1. týden těhotenství: příprava těla na početí

1
1. týden těhotenství: příprava těla na početí
Shutterstock

1. týden těhotenství a stejně tak i následující dny jsou sice začátkem něčeho nového, ale v této fázi nejspíš ani nemáte tušení, že vaše těhotenství vůbec začíná. Věděly jste, že v 1. týdnu těhotenství technicky vzato nejste těhotné? Lékaři počítají délku těhotenství od prvního dne vaší poslední menstruace, zatímco k početí dochází přibližně až 14 dní poté. V tuto chvíli se však vaše tělo na otěhotnění začíná pomalu připravovat.

Příprava na těhotenství

Věřte tomu nebo ne, ale vaše těhotenství oficiálně začíná už ve chvíli, kdy ještě nejste těhotné. Je to proto, že není možné přesně určit den početí, takže jej lékaři datují podle poslední menstruace. V tuto chvíli tedy ještě nejste těhotné. Vaše tělo se během 1. a 2. týdne pouze připravuje na blížící se ovulaci, která nastává až ve 3. týdnu těhotenství, stejně jako samotné početí.

Zatímco se začátkem menstruace se mýlit nemůžete, přesný den ovulace může být těžké určit. A co víc, sperma vašeho partnera může přežít ve vašem těle několik dní a počkat si, než k němu doputuje dozrálé vajíčko. Z tohoto důvodu mohou plodné dny trvat až 5 dní.

Přestože vlastně ještě nejste těhotné, právě teď je důležitý čas na přípravu. Zatímco vaše tělo začíná nový menstruační cyklus, vy a váš partner se můžete připravit na rodičovství otevřeným rozhovorem o vašich pocitech a očekáváních, ale také přemýšlením o zdravějším životním stylu, případně i změnou bydlení.

Od kdy se oficiálně počítá 1. týden těhotenství?

Přestože k oplodnění dochází přibližně až dva týdny po skončení menstruace, oficiálně se týdny těhotenství počítají od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že během prvního a druhého týdne těhotenství ještě těhotná nejste.

Vaše tělo se prozatím teprve připravuje na uzrání a uvolnění vajíčka, které bude moci být oplodněno. Jak tedy přibližně vypadá harmonogram v prvních třech týdnech těhotenství?

  • Den 1: první den menstruace
  • Den 14 (nebo mírně před či po, v závislosti na délce menstruačního cyklu): ovulace
  • Do 24 hodin po ovulaci je vajíčko oplodněno spermatem
  • 5 až 6 dní po ovulaci se oplodněné vajíčko implantuje do výstelky dělohy
  • Nyní jste těhotné

Co se děje ve vašem těle v těhotenství 1. týden a poté?

V tuto chvíli se ve vašem břiše nenachází žádné embryo. Alespoň zatím. Vaše tělo teprve připravuje novou děložní výstelku a ve vaječníku začíná dozrávat nové vajíčko, které se během následujících týdnů uvolní, aby putovalo vejcovodem, čemuž se říká ovulace. Následně je připraveno setkat se se spermií.

K početí dochází tehdy, když spermie oplodní dozrálé vajíčko. To se může stát asi 14 dní po skončení menstruačního cyklu. Zhruba 6 až 7 dní po početí se vajíčko implantuje do výstelky dělohy. Tento pohyb vajíčka může narušit některé cévy ve stěně dělohy, čímž může způsobit lehké krvácení a křeče v podbřišku.

Protože tyto symptomy se mnohdy velmi podobají premenstruačnímu syndromu, můžete si je snadno splést se začínající menstruací. Na rozdíl od menstruace však toto krvácení netrvá déle než dva dny a nezesiluje. Naopak se obvykle projevuje spíše jako špinění.

Jaké má 1. týden těhotenství příznaky?

Jelikož prozatím miminko nečekáte, příznaky těhotenství 1. týden se ještě nedostaví. Vaše tělo se připravuje na těhotenství stejně jako každý předcházející měsíc, pokud jste neužívaly antikoncepci. Příznakem 1. týdne těhotenství je tedy v podstatě menstruace.

Během těchto dní se děložní výstelka vylučuje spolu s neoplodněným vajíčkem z posledního menstruačního cyklu. Nejspíš se tedy budete cítit tak, jak se během této doby obvykle cítíte. Některé ženy nezažívají mnoho menstruačních příznaků, zatímco u jiných mohou kolísavé hormony vést k běžným problémům, jako jsou:

  • Nadýmání
  • Bolesti v podbřišku
  • Únava
  • Přecitlivělá prsa
  • Bolest hlavy
  • Zvýšené chutě na jídlo
  • Náladovost

Vyšetření před početím

Aby k těhotenství vůbec mohlo dojít, musí se o své zdraví a psychickou pohodu starat oba partneři. Před pokusem o otěhotnění mohou také oba podstoupit vyšetření případných pohlavně přenosných infekcí a pokud je to nutné, tak podstoupit jejich léčbu.

Partneři mohou také zlepšit své šance na početí omezením alkoholu a ukončením kouření nebo dokonce rekreačního užívání drog. Studie ukazují, že muži, kteří nadměrně pijí, kouří nebo užívají drogy, mohou mít problémy se spermatem, což znesnadňuje početí. Nemalý vliv má také psychická pohoda. Pokud jste ve stresu, nebo se na otěhotnění příliš soustředíte, nemusí to přinést očekávaný výsledek.

Zdroje: zdravi.euro.cz, pampers.com, babyweb.cz. babyonline.cz