak je, můžete se před tím zeptat své porodní asistentky nebo lékaře. 12. týden těhotenství pohyby miminka ještě neucítíte.
Na co si dávat od této doby pozor?
Vzhledem k tomu, že přibíráte na váze kvůli těhotenství, měly byste věnovat větší pozornost vaší stravě, abyste se ujistily, že nepřibíráte moc. Příliš velký přírůstek hmotnosti může vést ke komplikacím, jako je těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak a bolest zad a nohou. Výrazné přibíraní v těhotenství navíc může vést k větší únavě.
Stejně tak byste se neměly jídlu vyhýbat. Pokud jste ještě nezačaly dodržovat vyváženou stravu (například kvůli nevolnostem), zkuste svůj první trimestr ukončit zdravým způsobem.
Jezte potraviny bohaté na ovoce a zeleninu, libové bílkoviny, prospěšné tuky (zejména Omega 3) a komplexní sacharidy. Vyhněte se nezdravému jídlu a jezte svačiny, jako například jogurt, oříšky a ovoce, které obsahují bílkoviny, vápník a minerály.
Kdy vyhledat lékaře?
Riziko potratu na konci prvního trimestru prudce klesá díky vývoji placenty, ale přesto je důležité věnovat pozornost varovným signálům, které by mohly naznačovat problémy. Ty zahrnují:
- Špinění ve 12. týdnu těhotenství, které trvá tři nebo více dní
- Krvácení ve 12. týdnu těhotenství
- Silná bolest nebo křeče, které přetrvávají celý den
- Náhlá silná nevolnost a zvracení více než dvakrát nebo třikrát denně
Zdroje: babyweb.cz, babyonline.cz, nutriklub.cz, tehotenstvi.cz