Těhotenství s sebou obvykle přináší spoustu radostného očekávání, ale také starosti, mnoho lékařských prohlídek, shánění výbavičky a nekonečné zařizování. Toto období trvá průměrně 40 týdnů, což je asi 9 měsíců, které jsou rozdělené na tři jednotlivé trimestry. Pokud jde o 1. týden těhotenství, žádné převratné změny se v ženském těle prozatím nedějí. Jak tedy probíhá?
Nastávající maminky rády sledují své těhotenství týden po týdnu, a ještě před samotným otěhotněním si složitě vyhledávají co nejvíce informací, které jim průběh tohoto požehnaného stavu přiblíží. Jestliže vás však zajímá, co se děje v bříšku během 1. týdne těhotenství (1 tt) a jaké vás čekají příznaky, budete nejspíš zklamaná. O skutečné těhotenství se totiž v této době prozatím nejedná.
Těhotenství se podle lékařů vždy začíná počítat od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena si počítá své první těhotenské dny, ale ještě ve skutečnosti ani nepočala. K reálnému oplodnění vajíčka dojde přibližně ve druhém a někdy dokonce až ve třetím týdnu, což závisí především na délce ženského cyklu.
Jak vypadá 1. týden těhotenství a následující období?
Co se děje v těhotenství 1. týden? Během tohoto období žena menstruuje, což znamená, že v minulém měsíci nedošlo k oplodnění a z těla tedy odchází krev společně s odloučenou děložní sliznicí. Zároveň okamžitě dochází k jejímu novému nárůstu a k přípravě dělohy na možné budoucí otěhotnění.
V průběhu ženského cyklu začne následně ve vaječníku dozrávat folikul obsahující vajíčko. Při ovulaci, ke které dochází zhruba 14. den od prvního dne menstruace, tento folikul praskne, vajíčko se přesune do vejcovodu a postupně začne sestupovat do dělohy. Jestliže se během této cesty vajíčko setká se spermií, dojde následně k jejich splynutí a oplodnění.
Na oplodnění mají spermie asi 24 hodin, než vajíčko zanikne a je spolu s děložní sliznicí vyloučeno z těla ven. To ale neznamená, že by byla žena schopná početí pouze jediný den v měsíci. Jde zhruba o pět plodných dnů, které obvykle začínají během čtvrtého dne před začátkem ovulace a končí jeden den po ní.
Nepříznivý vliv na oplodnění může mít přehnaný stres, který ovlivňuje ženské chování a její tělesné pochody. Stresové hormony mají totiž vliv pohyblivost vejcovodů a prokrvení děložní sliznice a zároveň mohou způsobit také zablokování ovulace. Na těhotenství se proto raději příliš neupínejte a nechte věcem volný průběh.
Co se v ženském těle odehrává?
Zajímá vás, jaké můžete mít za 1. týden těhotenství příznaky? Obvykle se jedná pouze o symptomy pravidelné menstruace, které se u každé ženy liší. Kromě krvácení se mohou dostavit nepříjemné křeče v podbřišku, bolesti hlavy, změny nálad nebo třeba pocit plnosti a nafouklosti.
První opravdové příznaky těhotenství může žena sledovat až po samotném oplodnění. Existují však i tzv. nejisté příznaky, kterými může ženské tělo reagovat na gestageny vylučované při ovulaci nebo které si může sama navodit, pokud se příliš stresuje a pozoruje. V průběhu prvních týdnů těhotenství se proto může projevit třeba bolest prsou, žaludeční nevolnost, pálení žáhy, plynatost, časté močení, podrážděnost či nadměrná spavost.