10. týden těhotenství: většina orgánů už plní svou funkci

0

O rostoucím životu, který nosíte uvnitř břicha už doktoři nemluví jako o embryu, ale jako o plodu. A co víc, začíná se už podobat skutečnému člověku. Momentálně měří zhruba 3 centimetry a váží něco kolem 4 gramů. A zatímco většina jeho orgánů pracuje a pozvolně se zvětšuje, vy se zatím perete s těhotenskými nevolnostmi a náladovostí. Ale nebojte, s příchodem druhého trimestru většina nepříjemností vymizí.

V desátém týdnu těhotenství byste za sebou již měla mít první screeningové vyšetření, a pokud ne, je nejvyšší čas lékaře vyhledat. Před koncem prvního trimestru se totiž provádějí důležité testy, které byste rozhodně měla podstoupit včas. Kromě odběrů krve a vyšetření moči vás čeká například:

  • Doplnění anamnézy
  • Rozhovor o subjektivních potížích
  • Určení hmotnosti
  • Měření krevního tlaku
  • Vaginální vyšetření
  • Zralost děložního hrdla (cervix skóre)
  • Zhodnocení růstu dělohy

Kromě výše zmíněného se provádí také ultrazvukové vyšetření, na němž je již možné slyšet tlukot srdce miminka. Nejpozději v 16. týdnu těhotenství vám pak bude odebrána krev a provedeno takzvané vstupní laboratorní vyšetření, jehož součástí bude:

  • Zjištění Rh faktoru
  • Vyšetření erytrocytárních protilátek
  • Vyšetření krevního obrazu
  • Vyšetření na HIV, žloutenku typu B a syfilis

Tip pro nastávající maminky: Požádejte svého lékaře o vyšetření prsů, aby se vyloučilo nádorové onemocnění či jiné zdravotní problémy.

Jak roste miminko?

Plod, který uvnitř vás roste, má již vyvinuté téměř veškeré orgány a většina z nich už také plní svou funkci. Po dobu vašeho těhotenství se však budou nadále zvětšovat. Co se týče velikosti dítěte, v desátém týdnu měří zhruba 3 centimetry, což znamená, že je velké přibližně jako jahoda. Jeho váha se pak pohybuje kolem 4 gramů. V bříšku se už navíc samo pohybuje, vy to ale zatím necítíte.

Hlavnička, uvnitř které se stále vyvíjí mozek, představuje zhruba polovinu celkové délky plodu. Čelo je výrazně vystouplé a plodu začínají růst nehty a jemné vlásky. Prsty už nejsou oddělené blánou a končetiny jsou volně pohyblivé a schopné se před tělem vzájemně dotýkat. Míšní nervy vystupují z míchy a skrze průhlednou kůži na zádech je pak vidět páteř.

Co se děje s maminkou?

Zatímco vaše dítě spokojeně roste, vy se pravděpodobně naplno potýkáte s těhotenskými příznaky, mezi které patří:

  • Bolest prsů
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Častější močení

Tip pro budoucí tatínky: Je vaše partnerka více plačtivá nebo se na vás zlobí kvůli věcem, které jí dříve nevadily? Obrňte se trpělivostí. Náladovost je přirozenou reakcí na měnící se hladinu hormonů. Ve druhém trimestru by tyto obtíže měly navíc pomalu ustupovat.

Ačkoli se u vás těhotenství již naplno projevuje, na první pohled znát ještě není, přesto vám některé oblečení už začíná být těsné. Váš váhový přírůstek se pohybuje kolem jednoho až dvou kil. Zvětšují se vám prsa a děloha má zhruba dvojnásobnou velikost. Větší zátěž má i vaše srdce, které do těla od této chvíle začíná pumpovat více krve.

Špinění v 10. týdnu těhotenství

Právě kvůli většímu prokrvení sliznic je špinění v desátém týdnu poměrně běžným jevem. Nejčastěji se tak děje po pohlavním styku, kdy snáze dochází k drobným poraněním. Pokud je špinění jen malého rázu a netrvá dlouho, není důvod si dělat starosti, pokud však neustává, krve je velké množství a má jasnou červenou barvu, ihned vyhledejte lékaře. Stejně tak učiňte i v případě, že současně se špiněním pociťujete nevolnost či bolesti břicha.

Na co si dát pozor?

Jak už jistě víte, první trimestr (1 tt až 13 tt) je pro vývoj dítěte naprosto klíčový, vyvarujte se proto užívání jakýchkoli návykových látek, jezte vyváženou stravu a snažte se nestresovat. Pokud jde o potraviny, vyhněte se syrovému nebo nedopečenému masu, plísňovým sýrům a nepasterizovaným mléčným výrobkům. Tyto potraviny zvyšují riziko infekce trávicího systému, což by vaše dítě mohlo vážně ohrozit.

Pokud jste byla před otěhotním zvyklá cvičit, rozhodně s pohybem nepřestávejte. Jen ho vašemu aktuálnímu stavu trochu přizpůsobte. Zkusit můžete například jógu pro těhotné, pilates nebo plavání. Pamatujte na to, že jestli jste otěhotněla v období chřipek, měla byste také pečovat o svou imunitu. Plod je v tomto období totiž nejvíce náchylný infekcím.